Brandon Davis je bil najzaslužnejši za veliko zmago Žalgirisa v Wizink Centru v Madridu. Foto: EPA

Tekma v Madridu ni bila ključna za branilce naslova, ki so si zagotovili tretje mesto in se bodo v četrtfinalu na tri zmage pomerili s Panathinaikosom.

Žalgiris je moral nujno zmagati. Pobudo je prevzel v drugi četrtini, ki jo je dobil kar z 21:10 in na odmor je odšel z devetimi točkami naskoka (47:46). Real se je prebudil na začetku zadnje četrtini in prednost Litovcev se je vztrajno topila, Anthony Randolph pa je s trojko štiri minute pred koncem poskrbel za prednost gostiteljev s 77:76.

V končnici je odgovornost na svoja ramena prevzel izjemni Brandon Davies (27 točk; 10/15 iz igre), ki je nanizal šest točk zapored in še ukradel ključno žogo, ko je nato Leo Westermann potrdil zmago Žalgirisa 36 sekunbd pred zadnjim piskom sirene (83:88). To je bila prva zmaga Žalgirisa v Madridu po sezoni 1999/00. Zadnjih devet tekem v španski prestolnici so izgubili.

Nick Calathes je dosegel prvi trojni dvojček v Evroligi po letu 2006. Foto: EPA

Randolph je zbral 17 točk, pet skokov in dve podaji v 24 minutah, Klemen Prepelič je dodal šest točk, enkrat je uspešno skočil in sedemkrat podal v 17 minutah.

Omić ostal brez končnice
Košarkarji Milana so v zadnjem krogu zapravili možnost za uvrstitev v končnico. Anadolu Efes je bil boljši s 101:95. Center Alen Omić je v četrt ure zbral šest točk in šest skokov. Milančani so ob polčasu vodili s 53:42.

Trojni dvojček Calathesa
Panathinaikos je potrdil preboj v četrtfinale z zmago nad Budućnostjo s 87:67. Blestel je Nick Calathes, ki je dosegel drugi trojni dvojček v zgodovini Evrolige z 11 točkami, 18 podajami (rekord kariere) in 11 skoki.

Končnica Evrolige se bo začela v torek, 16. aprila. Ekipe bodo igrale na tri zmage, zmagovalci pa se bodo uvrstili na final four, ki bo v Vitorii.

Pari četrtfinala so Fenerbahče - Žagiris, CSKA Moskva - Baskonia, Real Madrid - Panathinaikos in Anadolu Efes - Barcelona.

30., zadnji krog:
CSKA MOSKVA
- BASKONIA
82:78 (17:21, 23:23, 15:22, 27:12)
Clyburn 16 (3/3 za tri), Higgins 14, De Colo in Hackett po 11; Huertas 17 (3/3 za tri), Poirier in Shields po 12.

ANADOLU EFES - OLIMPIA MILANO
101:95 (24:20, 18:33, 32:16, 27:26)
Mičić 18 in 8 podaj, Beaubois, Pleiss in Simon po 14; James 17, Nedović 16 ... Omić 6 (3/5 za dve) in 6 skokov v 14 minutah.

PANATHINAIKOS - BUDUĆNOST
87:67 (23:21, 26:15, 17:20, 21:11)
Gist 23, Thomas 17, Papapetrou 12, Calathes 11 (4/9 za dve, 1/4 za tri), 18 podaj in 12 skokov v 37 minutah; Bitadze 16 in 8 skokov, Cole 14, 7 podaj in 6 skokov.

REAL MADRID - ŽALGIRIS
86:93 (27:25, 10:21, 23:20, 26:27)
Tavares 22 (10/10 za dve), Randolph 17 (3/6 za dve, 2/7 za tri) in 5 skokov v 24 minutah ... Prepelič 6 (1/3 za dve, 1/3 za tri) in 7 podaj v 17 minutah; Davies 27 (10/15 za dve) in 10 skokov, Kavaliauskas 10, Westermann in White po 9.

FENERBAHČE - MACCABI TEL AVIV
78:75 (20:20, 21:21, 10:18, 27:16)
Sloukas 22, Datome 17, Gudurić 13; Black 23, Wilbekin 13, Avdija 10.

BAYERN - GRAN CANARIA
84:77 (26:20, 18:15, 29:18, 11:24)
Williams 20, Lučić 13, Koponen 10; Vene 19, Wiley 15, Eriksson 10.

OLYMPIACOS - DARUŠAFAKA
99:74 (20:28, 25:16, 30:12, 24:18)
Williams-Goss 18, Milutinov 16, Weber 13; Demir 12, Evans 11, Kidd 10.

BARCELONA - HIMKI
83:74 (21:32, 23:11, 10:15, 29:16)
Oriola 14, Kuric 13, Tomić in Hanga po 12 ... Blažič 8 (3/5 za 2) in skok v 15 min; Jenkins in Monia po 13, Zubkov 11.

KONČNICA, četrtfinale, tabela

FENERBAHČE (1) - ŽALGIRIS (8)
ANADOLU EFES (4) - BARCELONA (5)

CSKA MOSKVA (2) - BASKONIA (7)
REAL MADRID (3) - PANATHINAIKOS (6)

Igrajo na tri zmage. Zmagovalci se bodo uvrstili na zaključni turnir, ki bo od 17. do 19. maja v Vitorii.