Jorge Lorenzo je zdržal pritisk in tretjič v karieri postal svetovni prvak v kraljevskem razredu MotoGP. Foto: EPA
Valentino Rossi
Valentino Rossi se je s predzadnjega prebil na četrto mesto. Foto: EPA

Voznik yamahe je imel za seboj fantastični konec tedna, saj je dobil kvalifikacije, na dirki pa je vodil od samega začetka. Ves čas je za njim vozil Marc Marquez (honda), a se mu ni uspelo prebiti na prvo mesto.

Tretje mesto je osvojil Dani Pedrosa (honda), ki je večji del tekme zaostajal za nekaj sekund, v zadnjih dveh krogih je povsem ujel tekmeca, a to je bilo tudi vse.

Lorenzo je izničil sedem točk zaostanka, ki jih je imel pred zadnjim dejanjem sezone. Ob koncu je zbral 330 točk, Rossi pa 325. Za njima sta sezono končala tretji Marquez z 242 in četrti Pedrosa z 206.

Lorenzova rojaka nista vplivala na izid
(yamaha) je za naslov potreboval pomoč obeh hond. Italijan je zaradi kazni dirko začel z zadnjega mesta in kmalu je bilo jasno, da je četrto mesto njegov največji domet. Tja se je prebil še pred polovico dirke, a takrat je za Lorenzom zaostajal že skoraj 15 sekund. Tako je le mirno čakal na razplet prve trojice. Prvak bi postal, če bi obe hondi prehiteli Lorenza, a se to ni zgodilo. Lorenzova rojaka na hondah, ki bi lahko vplivala na razplet v SP-ju, sta se v boj vključila le enkrat, tik pred koncem, toda razen enega prehitevalnega manevra, ko sta se zamenjala na drugem in tretjem mestu, pa takoj nato spet prišla do svojih položajev v večjem delu dirke, nista vplivala na izide.

Lorenzo: Bilo je veliko pritiska
"Težko se je bilo zbrati, bilo je veliko pritiska. V zadnjih krogih niti nisem več vedel, koliko je do konca, sem se pa osredotočil na to, da ostanem zbran in končam dirko. Naredil sem veliko delo, ne samo jaz, celotna ekipa je delovala odlično. Hvala Yamahi, ponosen sem na to, kar smo dosegli," je takoj po dirki dejal novi svetovni prvak. Lorenzo si je z današnjim uspehom zagotovil tretji naslov prvaka v elitnem razredu po letih 2010 in 2012.

Marquez ni želel preveč tvegati
Marquez, ki se ga je v zadnjih tednih prijel sloves "sovražnika" Rossija in pomočnika Lorenza, je pojasnil, da je bil pripravljen napasti za zmago, a se ni izšlo: "Jorge je bil na začetku zelo močan. Moral sem voziti na meji, v zadnjih krogih sem pripravljal napad, da bi zmagal. A nato sem videl, da bi preveč tvegal, vseeno pa sem s sezono lahko zadovoljen," je dejal Španec, ki je tako krono najboljšega na svetu iz let 2013 in 2014 zdaj predal Lorenzu.

Pedrosa varčeval gume
Podobno je menil Pedrosa, ki je pojasnil, da se je v zadnjem krogu uštel pri prestavljanju, zato njegov napad ni bil optimalen. "Varčeval sem gume, zato sem na koncu lahko napadel. Nato sem zapeljal preveč na široko in naredil še napako, kljub temu pa sem lahko zadovoljen s sezono 2015."