Marc Marquez je postal najmlajši svetovni prvak v razredu MotoGP. Foto: EPA

Izpolnile so se mi sanje. Sploh ne vem, kaj naj rečem. Nisem si mislil, da mi bo kaj takega uspelo že v prvi sezoni. Predvsem bi se rad zahvalil vsem, ki so mi pomagali do naslova, ekipi, družini, prijateljem.

Marc Marquez
Jorge Lorenzo
Jorgeju Lorenzu se je naslov prvaka izmuznil za štiri točke. Foto: EPA

Taktiko smo prepustili dogajanju. Imel sem nekaj ostrih bojev, a ko sem videl, da se je oblikovala trdna skupina, sem vedel, da imam malo možnosti, zato sem se osredotočil samo na to, da zmagam na dirki.

Maverick Vinales
Maverick Vinales je pri 18 letih osvojil prvi naslov svetovnega prvaka. Foto: Reuters

Pred zadnjo dirko sezone sta bila v igri za skupno zmago le še Jorge Lorenzo in Marc Marquez, slednji je imel 13 točk naskoka in je moral le končati med prvimi štirimi. To je tudi naredil, sezono je tako končal s 334 točkami. Lorenzo je z osmo letošnjo zmago prišel do 330 točk, danes drugouvrščeni Španec Dani Pedrosa pa je skupno tretji s 300 točkami.

Pedrosa smuknil pred Marqueza
Čeprav je na začetku dirke kazalo, da v divjem ritmu morda oba kandidata sploh ne bosta prišla do cilja, pa se je v zadnjem delu dogajanje umirilo; Marquez je premišljeno ostal na mestih, ki so mu zagotavljala naslov, in ni silil v ospredje, Lorenzo pa se je zadovoljil s posamično zmago in se sprijaznil s tem, da bo naslov predal mlajšemu tekmecu. Po startu je bilo sicer nekaj ostrih bojev, Lorenzo je povedel z drugega mesta, mimo Marqueza je prišel tudi Dani Pedrosa. Prav slednji je imel v boju z Lorenzom 21 krogov pred koncem tudi bližnje srečanje, po katerem sta morala oba nekoliko zavreti pred zavojem, kar je izkoristil Marquez in se odpeljal na začasno prvo mesto.

A ne za dolgo, Lorenzo je bil kmalu spet v vodstvu, Pedrosa pa je v nadaljevanju prehitel tudi moštvenega sotekmovalca, takšen vrstni red pa je nato ostal do konca: 1. Lorenzo, 2. Pedrosa, 3. Marquez, v SP pa je to pomenilo, da je novinec v elitnem razredu ohranil še štiri točke naskoka ter se na koncu prešerno veselil naslova prvaka.

Najmlajši svetovni prvak v MotoGP
Marquez je pri 20 letih in 266 dneh postal najmlajši svetovni prvak v zgodovini elitnega razreda, potem ko sta v tej sezoni v njegovi lasti tudi že dva rekordna dosežka, povezana s starostjo: bil je že najmlajši zmagovalec dirke in najmlajši dirkač s "pole positionom". Po starostnem (oziroma mladostnem) rekordu je prehitel Freddieja Spencerja (21 let in 258 dni), postal pa je tudi prvi novinec v najmočnejšem razredu po Kennyju Robertsu leta 1978 z lovoriko že v prvi sezoni. Ker je bil pred selitvijo v elitni razred prvak tudi v obeh šibkejših, pa se je mladi španski zvezdnik postavil ob bok le trem dirkačem, ki so se v 65 letih dirkanja na svetovni ravni doslej lahko pohvalili z naslovi vseh razredov: Miku Hailwoodu, Philu Readu in Valentinu Rossiju.

"Izpolnile so se mi sanje. Sploh ne vem, kaj naj rečem. Nisem si mislil, da mi bo kaj takega uspelo že v prvi sezoni. Predvsem bi se rad zahvalil vsem, ki so mi pomagali do naslova, ekipi, družini, prijateljem," je po dirki razlagal presrečni novi prvak.

Lorenzo taktiko prepustil dogajanju
Lanski prvak Lorenzo je čestital tekmecu in priznal, da ni imel veliko možnosti v boju za naslov: "Taktiko smo prepustili dogajanju. Imel sem nekaj ostrih bojev, a ko sem videl, da se je oblikovala trdna skupina, sem vedel, da imam malo možnosti, zato sem se osredotočil samo na to, da zmagam na dirki," je dejal zdaj že nekdanji prvak. V ozadju bojev za svetovni naslov so bili danes drugi dirkači; veteran Rossi je končal na četrtem mestu, peti je bil Alvaro Bautista, šesti pa Stefan Bradl.

Zmaga in naslov Vinalesu
V razredu Moto 3 je dirko dobil Maverick Vinales in s tem tudi osvojil naslov svetovnega prvaka. V igri za naslov sta bila še Alex Rins (dirko končal na tretjem mestu) in Luis Salom, ki je vodil pred zadnjo dirko, a je padel v 15. krogu in na koncu osvojil le 14. mesto.