VN Valencie je osvojil Andrea Dovizioso. Foto: Reuters
Valentino Rossi je sezono končal na tretjem mestu. Andrea Dovizioso je podprvak, Marc Marquez pa prvak. Foto: Reuters
Prvaki letošnje sezone - Francesco Bagnaia (Moto2), Marc MArquez (MotoGP) in Jorge Martin (Moto3). Foto: Reuters
Dovizioso dobil zadnjo dirko sezone v Valencii

Italijan je sezono končal tako, kot jo je začel – z zmago. Drugi je bil Španec Alex Rins (Suzuki), tretji pa njegov rojak Španec Pol Espargaro za prve stopničke KTM-ja v tem razredu do zdaj.

Rdeča zastava, dirka prekinjena
Dirko so morali zaradi zelo mokrega dirkališča in nevarnih razmer, ki so bile vzrok za številne padce – svetovni prvak Marc Marquez je padel v devetem zavoju, ko je izgubil oblast nad motorjem in je nato nekaj časa obležal na pesku ob stezi, pri tem pa se je držal za ramo in tako nič kaj zadovoljen končal sezono –, prekiniti z rdečo zastavo v 15. od 27 predvidenih krogov. Konca dirke niso dočakali niti Alex Miller, Danilo Petrucci, Thomas Luthi, Maverick Vinales ...

Po pol ure, ko so počistili stoječo vodo, so dirko nadaljevali, do takrat pa so bili na čelu Rins, Dovizioso in Italijan Valentino Rossi.

Italijanski veteran Rossi je po slabih kvalifikacijah, bil je 16., odlično dirkal na spolzkem terenu, pet krogov pred koncem dirke je bil za vodilnim, a je nato zletel s steze. Dirko je sicer nadaljeval, a ga je padec stal stopničk. Dirko je končal na 13. mestu.

Vinales padel, Rossi tretji
Marquez si je naslov prvaka v razredu MotoGP zagotovil na domači dirki njegove ekipe v Motegiju 21. oktobra. To je njegovo peto slavje v kraljevskem razredu.

Marquez je na 19. dirkah osvojil 321 točk, drugi Dovizioso jih je osvojil 241, Rossi pa je SP končal kot tretji s 198 točkami. Prvi dve mesti sta bili oddani že pred današnjo dirko, Rossi pa se je za tretje mesto bojeval proti Vinalesu. S padcem slednjega je Italijan tako sezono končal na tretjem mestu.

15-letnik zmage ni smel zaliti s šampanjcem
Portugalec Miguel Oliveira (KTM) je bil prvi v razredu Moto2 v Valencii, v razredu moto 3 pa je slavil 15-letni Turek Can Öncü. To je njegova prva zmaga na dirkah za svetovno prvenstvo. Turek je najmlajši zmagovalec v zgodovini VN. Ker je tako mlad, ni smel slaviti na tradicionalni podelitvi s šampanjcem, ampak sta ga z njim polila drugouvrščeni danes Jorge Martin in tretjeuvrščeni John McPhee.

Prvak v razredu Moto2 je Francesco Bagnaia, v razredu Moto3 pa Jorge Martin.

VN VALENCIE, Valencia

MotoGP, končni vrstni red: 1. A. DOVIZIOSO ITA/ducati 24:03,408 2. A. RINS ŠPA/suzuku +2,750 3. P. ESPARGARO ŠPA/KTM 7,406 4. M. PIRRO ITA/ducati 8,647 5. D. PEDROSA ŠPA/honda 13,351 6. T. NAKAGAMI JAP/honda 32,288 13. V. ROSSI ITA/yamaha 52,809 Moto2, končni vrstni red: 1. M. OLIVEIRA POR/KTM 45:07,639 2. I. LECUONA ŠPA/KTM +13,201 3. A. MARQUEZ ŠPA/kalex 22,175 Moto3, končni vrstni red: 1. C. ONCU TUR/KTM 43:06,370 2. J. MARTIN ŠPA/honda +4,071 3. J. McPHEE VB/KTM 6,130