Nesrečnega dirkača so po 45-minutnem posredovanju reševalcev s helikopterjem odpeljali v bolnišnico in ga operirali, a žal mu niso mogli več pomagati, poškodbe prsnega koša in možganov so bile prehude. Foto: Reuters

Dupasquier je padel v zadnjih trenutkih sobotnih kvalifikacij, potem ko je po pospeševanju iz ovinka Arrabbiata 2 izgubil nadzor nad motorjem. Po padcu je vanj trčil še Japonec Ajumu Sasaki, preden je obležal. Po 45 minutah posredovanja reševalcev ob stezi so 19-letnega Švicarja s helikopterjem prepeljali v bolnišnico Carregi v Firencah, kjer je imel ponoči operacijo. Dopoldne so iz bolnišnice sporočili, da je zaradi hudih poškodb še vedno v kritičnem stanju, malo po 11. uri pa je sledila tragična novica, da je mladi Švicar umrl.

Prva smrtna nesreča po letu 2016
"Z veliko žalostjo sporočamo, da je Jason Dupasquier umrl. V imenu celotne družine MotoGP pošiljamo ljubezen njegovi ekipi, njegovi družini in najdražjim. Močno te bomo pogrešali, Jason, vozi v miru," so pri MotoGP-ju zapisali na Twitterju. To je prva smrt v motociklističnem SP-ju po letu 2016, ko se je na dirkališču v Barceloni na veliki nagradi Katalonije smrtno ponesrečil Španec Luis Salom v razredu Moto2. Ajumu Sasaki in Jeremy Alcoba, ki sta bila tudi vpletena v padec, sta jo odnesla brez poškodb.

Jason Dupasquier (2001–2021) je drugo leto dirkal v SP-ju, njegova najboljša uvrstitev sezone je bila 7. mesto na Veliki nagradi Španije. Po petih dirkah letos je bil deseti s 27 točkami. Foto: EPA

Lüthi odpovedal nastop
Ekipa Prüstel GP, za katero je dirkal Dupasquier (v svetovnem prvenstvu je debitiral lani, letos je bil po petih dirkah v skupnem seštevku deseti s 27 točkami), je že zjutraj napovedala, da ne bo nastopila na dirki. Danes so dirkači v Mugellu nosili spodbudne misli in nalepke v podporo Švicarju. V razredu Moto2 se je švicarski dirkač Thomas Lüthi odločil, da v podporo družini Jasona Dupasquierja ne bo dirkal.

Quartararo do tretje zmage sezone
Na čustveni dirki razreda MotoGP je tretjo zmago sezone slavil Fabio Quartararo (v soboto si je priboril četrti zaporedni najboljši štartni položaj), ki je uspeh posvetil umrlemu prijatelju. Francesco Bagnaia (z zmago bi danes prevzel skupno vodstvo) je najbolje štartal, a je kar hitro (podobno kot tudi Marc Marquez) zletel s steze. Nekaj časa je vodil Johann Zarco, nato pa je Quartararo prevzel vodstvo in ga suvereno obdržal do cilja, Miguel Oliveira je ciljno črto prečkal drugi, tretji pa je bil Španec Joan Mir. Sprva so Oliveiri odvzeli drugo mesto, ker naj bi v zadnjem krogu zapeljal z območja steze, in Portugalca "prestavili" na tretje. A že nekaj minut zatem so kazen razveljavili.

V razredu Moto3 je bil najhitrejši Dennis Foggia (le štiri stotinke je zaostal Jaume Masia), v razredu Moto2 pa Avstralec Remy Gardner.