Prva majska nogometna sreda v Angliji je prinesla dve zaostali tekmi 28. kroga, ob čemer je bila pozornost uperjena v soočenje Manchester City – West Ham. Po torkovi zmagi Arsenala s 3:1 na londonskem derbiju s Chelseajem na zadnji tekmi rednega 34. kroga so se topničarji za 24 ur vrnili v vodstvo v angleškem nogometnem prvenstvu.

Sorodna novica Haaland izenačil rekord iz časov, še preden je Winston Churchill postal predsednik vlade

Aké prebil led, Haaland razblinil dvome

Pritisk nujne zmage je hromil branilce naslova v prvem polčasu tekme z West Hamom, ki pa v nadaljevanju ni zdržal ofenzive meščanov. V 50. minuti je Riyad Mahrez s prostega udarca poslal idealen predložek na drugo vratnico, kjer je Nathan Aké z glavo brez težav prebil obrambne okope gostov.

Čez 20 minut je svojo priložnost izkoristil tudi prvi igralec Manchester Cityja. Jack Grealish je na sredini z globinsko žogo v ogenj poslal Norvežana, ki se je vpisal v zgodovino kot novi absolutni strelski rekorder Premier lige. Erling Haaland se je namreč s 35. prvenstvenim golom otresel družbe dosedanjih rekorderjev elitnega angleškega prvenstva, ki se igra od leta 1992.

Haaland je od 35 rekordnih zadetkov kar 23 golov dosegel z levico (iz 65 strelov), šest pa z desno nogo (iz 18 strelov), z glavo pa jih je dodal še šest (iz 24 strelov). Foto: Reuters

Prekosil Cola in Shearerja

Andy Cole je 34 zadetkov za Newcastle dosegel ob koncu sezone 1993/94, Alan Shearer pa za Blackburn ob koncu sezone 1994/95. V uvodnih sezonah je bilo v Premier ligi 22 ekip in na sporedu 42 krogov, torej štirje več kot zdaj. S 35 ligaškimi goli (na 33 za zdaj odigranih tekmah) je Haaland postal tudi najučinkovitejši nogometaš v najmočnejšem angleškem prvenstvu v zadnjih 56 letih. V sezoni 1966/67 je Ron Davies za Southampton dosegel 37 golov v ligaški sezoni.

Piko na i je v 85. minuti postavil Phil Foden, ki je po izbiti žogi iz kota z volejem zatresel za končnih 3:0. Na koncu rutinirana zmaga izbrancev Pepa Guardiole, s čimer se je Man City ekspresno vrnil na vrh Premier lige, kjer ima s tekmo manj znova točko prednosti pred Arsenalom.

Salah z bele točke za uspeh Liverpoola

Na drugi sočasni tekmi je Liverpool z minimalnih 1:0 ugnal Fulham. Še pred iztekom prvega polčasa je z 11 metrov zadel Mo Salah. Rdeči tako ohranjajo minimalno upanje in izvajajo zlasti pritisk na četrtouvrščeni Manchester United v boju za Ligo prvakov. Rdeči vragi v četrtek gostujejo pri Brightonu, enemu izmed presenečenj sezone, ki zaseda osmo mesto in se bori za preboj v Evropo.