Manchester City je že v prvem polčasu nadigral Arsenal, v drugem polčasu pa zadel še dvakrat. To je bila 204. medsebojna tekma Manchester Cityja in Arsenala. Precej uspešnejši je londonski kolektiv, ki je dobil 98 tekem, 61-krat so zmagali sinjemodri, 45-krat se je tekma končala brez zmagovalca. A v zadnjih letih Arsenal za modro ekipo iz Manchestra ne najde več recepta - nazadnje jo je premagal 21. decembra 2015. Foto: Reuters
Ilkay Gündogan je v 7. minuti dosegel prvi prvenstveni zadetek Manchester Cityja na Etihadu v letošnji sezoni. Foto: Reuters

City, ki so ga v petek povezovali s prestopom Cristiana Ronalda – ta se je na koncu vrnil k mestnemu tekmecu Manchester Unitedu –, je po uvodnem porazu (s Tottenhamom) ujel zmagovit ritem in drugič zapored zmagal s 5:0. Arsenala še nikoli ni tako ponižal, poslal ga je tudi na dno lestvice, topničarji v treh krogih sploh še niso dosegli zadetka. Še več, v zgodovini angleškega prvenstva je le še ena ekipa z golrazliko -9 (in brez osvojene točke) začela sezono – leta 2003 Wolverhampton. Današnji polom se je začel nakazovati že po dobre pol ure igre, ko je moral pri izidu 2:0 zaradi rdečega kartona iz igre Granit Xhaka.

Granit Xhaka je bil zaradi nevarnega starta izključen v 35. minuti obračuna. Foto: Reuters

Gündogan in Torres hitro zatresla mrežo
Gostitelji so povedli ob prvi resnejši priložnosti na tekmi. Na desni strani sta lepo kombinirala Bernardo Silva in Gabriel Jesus, ki je nato na drugo vratnico poslal predložek, kjer je Ilkay Gündogan dobil skok s Calumom Chambersom in z glavo zadel za 1:0. Nemec turških korenin je bil blizu novega zadetka že nekaj trenutkov pozneje, a se je Londončanom nekako uspelo ubraniti. Ni minilo dolgo, ko so varovanci Pepa Guardiole podvojili vodstvo. V kazenski prostor je predložek poslal Silva, žoga je zletela mimo treh nogometašev Arsenala in končala pri povsem samem Ferranu Torresu, ki je iz bližine hladnokrvno zadel za 2:0.

Xhaka izključen v 35. minuti
Raven igre je nato nekoliko upadla, gostje so po pol ure igre zahtevali najstrožjo kazen, ko je ob Kylu Walkerju v kazenskem prostoru padel Kieran Tierney, a je glavni sodnik Martin Atkinson le zamahnil z roko. Precej več dela je imel pet minut pozneje, ko je zaradi nevarnega starta nad Joaom Cancelom izključil Granita Xhako, nato pa naslednjih nekaj minut miril strasti na zelenici.

Slaba obramba Arsenala, v kotih 14:0
Katastrofalen prvi polčas za Arsenal, ki je bil do odmora v povsem podrejenem položaju in se je le še branil. Da je bila katastrofa za klub iz severnega Londona popolna, je v polno zadel še Gabriel Jesus. Jack Grealish je po levi strani lepo prodrl v kazenski prostor, zlahka izigral gostujočo obrambo in podal do Brazilca, ki je iz bližine brez težav zaključil za 3:0.

V drugem polčasu Arsenalu ni uspelo vzpostaviti ravnotežja, City pa je še dvakrat izigral njegovo obrambo. Zadela sta Rodri in še enkrat Torres. Premoč ekipe iz Manchestra ne bi mogla biti očitnejša: žogo je imela v svoji posesti kar 81 odstotkov igralnega časa, sprožila je 25 strelov, od tega deset v okvir vrat, Arsenal pa je le enkrat streljal na gol, niti enkrat pa v okvir vrat. V kotih je bilo 14:0.

Mo Salah je znova zanesljivo izvedel enajstmetrovko in pred polčasom izenačil na 1:1. To je bil tudi končni izid, saj Liverpoolu v drugem polčasu ni uspelo unovčiti številčne prednosti. Foto: Reuters

Liverpool v drugem polčasu ni strl Chelseajeve obrambe
Na dvoboju Liverpoola in Chelseaja ni bilo zmagovalca, končalo se je z 1:1, čeprav so Redsi drugi polčas odigrali z igralcem več. Ob koncu prvega polčasa je že kazalo, da se je Chelsea ob silovitem pritisku Liverpoola čudežno ubranil, toda VAR je imel svojo resnico. Reece James je namreč na golovi črti po strelu Maneja in Jote igral z roko in bil izključen, Mo Salah pa je zanesljivo izvedel enajstmetrovko in izenačil na 1:1.

Chelsea je edini zadetek dosegel v 22. minuti, ko je po kotu odlično meril Kai Havertz, čeprav je bil v težkem položaju in s hrbtom obrnjen proti golu. Zdelo se je, da imajo varovanci Thomasa Tuchla vse pod nadzorom, toda dogodki v izdihljajih prvega polčasa so marsikaj spremenili.