Zgodovinski trenutek na stadionu Miejski. Kapetan Raul Albiol je dvignil prvo lovoriko v skoraj stoletni zgodovini Villarreala. Foto: Reuters
Moreno in Cavani zadela v rednem delu finala v Gdansku

Villarreal je osvojil sploh prvo lovoriko v 98-letni zgodovini kluba. Veliki junak večera je postal vratar Geronimo Rulli, ki je bil nekajkrat zelo blizu v uvodnih desetih serijah enajstmetrovk. V enajsti seriji je hladnokrvno zadel z bele točke, nato pa odbil strel vratarja rdečih vragov Davida de Gee. Rumena podmornica je nadaljevala tradicijo uspehov španskih klubov v tem tekmovanju in tudi svojega trenerja Unaija Emeryja, ki je bil v drugem najmočnejšem evropskem tekmovanju najboljši že četrtič.

United je ostal brez druge zmage v Evropski ligi. Rdečim vragom ni uspelo končati dolge štiriletne suše, v kateri niso osvojili niti enega tekmovanja. Zadnja je bila prav Evropska liga pred štirimi leti.

Gerard Moreno je po pol ure igre unovčil prvo priložnost za rumeno podmornico. Foto: Reuters

26. maj ni več le srečen za Solskjaerja
Ole Gunnar Solskjaer je 26. maja 1999 odločil finale Lige prvakov v 93. minuti. Manchester United je premagal Bayern z 2:1 z dvema zadetkoma v sodnikovem dodatku. 22 let zatem je doživel najgrenkejši poraz v trenerski karieri in ostaja brez lovorike na klopi rdečih vragov. Angleški podprvaki so razočarali in niso upravičili vloge favorita.

Moreno izkoristil edino priložnost Špance
Angleški podprvaki so imeli terensko pobudo v uvodne pol ure, a niso prišli do izrazitih priložnosti. V 29. minuti je Daniel Parejo s prostega strela z leve strani podal pred vrata, Gerard Moreno je v idealnem trenutku stekel pred vrata in s šestih metrov z desno nogo potisnil žogo v mrežo. Do odmora so rdeči vragi pritisnili, a jim ni uspelo izenačiti.

Edinson Cavani je kronal premoč rdečih vragov na začetku drugega polčasa. Foto: Reuters

Cavani na pravem mestu v gneči
V 55. minuti je Marcus Rashford streljal od daleč, žoga se je v gneči pred vrati Špancev odbila naravnost na nogo Edinsona Cavanija. Urugvajski napadalec je iz bližine s konico nogometnega čevlja poslal žogo v mrežo.

Cavani je imel do konca tekme še dve priložnosti, prav tako bi se med strelce lahko

vpisal tudi Rashford, toda mreži sta ostali nedotaknjeni do konca rednega dela. V podaljšku so pobudo prevzeli Španci, ki so imeli tudi nekaj polpriložnosti, vendar je ostalo pri izidu 1:1. Predvsem Solskjaer je dolgo čakal z menjavami. Prvo je opravil šele v 100. minuti, ko je vstopil Fred. V zadnjih minutah podaljška je poslal v igro še dobre izvajalce strelov z enajstih metrov. V 123. minuti sta vstopila Juan Mata in Alex Telles.

Geronimo Rulli je brezhibno opravil svoje delo. 29-letni Argentinec je tudi sijajno izvedel enajstmetrovko v enajsti seriji.Foto: Reuters

Rulli dvakrat zelo blizu, nato pa je odbil strel de Gee
Prava drama se je začela pri streljanju enajstmetrovk. V prvih desetih serijah so vsi igralci zadeli. V tretji seriji je bil Rulli zelo blizu, dotaknil se je žoge pri strelu Bruna Fernandesa, ki res ni imel svojega večera. V osmi seriji je bil prav tako zelo blizu pri strelu Luka Shawa. Na vrsti sta bila le še oba vratarja. Rulli je v slogu najboljših napadalcev zanesljivo poslal žogo pod prečko, de Gea pa je streljal zelo slabo po tleh in argentinski čuvaj mreže je postal junak večera.

Streljanje enajstmetrovk v finalu Evropske lige

De Gea je bil seveda najbolj potrt. Res ne velja za specialista pri strelih z bele točke. Zadnjih 35 strelov je končalo za njegovih hrbtom.

Predsednik Uefe Aleksander Čeferin je podelil medalje in našel nekaj prijaznih besed za Solskjaerja. Foto: Reuters

Solskjaer: Letošnja sezona ni uspešna
"V garderobi je popolna tišina. To je res veliko razočaranje. Finale je odločil en strel. Vsi si bomo zapomnili ta večer. Nikoli več nočemo imeti tega grenkega priokusa po koncu sezone," je poudaril Solskjaer.

"Tokrat nismo igrali dobro. Bili smo boljši n azačetku in iz edinega njihovega strela v okvur smo prejeli zadetek. Pritisnili smo in izenačili. V nadaljevanju drugega polčasa in podaljšku so se odlično postvili in nismo si priigrali velikih priložnosti. Malenkosti so zmanjkale do lovorike. Letošnja sezona zdaj ni uspešna. Zdaj nas čaka naaliza sezone, imamo odlično ekipo, ki je sestavljena za osvajanje lovorik," je bil razočaran trener rdečih vragov.

Najbolj razočaran je bil vsekakor vratar David de Gea. Foto: Reuters

"Zelo sem vesel. Vsi igralci so garali za ta trenutek. Mislim, da smo si zaslužili zmago. Odlično smo se postavili po robu favoriziranim tekmecem," je bil vesel Emery, ki je prvič osvojil Evropsko ligo brez poraza. To je uspelo le še še šestim ekipam v zgodovini Pokala Uefe oz. Evropske lige.

Finale, Gdansk:
VILLARREAL - Manchester United * 12:11, 1:1 (1:0)

de Gea (Rulli brani)

Villarreal: Rulli, Raul Albiol, Foyth (88./Mario Gaspar), Pau, Alfonso Pedraza (88./Alberto Moreno), Pino (77./Paco Alcacer), Capoue (123./Dani Raba), Parejo, Manu Trigueros (77./Moi Gomez), Bacca (60./Coquelin), Gerard Moreno.

Manchester United: de Gea, Wan-Bissaka (123./Mata), Bailly (116./Tuanzebe), Lindelöf, Shaw, McTominay (123./Alex Telles), Pogba (115./James), Rashford, Fernandes, Greenwood (100./Fred), Cavani.

Sodnik: Clement Turpin (Francija)

Gospod Evropska liga Unai Emery. Četrtič je poljubil prestižni pokal. Foto: Reuters