Erling Haaland je na deveti tekmi v črno-rumenem dresu dosegel že deseti zadetek. Foto: Reuters

Obeta se oster boj za "solatni krožnik", saj Bavarci prihajajo na stadion Westfalen 26. maja. To je bila najvišja zmaga Dortmundčanov na porurskem derbiju po letu 1966. Prav nič se ni poznalo, da so manjkali poškodovani kapetan Marco Reus, Axel Witsel in Emre Can.

Za navijače: Lüdenscheid-Nord - Herne-West
Rivalstvo med navijači je največje v Nemčiji. Imena nasprotnega kluba velikokrat sploh nočejo izgovoriti. Dortmund je za navijače Schalkeja Lüdenscheid-Nord (Lüdenscheid je mesto s 76.000 prebivalci in leži južno od Dortmunda). Navijači Borussie imajo prav tako ime za Gelsenkirchen, in sicer Herne-West.

Veliko veselje Dortmundčanov pred prazno južno tribuno, kjer se po navadi zbere 25.000 gledalcev. Foto: Reuters

Najstnik Haaland še vedno v izjemni formi
V uvodnih 20 minutah se je zelo poznalo, da sta bili ekipi deset tednov brez tekme. V 24. minuti je Erling Haaland po podaji Juliana Brandta zadel zunanji del mreže. Norvežan je bil bolj natančen po pol ure igre. Brandt je na desni strani s peto mojstrsko zaposlil Thorgana Hazarda. Belgijec je natančno podal pred vrata, kjer je Haaland z desetih metrov podstavil levico in poslal žogo v levi kot.

19-letni Haaland desetega gola na deveti tekmi po prihodu v Bundesligo ni praznoval tako kot običajno. Pred praznimi tribunami, kjer se je na igrišču slišala vsaka izrečena beseda, je namesto običajnega objemanja in drugih podobnih čestitk le na kratko nekajkrat pomigal z rameni, obkrožen s soigralci z metrom razdalje med njimi.

Nogometaši Schalkeja so potrti spremljali dogajanje na zelenici. V maskah so nemočno gledali šov večnih tekmecev. Foto: Reuters

Guerreiro kaznoval napako vratarja Schuberta
Črno-rumeni so po vodilnem zadetku dobili zalet. Odlično igro so kronali v zadnji minuti prvega dela. Haaland je dobro oviral vratarja Markusa Schuberta, ki je zelo slabo izbil žogo, prestregel jo je Mahmoud Dahoud in takoj podal do Brandta, ki je na levi strani našel Raphaela Guerreira. Portugalec je z močnim diagonalnim strelom z levico povišal na 2:0.

Hazard učinkovito končal protinapad
Trener Schalkeja David Wagner je ob odmoru okrepil napad. Vstopila sta Rabbi Matondo in Guido Burgstaller. Borussia je imela več prostora in hitro je izvedla protinapad. Brandt je podal do Hazarda, ki je z močnim strelom z 20 metrov pokopal še zadnje upe modrih na preobrat. Končni izid je postavil razigrani Guerreiro v 63. minuti, ko si je izmenjal dvojno podajo s Haalandom in nato ukanil še Schuberta.

Derbi Borussii, policija presenečena nad mrtvilom

Favre se ni uspel navaditi na tišino
"Zelo sem zadovoljen z igro. Nisem pričakoval tako visoke zmage, saj res nismo vedeli, kako smo pripravljeni. Nikakor se nisem mogel navaditi na tišino. Odigrali smo lepe poteze, sijajne podaje in streljali na vrata, pa ni bilo nobenega odziva. Prav komičen položaj za vse nas. To je bila res prav posebna tekma," je bil nasmejan trener Favre.

"Zelo slabo smo stali na zelenici. Izgubljali smo pomembne dvoboje. Vseeno mislim, da bo na naslednjih tekmah šlo boljše," je dodal trener Schalkeja Wagner.

Na novinarski tribuni v Dortmundu so vsi predstavniki sedme sile nosili maske. Foto: Reuters

Kampl ob vrnitvi podal za izenačenje
Kevin Kampl je odigral prvo tekmo po 9. novembru, več kot pol leta je okreval po poškodbi gležnja. RB Leipzig je le remiziral s Freiburgom (1:1). Kriza rdečih bikov se spomladi nadaljuje, saj so dobili le tri izmed devetih tekem.

Gostje so povedli v 34. minuti, ko je Manuel Gulde podstavil levico po strelu Vincenza Grifa. V drugem polčasu so izbranci Juliana Nagelsmanna silovito pritisnili. Kampl je sodeloval pri vseh nevarnih akcijah, v 77. minuti pa je z leve strani podal pred vrata, kjer je Yussuf Poulsen z glavo postavil končni izid. V sodnikovem dodatku je Robin Koch zatresel mrežo, a je bil zmagoviti zadetek Freiburga upravičeno razveljavljen, saj je bil podajalec Lucas Höler v prepovedanem položaju.

Kampl začel akcijo za izenačenje
Kevin Kampl je odigral zelo dobro tekmo. Na zelenici je bil vseh 96 minut, po koncu tekme pa je bil razočaran, saj so rdeči biki zapravil nekaj izjemnih priložnosti. Foto: Reuters

Priložnosti je bilo za dve tekmi skupaj
"Petkrat smo stali pred praznimi vrati, a nismo zadeli. Priložnosti je bilo za dve tekmi skupaj. Prepričan sem, da smo odlično trenirali, igra je bila zelo dobra, a toliko priložnosti pač ne smeš zapraviti," je povedal Kampl.

"Tekme duhov" s posebnimi pravili
Rituali pred tekmami so precej drugačni kot v preteklosti. Igralci so na prazne stadione prišli z maskami, rokovanj ni več. Na tribunah so do nadaljnjega le snemalci, ki bodo skušali kar najbolje pričarati drugačno vzdušje s prvih tekem v največjih evropskih državah.

Trenerji izjave pred tekmo dajejo v za to odmerjenem prostoru brez letečih reporterjev, mikrofoni na dolgih palicah pa so oviti v prozorno folijo. Pobiralci žog ves čas nosijo maske in rokavice, žoge pa osebje klubov ves čas razkužuje. Sedeži za rezervne nogometaše in trenerje bodo razkuženi pred tekmo, pa tudi med polčasom in po koncu obračunov.