Manuel Neuer in soigralci so se veselili sedme zaporedne prvenstvene zmage nad Borussio. Foto: Reuters

Ukrepi so se v Nemčiji v zadnjem tednu precej zaostrili. Stadion Westfalen, ki bi ga napolnilo več kot 81.000 gledalcev, je bil precej bolj prazen. Le 15.000 gledalcev se je lahko zbralo. Na zadnjih dveh derbijih v Dortmundu je bil prazen, tokrat pa je bilo vzdušje vseeno naelektreno.

Pri gostiteljih je bil prvič po dveh mesecih v začetni postavi Erling Haaland. Z Norvežanom je Borussia popolnoma druga ekipa. Thorgan Hazard, Youssoufa Moukoko in Giovanni Reyna so manjkali.

Trener Bayerna Julian Nagelsmann je imel prav tako kar nekaj težav. Manjkali so Joshua Kimiich, Eric Maxim Choupo-Moting (oba sta v karanteni), poškodovani pa so Marcel Sabitzer, Bouna Sarr in Josip Stanišić.

Brandt poskrbel za izjemen start Borussie
Črno-rumenim je v dežju uspel sanjski start. Hitro so izvedli prosti strel na sredini igrišča, Jude Bellingham je na desni strani kazenskega prostora sijajno zaposlil Juliana Brandta, ki je preigral Alphonsa Daviesa in z desetih metrov z desnico matiral Manuela Neuerja.

Kingsley Coman je poskrbel za vodstvo Bayerna tik pred odmorom. Foto: Reuters

Lewandowski hitro izenačil
Bavarci so odgovorili le štiri minute zatem. Thomasu Müllerju je z glavo uspelo preusmeriti žogo do Roberta Lewandowskega, Mats Hummels ni dobro posredoval. Poljak je ušel po desni strani in z močnim strelom z desno nogo izenačil na 1:1.

Ritem je bil peklenski. Serijski nemški prvaki so imeli več priložnosti. Kingsley Coman je bil blizu vodilnega zadetka v 26. minuti, a se je izkazal vratar Gregor Kobel. Po pol ure igre je Haaland ušel po levi strani in z diagonalnim strelom malce zgrešil vrata.

Coman kronal premoč Bayerna pred odmorom
Minuto pred odmorom je Davies z leve strani podal pred vrata, kjer Lewandowskemu ni uspelo priti do strela. Raphael Guerreiro je skušal izbiti žogo, a je zadel soigralca Hummelsa. Žoga se je odbila do Comana, ki je takoj streljal z desno nogo, žoga je zadela kapetana Marca Reusa in končala pod prečko.

Erling Haaland je povzročal veliko težav obrambi Bayerna. Foto: Reuters

Haaland kaznoval napako Upamecana
Gostitelji, ki so prikazali zelo dobro igro, so se znašli v zaostanku ob odmoru, a tudi drugi polčas so začeli udarno. Dayot Upamecano si je slabo zaustavil žogo s prsmi v svojem kazenskem prostoru. Bellingham je na levi strani našel Haalanda, ki je z desnico mojstrsko zavrtinčil žogo od vratnice v mrežo. Prava mojstrovina sijajnega napadalca za 2:2.

Brez najstrožje kazni po prekršku nad Reusom
V 53. minuti je Haaland v kazenskem prostoru zaposlil Reusa, Lucas Hernandez pa ga je skušal zaustaviti, a ga je podrl od zadaj, žoga je bila že precej naprej. Gostitelji so se pritoževali, a se videosodnik ni vmešal. Zelo sporna odločitev.

Najboljši strelec Bundeslige Robert Lewandowski je v tej sezoni dosegel že 16 golov. V ponedeljek ni prejel zlate žoge, 33 glasov več je prejel Lionel Messi. Foto: Reuters

Brandt zapustil zelenico na nosilih
Sredi drugega polčasa je skušal Nagelsmann poživiti napad. Vstopila sta Jamal Musiala in Serge Gnabry. V 65. minuti sta v skoku z glavama trčila Brandt in Upamecano. Strelec prvega zadetka na tekmi je obležal na zelenici, morali so ga odnesti z nosili. Francoz je lahko nadaljeval.

Videosodnik opazil igranje Hummelsa s komolcem
Četrt ure pred koncem je po podaji iz kota Hummels žogo odbil s komolcem. Igra se je nadaljevala, a se je takoj oglasil videosodnik. Glavni delivec pravice Felix Zwayer si je odšel pogledat posnetek ob stransko črto in pokazal je na belo točko. Lewandowski je bil zanesljiv izvajalec najstrožje kazni, žogo je z desnico poslal tik ob vratnici v mrežo, Kobel se je vrgel v pravo smer, a je bil prekratek.

Na stadionu Westfalen se je lahko zbralo le 15.000 gledalcev. Foto: Reuters

Rose izgubil živce
Trener Borussie Marco Rose je popolnoma izgubil živce. Že v 56. minuti je prejel rumeni karton zaradi pritoževanja nad odločitvami sodnika, v 78. minuti pa mu je Zwayer pokazal še drugi rumeni karton in ga poslal na tribuno.

Haaland je bil pripravljen za 45 ali pa morda 60 minut igre. Zdržal je kar 82 minut, več pa ni šlo. Zaradi številnih prekinitev je bilo na sporedu kar 10 minut sodnikovega dodatka. V 99. minuti je imela Borussia še zadnji kot, tudi vratar Kobel je stekel v napad. Bavarci so žogo izbili, Corentin Tolisso je skušal s sredine igrišča poslati žogo v prazno mrežo, a je zgrešil za kak meter.

Reus: Sodnik ni imel istega kriterija
"To je neverjetno. Sodnik ni imel istega kriterija. Zdaj sem si ogledal posnetek, prekršek Hernandeza je bil očiten. Ne morem verjeti, da ni posredoval videosodnik. Glavni sodnik bi si lahko vsaj ogledal posnetek. Zadel me je od zadaj, žoga pa ni bila blizu. To je bila precej jasnejša najstrožja kazen, piskal pa je le tisto za Bayern," je bil razočaran kapetan Reus.

Zwayer pojasnil obe odločitvi
"Hernandez je zadel Reusa z zgornjim delom telesa. Že vso tekmo nisem piskal vsakega dotika in nisem se odločil za najstrožjo kazen. Vsi si želijo robustno igro in res se mi ni zdelo, da je to prekršek. Pri enajstmetrovki za Bayern mi je videosodnik Tobias Welz takoj povedal, da roka Hummelsa ni v naravnem položaju. Pogledal sem si posnetek in to je bila najstrožja kazen," je pojasnil sodnik Zwayer.

Rose: Sodnik je naredil res veliko napak
"Prekršek nad Reusom je bil očiten. To je bila čista enajstmetrovka. Hummels se je spotaknil in ni namenoma igral s komolcem, žoga ga je zadela. Sodnik je odločil ta derbi, naredil je res veliko napak. Seveda sem mu to povedal in dobil sem rdeči karton," je bil jezen trener Rose.

Patrik Schick se je vpisal v zgodovino Bayerja. Foto: Reuters

Štirje goli Schicka v 27 minutah
Bayer iz Leverkusna je odpravil zadnjeuvrščeni Greuther Fürth kar s 7:1. Patrik Schick je dosegel vse štiri gole v drugem polčasu v razmiku 27 minut. Češki napadalec je bil dvakrat natančen z levico, nato pa je zadel še z glavo in z desnico. Postal je prvi igralec farmacevtov, ki je na eni tekmi Bundeslige zadel štirikrat.

Tretji zaporedni poraz Leipziga prinesel slovo trenerja Marscha
Union Berlin je premagal Leipzig z 2:1. Kevin Kampl je igral od 70. minute. To je bil tretji zaporedni poraz rdečih bikov, ki so na skromnem 11. mestu. Klub je že ukrepal in se razšel s trenerjem Jessejem Marschem.

Gostitelje je v vodstvo popeljal nigerijski napadalec Taiwo Awoniyi v 6. minuti, Leipzig je izenačil sedem minut kasneje po zadetku Francoza Christopherja Nkunkuja s 25 metrov. Timo Baumgartl je odločil v 57. minuti. Znašel se je na pravem mestu, potem ko se je žoga v kazenskem prostoru odbila po strelu Maxa Kruseja.