Kostarika je v soboto šokirala Urugvaj. Napadalec Luis Suarez (desno), ki si je v sezoni 2013/14 v dresu Liverpoola prislužil naziv najboljšega nogometaša v angleški Premier ligi, si je nadvse želel pomagati svoji reprezentanci na zelenici, a je selektor Tabarez odločil, da po manjšem operativnem posegu še ni povsem pripravljen za napore, ki jih prinašajo tekme svetovnega prvenstva. Foto: Reuters
Analiza drugega polčasa tekme Urugvaj - Kostarika
Analiza prvega polčasa tekme Urugvaj - Kostarika
Kostaričani presenetili Urugvajce

Urugvaj, aktualni južnoameriški prvak, je bil pred začetkom prvenstva širši, če ne celo ožji favorit za osvojitev naslova svetovnega prvaka, a sinjemodri so že na svoji uvodni tekmi SP-ja padli na realna tla.
Dvakratni svetovni prvaki so bili absolutni favoriti na tekmi s Kostariko, ki pa je v razmiku treh minut drugega polčasa dvakrat 'pičila' in na koncu presenetljivo slavila s 3:1. Za nameček so Urugvajci v izdihljajih tekme ostali še brez izključenega branilca Maximiliana Pereire.
Tabarez: Odločale so malenkosti
Urugvaj, ki je na prejšnjem prvenstvu v Južni Afriki osvojil četrto mesto, je povedel v 24. minuti, ko je bil z bele točke natančen Edinson Cavani. Toda Kostaričani so se v nadaljevanju vrnili in uprizorili preobrat v pičlih treh minutah. V 54. minuti je Joel Campbell mrežo zatresel z dobrih desetih metrov, za 2:1 je hip zatem po prostem strelu z glavo iz neposredne bližine zadel Oscar Duarte. Zadnji žebelj v urugvajsko krsto je pet minut pred iztekom rednega dela srečanja zabil rezervist Marco Urena, ki se je med strelce vpisal le dve minuti po vstopu na zelenico. "To je bil za nas velik udarec. Ne zato, ker poraza nismo pričakovali, ampak zato, ker smo prejeli zadetke iz položajev, v katerih bi morali odigrati precej bolje," je po porazu za El Pais dejal urugvajski selektor Oscar Washington Tabarez in nadaljeval: "Že včeraj sem poudaril, da je lahko Kostarika zelo nevarna. Ima zares izjemne posameznike, igrali so taktično dovršeno in zasluženo so zmagali. O zmagovalcu tekme so odločale malenkosti, ki so šle na roko nasprotniku."
O Luisu Suarezu je še dodal: "Luis ni poškodovan, a vseeno še ni dovolj dobro pripravljen. Še vedno ni treniral na polno. Zdaj imamo nekaj dni počitka, videli bomo, ali bo lahko nastopil proti Angliji."
Kostaričani so se 'razstrelili' po igrišču
Urugvajci so se med pripravami na SP v Montevideu pomerili tudi s Slovenci in slavili z 2:0. Kljub zmagi se je zelo hitro pokazala njihova velika neuravnoteženost ekipe. Napad imajo zastrašujoč - proti Kostariki se je sicer zelo poznala odsotnost prvega zvezdnika Suareza -, njihova vezna linija, predvsem obramba, pa je precej slabša. To se je pokazalo tudi v soboto. "Vedeli smo, da bo težko," je dejal urugvajski kapetan Diego Lugano in že v kali zatrl namigovanja, da je s soigralci podcenjeval nasprotnika. Dodal je: "Boj je bil zelo tesen, po tistih treh minutah, ko so dosegli dva zadetka, nismo imeli moči, da bi rezultat spreobrnili sebi v prid. 'Razstrelili' so se po igrišču, nam pa so noge povsem odpovedale."
Rios: Kostarika zadela ob najboljšem mogočem času
V prvem polčasu je bila Kostarika bolj ali manj nenevarna, a v nadaljevanju je srednjeameriška ekipa stopila na plin in šokirala Urugvajce, ki jih zdaj čaka veliko dela, če želijo napredovati v osmino finala. "Na začetku tekme smo storili točno to, kar smo si zadali - dosegli smo zadetek. Toda v nadaljevanju nam je tekma ušla izpod nadzora. Zelo slabo smo igrali na sredini, nikakor si nismo uspeli priigrati zrelih priložnosti. Kostarika je svoje zadetke dosegla ob najboljšem mogočem času, nam pa ni uspelo odgovoriti. To tekmo je treba čim prej pozabiti in se osredotočiti na obračun z Anglijo," pa je povedal vezist Arevalo Rios.

Urugvajci se bodo v četrtek ob 21.00 udarili z Angleži, Kostarika - trenutno vodilna ekipa v skupini D - pa se bo v petek ob 18.00 pomerila z Italijo.