Jude Bellingham mora zaradi težav z gležnjem na prisilni počitek. Foto: EPA

Real je na derbiju najboljših ekip letošnje sezone še drugič premagal Girono. Veliko presenečenje La lige iz Katalonije je bilo na Santiago Bernabeuu popolnoma brez moči. Že v šesti minuti so gostitelji povedli, ko je z več kot 20 metrov nekoliko z leve strani z imenitnim udarcem gostujočo mrežo načel Vinicius Junior. Brazilec se je v 35. minuti izkazal z izvrstno podajo za hrbet katalonski obrambi. Jude Bellingham je preigral Paula Gazzanigo in žogo poslal v prazno mrežo.

Prevlada kraljevega kluba se je nadaljevala tudi v drugem polčasu. Vinicius je v 54. minuti preigraval po levi strani, podal v sredino, žogo je odbil Gazzniga, a le do Bellinghama, ki ga je še drugič premagal. Piko na i je v 61. minuti z zadetkom po prodoru postavil Rodrygo.

Je pa imela gladka zmaga črno piko, saj se je poškodoval Bellingham. Zaradi težav z gležnjem bo izjemni angleški vezist izpustil prvo tekmo osmine finala Lige prvakov proti Leipzigu, ki Real čaka v torek. Sicer časovnica okrevanja ni uradno znana, a, kot poročajo mediji, naj bi manjkal okoli tri tedne. Na povratni tekmi proti nemški zasedbi, za katero igrata tudi Benjamin Šeško in Kevin Kampl, bi tako lahko že zaigral.

Lamine Yamal je znova potrdil, da gre za izjemno nadarjenega nogometaša. Foto: Reuters

Barcelona je na domačem terenu le remizirala s predzadnjo Granado (3:3). V 14. minuti je vrsta Xavija Hernandeza kronala pobudo. Po podaji Frenkieja de Jonga je Joao Cancelo preigraval po levi strani, podal v sredino, na daljši vratnici pa je Lamine Yamal žogo pospravil v mrežo. 41. minuta je tekla, ko so Katalonci lepo izigrali gostujočo obrambo. Kombinirali so Yamal, Pedri, ki je podal s peto, in Ilkay Gündogan, ki je našel Roberta Lewandowskega, toda veselje je Poljaku preprečil Martin Hongla, ki je posredoval na golovi črti.

Kazen za zapravljeno priložnost je hitro sledila. Dve minuti kasneje je Facundo Pellistri podal z desne strani v kazenski prostor, kje je domača obramba pustila preveč prostora Ricardu Sanchezu, ta pa je z močnim strelom žogo poslal nad glavo povratnika po poškodbi Marca-Andreja ter Stegna v mrežo. V 58. minuti so Andaluzijci izpeljali nevaren protinapad, tri minute zatem pa povedli. Pau Cubarsi je slabo izbil žogo po predložku z desne strani. Prišla je do Myrta Uzunija, ki je z leve med nogama Julesa Koundeja podal pred vrata. Veliko prostora je domača obramba pustila Pellistriju, ki je zadel za 2:1.

Ekspresno je Barca izenačila. Cancelo in Gündogan sta sodelovala po levi strani, nemški vezist pa je nato našel Lewandowskega, ki je z roba kazenskega prostora zadel za 2:2. Toda le tri minute zatem je katalonska obramba naredila novo napako. Predložek je posla Faitout Maouassa, med Cubarsijem in Inigom Martinezom, ki sta pustila preveč prostora, pa je visoko skočil Barcelončan Ignasi Miquel, ki je z glavo zatresel mrežo matičnega kluba. V 80. minuti je za izenačenje poskrbel Yamal. Biser Barce je ukradel žogo Joseju Callejonu, nato pa z 20 metrov žogo natančno zavrtinčil za hrbet nemočnega Augusta Batalle.

Isaac Romero je bil mož odločitve na stadionu Sanchez Pizjuan. Foto: EPA

Sevilla je z 1:0 odpravila Atletico in dosegla pomembno zmago v begu iz cone izpada. Slavila je šele petič v sezoni, madridsko zasedbo pa je ugnala po več kot dveh letih. V 15. minuti se je Jan Oblak izkazal z obrambo po strelu Marcosa Acune z razdalje. Argentinski bočni branilec je v nadaljevanju akcije izvedel kot. Žogo je z glavo podaljšal Lucas Ocampos, na daljši vratnici pa je bil od Kokeja višji Isaac Romero, ki jo je pospravil v mrežo. Napadalec, ki je bil šele pred mesecem iz rezervne ekipe premeščen v prvo moštvo Seville, je v 22. minuti po lepi podaji Oliverja Torresa znova zapretil, znova pa je dobro posredoval Oblak.

Razigrani Isaac je, ko je tekla 28. minuti, streljal po izvrstni dolgi podaji Ocamposa v kazenski prostor, veselje pa mu je preprečil okvir vrat. Torres je v 37. minuti z diagonalnim strelom z leve strani zaključil protinapad, toda Oblak je bil na mestu, štiri minute kasneje pa je na drugi strani sam proti Oerjanu Nylandu stekel Alvaro Morata, toda domači vratar je preprečil izenačenje. Napadalec Atletica je dve minuti zatem po trčenju z Djibrilom Sowom zaradi poškodbe predčasno zapustil zelenico.

Takoj na začetku drugega polčasa je Nahuel Molina prodrl v kazenski prostor in podal v sredino Antoinu Griezmannu, ki je žogo preusmeril proti vratom, vednar je na golovi črti zadetek preprečil Jesus Navas. Žoga se je nato odbila do Memphisa Depaya, ki je bil tik ob domačem kapetanu, a ni uspel pravočasno reagirati. Nizozemec je v 53. minuti v protinapadu meril mimo vrat, pet minut kasneje pa se je drugič zatresla madridska mreža, toda gol Ocamposa je bil zaradi prepovedanega položaja razveljavljen. V 59. minuti je Oblak zaustavil še en nevaren poskus Isaaca, deset minut kasneje pa je bilo zelo vroče v gostujočem kazenskem prostoru, ko je andaluzijski napadalec padel po posredovanju Moline, toda sodniška piščalka je ostala nema.