Inigo Martinez je bil mož odločitve na San Mamesu. Foto: Reuters

Še pred kratkim zajetna prednost colchonerosov se je na vrhu lestvice popolnoma stopila. Najbližja zasledovalca Real Madrid in Barcelona imata le še dve točki manj, s tem, da ima Barca tekmo manj, tako da lahko že v četrtek, ko bo gostila Granado na zaostalem obračunu, prevzame vodstvo. Athletic Bilbao je medtem prekinil niz šestih srečanj brez zmage v državnem prvenstvu – vmes je izgubil še dva finala kraljevega pokala – in po dobrih dveh letih na kolena spravil Atletico.

Zelo slabo se je gostovanje na San Mamesu že začelo za Madridčane. Namreč v osmi minuti je v ogenj po desni strani Anderja Capo poslal Alex Berenguer. Capa je nato po prodoru poslal predložek pred vrata. Žoga se je odbila od Felipeja, z glavo pa jo je za hrbet Jana Oblaka poslal Berenguer. Takoj zatem je imel veliko priložnost za izenačenje Yannick Carrasco, a se je s pravočasno reakcijo izkazal Unai Simon.

Stefan Savić je v 77. minuti poskrbel za izenačenje v Bilbau, a je Athletic še enkrat zadel. Foto: Reuters

V 28. minuti se je v kazenskem prostoru lepo obrnil Angel Correa, iz igre tako vrgel Iniga Martineza, a je streljal mimo vrat. Štiri minute kasneje je bil na drugi strani po strelu Asierja Villalibreja dobro postavljen Oblak, Capa pa je po kotu v naslednji akciji z voleja meril malenkost mimo vrat. Prvo lepo priložnost je imel v drugem polčasu Atletico, ko je Marcos Llorente s približno 18 metrov meril malce mimo domačih vrat. Po pritisku gostov so baskovski levi v 58. minuti zapretili iz protinapada. Jon Murcillo je zaposlil Oihana Sanceta, ki pa je z roba kazenskega prostora streljal prek vrat.

Diego Simeone je na takoj zatem v igro poslal povratnika Luisa Suareza in Joaa Felixa, napadalna igra pa se mu je obrestovala v 77. minuti, ko je po podaji iz kota Carrasca z glavo izenačil Stefa Savić, ki je bil v skoku višji od Mikela Balenziage in Danija Garcie, bolje pa bi lahko reagiral tudi Simon. V 86. minuti je sledil nov šok za vodilno zasedbo La lige. Rezervist Ibai Gomez je izvedel kot, Unai Nunez je nase potegnil Llorenteja in Kokeja, tako da se je odprl prostor za Iniga Martineza, ki je visoko skočil in z glavo poslal žogo pod prečko nemočnega Oblaka.

Barca s težkega gostovanja s pomembnimi tremi točkami

Barcelona je z zmago nad Villarrealom (1:2) ujela Real na drugem mestu. Katalonci so četrtič v nizu premagali rumeno podmornico, s Ceramice, kjer ni klonila že več kot 13 let, pa je drugič zapored odnesla tri točke. V uvodnih minutah je najprej lepo priložnost zapravil Antoine Griezmann, v 16. pa se je po podaji Jordija Albe še večja ponudila Frenkieju de Jongu, ki je namesto nebranjene mreže zadel Sergia Asenja.

Rek, da, kdor ne da, dobi, se je uresničil v 26. minuti, ko je Villarreal zadel iz prve prave priložnosti. Pau Torres je poslal dolgo žogo za hrbet gostujoči obrambi. Vsi trije katalonski osrednji branilci so izpadli iz igre, Jordiju Albi pa je spodrsnilo, tako da je Samuel Chukwueze sam stekel proti vratom, preigral Marca-Andreja ter Stegna in zadel za 1:0.

Antoine Griezmann se je v Villarrealu izkazal z dvema zadetkoma. Foto: Reuters

Toda vodstvo domače zasedbe je trajalo le minuto. Takoj v naslednjem napadu je Oscar Mingueza poslal dolgo podajo Griezmannu, zamudil je Alberto Moreno, tako da prepovedanega položaja ni bilo, francoski napadalec pa je nato z desne strani z mojstrskim lobom premagal Asenja. 35. minuta je tekla, ko je Barca preobrnila izid. Juan Foyth je napravil veliko napako. Podal je nazaj Asenju, a je žogo prestregel Griezmann in drugič zatresel mrežo.

Villarreal je bolje začel drugi polčas. Nekajkrat je goste stisnil pred kazenski prostor, lepo priložnost pa si je priigral v 64. minuti, ko je po podaji razigranega Chukwuezeja streljal Etienne Capoue, toda z obrambo se je izkazal ter Stegen. Minuto pozneje so gostitelji ostali z igralcem manj na zelenici, saj si je rdeč karton zaradi grobega štarta, ko je s podplatom v nogo zadel Lionela Messija, prislužil Manuel Trigueros. Do konca srečanja je še eno veliko priložnost zapravil de Jong, ki se je v protinapadu znašel sam pred Asenjom, poslal žogo prek domačega vratarja, a tudi mimo vrat.

Sevilla ostaja v boju za naslov

Le točko za Barcelono in Realom zaostaja Sevilla, ki je z 2:1 premagala Granado. S tremi točkami na andaluzijskem dvoboju so se varovanci Julena Lopeteguija že uvrstili v Ligo prvakov, kar Sevilli še nikdar ni uspelo tako hitro v prvenstvu. Sevilla bo drugič zapored igrala v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju, kar ji je uspelo prvič po 11 letih.

Gostitelji so na stadionu Sanchez Pizjuan imeli pobudo, a si prav veliko priložnosti niso priigrali. Prvo so izkoristili v 16. minuti, ko je bil z bele točke uspešen Ivan Rakitić. Dobro so začeli tudi drugi polčas, saj je v 53. minuti Lucas Ocampos povišal prednost, v 90. minuti pa je nekaj upanja gostom vlil Roberto Soldado, ki je natančno izvedel enajstmetrovko.