Barcelona ima štiri kroge pred koncem prvenstva neulovljivih 14 točk naskoka pred madridskim Realom. Foto: Reuters

Po štirih letih, sicer pa 27. do zdaj, je Barca znova državni prvak. Varovanci Xavija Hernandeza imajo že nekaj časa visoko prednost, izkoristili pa so tudi prvo priložnost, da potrdijo špansko krono. Dvome o naslovu so razblinili z zmago na mestnem obračunu proti velikemu tekmecu Espanyolu. Da je bilo slavje za navijače blaugrane še slajše, drugemu klubu iz katalonske prestolnice grozi izpad, saj je trenutno predzadnji.

Veselje po drugem golu Roberta Lewandowskega, ki je na dobri poti, da že v prvi sezoni v La ligi postane najboljši strelec. Foto: EPA

Gostje so pritisnili že v uvodnih minutah, v 11. pa kronali svojo premoč. Alejandro Balde je na levi strani, potem ko ga je z odlično dolgo diagonalno podajo zaposlil Ronald Araujo, pobegnil Oscarju Gilu, potem pa poslal žogo v sredino, kjer je bil Robert Lewandowski hitrejši od Briana Olivana in jo je pospravil za hrbet Fernanda Pacheca. Devet minut pozneje je po desni strani kazenskega prostora mimo Olivana prodiral Pedri, s predložkom pa na drugi strani našel Baldeja, ki se je ob Gilu odlično znašel in povišal na 2:0. Mladi bočni branilec je dal prvič zadetek za člansko ekipo Barce.

Domača mreža se je v prvem delu še enkrat zatresla. Sergio Busquets je pridobil žogo na sredini. Nato jo je v nadaljevanju hitre akcije Frenkie de Jong predal Raphinhi, ta pa je v sredini kazenskega prostora našel Lewandowskega, ki je dosegel 21. gol v tej sezoni La lige. V 53. minuti je za 4:0 zadel Jules Kounde. Imenitno mu je podal de Jong, francoski branilec, ki je vtekal po desni strani, pa je z glavo premagal Pacheca in se prvič v dresu Barce vpisal med strelce. Nato so gostje malo popustili, kar je Espanyol izkoristil in dal dva gola. Javi Puado je z lobom v protinapadu ukanil Marca-Andreja ter Stegna, tik pred zadnjim sodnikovim žvižgom pa je po vratnici odbito žogo za Nemčev hrbet pospravil Joselu.

Asensio popeljal kraljevi klub na drugo mesto

Real iz Madrida je z 1:0 premagal Getafe in na lestvici prehitel mestnega tekmeca Atletico, ki je z 1:0 klonil v Elcheju. Carlo Ancelotti je zaradi povratne tekme polfinala Lige prvakov proti Manchester Cityju malce premešal začetno postavo aktualnih evropskih prvakov. Po izenačenem prvem polčasu, v katerem je imel svoje priložnosti tudi Getafe, so gostitelji povedli v 70. minuti.

Marco Asensio je priigral Realu tri točke. Foto: Reuters

Marco Asensio je podal na desno stran, kjer je vtekal Lucas Vazquez. Ta mu je žogo vrnil, nato pa jo je 27-letni Majorčan, ki je v konici napada začel namesto Karima Benzemaja, z 18 metrov z nekoliko desne strani z natančnim udarcem poslal za hrbet Davida Sorie. Šest minut pozneje se je po protinapadu Viniciusa Juniorja znova zatresla, vendar je bil gol razveljavljen, saj je bil Brazilec v prepovedanem položaju. Le nekaj trenutkov pozneje je Toni Kroos poslal natančen predložek v kazenski prostor. Asensio je iz neposredne bližine streljal z glavo, toda Soria je bil na pravem mestu.

Elche kaznoval napako Grbića

Atletico se je opekel na gostovanju v Elcheju. Jan Oblak zaradi poškodbe ni branil. Mesto med vratnicama je tako zasedel Ivo Grbić, ki je v 41. minuti napravil napako. Lautaro Blanco je iz avta vrgel dolgo žogo v kazenski prostor. Hrvaški vratar je nespretno posredoval in jo slabo odbil. Prišla je do Fidela, ki jo je poslal v prazno mrežo. Tudi v nadaljevanju so bili gostitelji nevarnejši. V 70. minuti se je z obrambo izkazal Edgar Badia, potem ko je v protinapadu poskusil Alvaro Morata. Minuto pozneje je na drugi strani iz bližine Pere Milla meril z glavo mimo vrat. V 89. minuti je bil nenatančen iz ugodnega položaja tudi Lucas Boye.