Sedmič sta se Barcelona in Girona pomerili v La ligi, blanquivermellsi pa so prvič v državnem prvenstvu premagali katalonske tekmece. Foto: EPA

Girona ima na vrhu lestvice zdaj dve točki prednosti pred madridskim Realom, Barca pa po drugem porazu sezone zaostaja sedem točk. Po živahnih uvodnih minutah na olimpijskem stadionu Lluisa Companysa je v 12. Girona povedla. Barca je začela prevzemati pobudo, ko so gostje izpeljali hiter protinapad. Z izvrstno globinsko podajo je Viktorja Cigankova zaposlil Yan Couto. Andreas Christensen je zgrešil žogo, Ukrajinec pa je stekel po desni strani, podal v sredino proti rojaku Artemu Dovbiku, ki je ukanil Inakija Peno. Domača vrsta je hitro po zaostanku pritisnila. V 17. minuti se je Paulo Gazzaniga izkazal z obrambo Raphinhi, dve minuti pozneje pa je moral pobrati žogo iz svoje mreže, saj ga je po Brazilčevi podaji iz kota z glavo premagal Robert Lewandowski, ki je tako kot Dovbik dosegel osmi gol v sezoni.

Girona je kaznovala napake domače obrambe. Foto: EPA

Po pol ure sta nevarno kombinirala Joao Felix in Joao Cancelo, ki pa mu je Gazzaniga dobro zaprl prostor, velika priložnost se je ponudila še Raphinhi, ki bi lahko sam stekel proti vratom, toda žogo je slabo zaustavil, tako da so gostje pravočasno posredovali. Dva nevarna strela je na drugi stran sprožil Miguel Gutierrez. V 27. minuti je Pena branil, v 39. pa je bil malce nenatančen. Je pa pot v mrežo našel v 40., ko je žogo popeljal proti kazenskemu prostoru. Jules Konude mu je pustil veliko prostora, saj je skušal pokriti Savia na levi strani, potem pa je Gutierrez s konico nogometnega čevlja silovito udaril – Frenkie de Jong je bil prepozen v bloku – in matiral Peno.

V drugem polčasu je Barca napadala, toda neuspešno. Ilkay Gündogan in de Jong sta poskusila z razdalje, toda Gazzaniga je bil na mestu. S prostega strela je z zelo ugodnega položaja za desničarja Raphinha z levico meril prek vrat, Brazilec pa si je še enkrat slabo ustavil žogo, ko bi v 59. minuti sam stekel proti vratom, pravočasno pa je posredoval Eric Garcia, ki je Gironi posojen prav iz blaugrane. Gündogan je v 68. minuti s približno desetih metrov meril za las mimo vrat. 13 minut kasneje je Girona tretjič zadela. Gazzaniga je žogo nabil prek celega igrišča. Tik pred kazenskim prostorom jo je ob Ranaldu Arauju Cristhian Stuani z glavo poslal proti sredini, kjer jo je pred Koundejem dobil Varely Fernandez in nato premagal Peno. V 92. minuti je nekaj upanja gostiteljem vlil Gündogan, ki se je odlično znašel v kazenskem prostoru in iz obrata zadel. Minuto kasneje je Lewandowski zapravil veliko priložnost za izenačenje, v 95. minuti pa je Stuani iz bližine postavil končni izid.

Jude Bellingham je z 12 goli prvi strelec La lige. Foto: EPA

Real Madrid iz Seville s točko

Real Madrid je v gosteh remiziral z Betisom (1:1). Po pol ure igre je dvakrat nevarno zapretila domača vrsta. Najprej je poskus Ayozeja Pereza ubranil Andrij Lunin, Willian Jose pa je z roba kazenskega prostora za malenkost meril mimo vrata. Najnevarnejši madridski poskus v prvem polčasu je bil strel z razdalje Luke Modrića v 40. minuti. 51. minuta je tekla, ko je Perez mojstrsko podal pred vrata, kjer je pred nekdanjim igralcem Reala Iscom pravočasno posredoval Lunin.

Dve minuti zatem so gostje povedli. Brahim Diaz je imenitno dvignil žogo prek andaluzijske obrambe, ki ji je za hrbet vtekel Jude Bellingham. Angleški vezist je lepo s prsmi ustavil žogo in jo rutinirano pospravil za hrbet Ruija Silve za že 12. zadetek v španskem prvenstvu. Le nekaj minut pozneje je imel kraljevi klub priložnost za povišanje prednosti, toda po preigravanju je z leve strani Rodrygo zgrešil. V 66. minuti je z izjemnim udarcem z razdalje nemočnega Lunina premagal Aitor Ruibal. V nadaljevanju je bil Betis bližje trem točkam, toda mreži sta obmirovali. V 90. minuti je Isco z glavo stresel vratnico, v sodnikovem dodatku je Joselu za las streljal mimo vrat, tik pred iztekom srečanja pa je nevaren poskus Chadija Riada odbil Lunin.

Atletico Madrid je v prejšnjem krogu klonil pred Barco, hitro pa se je vrnil na zmagovite tirnice. Foto: EPA

Atletico lovi klubski rekord

Atletico Madrid ima enako število točk kot Barcelona, a ima tekmo manj. Z 2:1 je premagal Almerio. Gostitelji so mrežo zatresli že v šesti minuti, vendar je bil zadetek Antoina Griezmanna zaradi prepovedanega položaja razveljavljen. Deset minut pozneje je Angel Correa za las zgrešil, v naslednjem napadu pa so Madridčani povedli. Alvaro Morata je najprej preigral Cesarja Montesa, potem pa še vratarja Luisa Maximiana in žogo poslal v prazno mrežo. Pet minut pozneje je Atletico še enkrat kronal premoč. Po kombinaciji Griezmanna in Marcosa Llorenteja, ki je z desne strani podal v sredino, je na 2:0 iz bližine povišal Correa.

Almeria je nevarno zapretila v 53. minuti, ko je domača obramba pustila samega Adrija Embarbaja, toda njegov strel z glavo je odlično ubranil Jan Oblak. Kapetan slovenske reprezentance je klonil v 62. minuti. Z razdalje je streljal Pozo. Žoga se je odbila od Lea Baptistaa in spremenila smer, Oblak je bil na mestu, vendar je žogo odbil do Baptistaa, ki ga je nato premagal iz bližine. Gostje so si priigrali še dve lepi priložnosti, toda Škofjeločan je oba poskusa z desne strani ubranil. Atletico je tako 19. zapored zmagal na domači zelenici v vseh tekmovanjih. S tem je le še zmago oddaljen od izenačitve klubskega rekorda iz sezon 2012 in 2013.

Sorodna novica Ter Stegen mora na operacijo, vprašljiv nastop v osmini finala Lige prvakov