Začetek novega obdobja Barcelone na čelu s Xavijem je bil uspešen. Foto: Reuters

Pred 14 dnevi se je na Camp Nou vrnil legendarni nekdanji nogometaš blagurane, ki je po slabih rezultatih katalonskega ponosa na klopi nasledil Ronalda Koemana. Po premoru za reprezentančne kvalifikacije je 41-letni Katalonec, ki je poveljeval vezni vrsti v zlati dobi Barce in španske reprezentance, le dočakal debi, in to na mestnem obračunu z velikim rivalom Espanyolom.

Memphis Depay je mrežo zatresel sedmič v tej sezoni španskega prvenstva. Foto: Reuters

V prvem delu so gostitelji imeli terensko premoč, bili tudi konkretnejši, a si zares izrazitih priložnosti niso priigrali. Na drugi strani gostje niso sprožili strela na vrata Marca Andreja ter Stegna. Že v prvi minuti nadaljevanja je Gavi imenitno v kazenski prostor podal Memphisu Depayu, ki ga je nespretno podrl Leandro Cabrera. Nizozemski napadalec je prevzel odgovornost in zanesljivo izvedel enajstmetrovko. To je bil njegov tretji gol na zadnjih treh tekmah La lige. 61. minuta je tekla, ko je lepo podal Sergio Busquets, Abde Ezzalzouli, ki je po vstopu na zelenico precej poživil Barcino igro, je žogo že spravil mimo Diega Lopeza, toda Adria Pedrosa je, tudi nekoliko srečno, preprečil povišanje vodstva. Mreža Espanyola se je pozneje še enkrat zatresla, toda Frenke de Jong je bil globoko v prepovedanem položaju, tako da je bil gol razveljavljen.

Gostje so postajali vse nevarnejši. Ter Stegna je v 68. minuti neposredno s prostega strela povsem z leve strani preizkusil Adrian Embarba, takoj zatem pa je Raul de Tomas pobegnil Oscarju Minguezi, toda v protinapadu meril mimo vrat. V 73. minuti se je po preigravanju ponudila še ena priložnost Ezzalzouliju, ki pa je streljal čez vrata. De Tomas je v 81. minuti nevarno meril s prostega strela, žoga pa je celo oplazila vratnico. Dve minuti zatem je domača obramba pustila pred vrati samega Landryja Dimato, ki je z glavo iz neposredne bližine žogo poslal mimo, v 86. minuti pa je de Tomas visoko skočil, z glavo pa zadel le vratnico.

Felipe je bil junak sedme zmage Atletica. Foto: Reuters

Jan Oblak je šestič v tej sezoni španskega prvenstva mrežo ohranil nedotaknjeno, Atletico pa je z 1:0 premagal Osasuno. Na Wanda Metropolitanu so gostitelji tako rekoč ves čas imeli pobudo in bili nevarnejši. V prvem delu je večino domačih napadov šlo po levi strani prek Thomasa Lemarja in Yannicka Carrasca, najnevarnejša pa sta bila poskusa Antoina Griezmanna z glavo v 16. minuti, ko je meril prek vrat, in tik pred koncem prvega dela, ko je po podaji Marcosa Llorenteja za las zgrešil. V 35. minuti je z velike razdalje silovito sprožil Lucas Torro, toda Oblak je bil zanesljiv.

V drugem delu so se vrstili napadi zasedbe Diega Simeoneja, ki je sicer kmalu zadela. V 81. minuti je Carrasco po izjemnem preigravanju premešal obrambo moštva iz Pamplone, a zatresel le zunanji del mreže. Je pa Belgijec v 87. minuti dobro podal iz kota, v skoku je bil najvišji Felipe, ki je z glavo zadel. V sodnikovem dodatku se je najprej Oblak izkazal z obrambo po diagonalnem strelu Roberta Torresa z roba kazenskega prostora, zatem pa je, ko je šel naprej tudi gostujoči vratar Sergio Herrera, skoraj s sredine Carrasco streljal proti praznim vratom, toda zadel le vratnico.

Vinicius Junir in soigralci so prevzeli vodstvo. Foto: AP

Gladka zmaga Reala v Granadi
Granada je bila nemočna proti madridskemu Realu (1:4). Marco Asensio in Nacho Fernandez sta v razmaku šestih minut kraljevemu zagotovila hitro vodstvo z 2:0, Granada se je še pred odmorom vrnila v igro z golom Kolumbijca Luisa Suareza.

V drugem polčasu so bili gostje boljši. V 56. minuti je Brazilec Vinicius Juniordosegel svoj osmi gol v sezoni. Deset minut zatem je Granadas Monchu po grobem prekršku nad Viniciusom Juniorjem dobil rdeč karton. Ob tem je bil trener Roberto Moreno tako ogorčen, da je bil tudi on izključen. Ferland Mendy je četrt ure pred koncem postavil končni izid.