Veselje Hrvatov po tretjem golu. Foto: Reuters

Od uvodne minute so bili Hrvati pred 16.000 navijači precej boljši tekmec. Luknjasto slovensko obrambo so prebijali po bokih, v prodorih je blestel predvsem Ivan Perišić, ki je ob statičnih Slovencih deloval kot hitri vlak. Za nameček je vsak predložek v kazenski prostor že pomenil dramo.

Marko Livaja je v 33. minuti z glavo pospravil odbitek v mrežo Jana Oblaka. Foto: Reuters

Varovanci Matjaža Keka, ki jih v napadalnih akcijah tako rekoč nismo videli, so zdržali do 33. minute. Takrat je Hrvaško v vodstvo popeljal Marko Livaja, ki je z glavo poslal žogo mimo ležečega Oblaka, potem ko je vratnico zadel Mario Pašalić. Slovenija je bila bleda, nemočna, Hrvaška razigrana in le Oblaku se lahko zahvali, da je bilo ob polčasu zgolj 1:0.

Niti drugi del ni prinesel lepše slovenske podobe. Hrvati so še naprej nadzorovali žogo, igrali kombinatorno in po bokih sejali paniko v slovenski obrambi. Kek se je že v 54. minuti odločil, da zamenja popolnoma nevidnega Josipa Iličića. Ob glasni spodbudi zadovoljnih navijačev so Hrvati še naprej grozili in bili nagrajeni v 66. minuti, ko je po prodoru in lepi podaji Perišića vodstvo s strelom v prazno mrežo povišal Pašalić. V sodnikovem podaljšku je končni izid z glavo postavil Nikola Vlašić. Predstava, ki jo bodo skušali slovenski nogometaši in navijači čim prej pozabiti.

Mario Pašalić je drugi zatresel slovensko mrežo. Foto: Reuters

Kek: Deklasirali so nas, tako se za Slovenijo ne igra
"Bili smo preslabi, deklasirali so nas. Na koncu je rezultat še dober. V vsakem trenutku smo bili pozni, premalo odločni. Več kot zaslužena zmaga Hrvaške, lahko bi doživeli še hujši poraz," je v prvi izjavi po tekmi za Šport TV dejal Kek. "Tako se za Slovenijo ne igra. Vsa odgovornost je na meni. Obupno, obupna slaba Slovenija. Danes si nismo zaslužili ničesar," je še dodal Kek.

"Hrvaška je bila boljša, zasluženo je zmagala. Nismo bili na ravni takšne tekme. Lahko samo čestitam Hrvaški. Med tekmo je treba pokazati svoje, po tekmi govoriti je prepozno. Pozitivno moramo gledati naprej, čakajo nas še štiri tekme. Kaj več povedati je težko po takšnem porazu," je povedal Oblak.

Zadetki s tekme Hrvaška – Slovenija

Slovenija zapretila le dvakrat
V primerjavi z začetno postavo s tekme proti Malti je Kek opravil dve menjavi. Namesto Damjana Boharja in Jana Mlakarja sta srečanje začela Jon Gorenc Stanković in Josip Iličič. Selektor Hrvaške Zlatko Dalić je zamenjal kar pet igralcev začetne postave z dvoboja v Bratislavi.

Podjetneje so tekmo začeli Hrvati, ki so v uvodnih minutah nekajkrat zapretili, vendar Oblak ni imel veliko dela. V 9. minuti je po levi strani prodrl Perišić in podal žogo na pet metrov. Slovenska obramba je slabo posredovala. Andrej Kramarić bi lahko streljal, toda odločil se je za podajo in priložnost je splavala po vodi.

Končni izid je v 94. minuti postavil Nikola Vlašić. Foto: Reuters

Kramarić je imel po še enem prodoru Perišića izjemno priložnost v 20. minuti, ko je neoviran streljal z desetih metrov, vendar se je z obrambo izkazal Oblak. Hrvati so stopnjevali pritisk in si novo priložnost priigrali v 25. minuti. Tokrat je bil Kramarić v vlogi podajalca. Žoga je prišla do Livaje, ki je že preigral Oblaka, vendar mu je tako rekoč iz mrtvega kota uspelo zadeti le zunanji del mreže.

Prvič je Slovenija zagrozila v 27. minuti. V protinapadu je Benjamin Šeško pobegnil Domagoju Vidi, a je nato slabo streljal. Na drugi strani je dve minuti pozneje s 25 metrov silovito sprožil Livaja, žogo je Oblak s parado odbil v kot.

Slovenska obramba je klonila v 33. minuti. Predložek z desne strani je v kazenski prostor poslal Josip Juranović, kjer je bil najvišji Pašalić. Z glavo je stresel vratnico, odbitek pa je prišel do Livaje, ki je z glavo premagal na tleh ležečega Oblaka. Prvi gol za reprezentanco v tretjem nastopu.

Le minuto pozneje je z 20 metrov streljal Jasmin Kurtić, žoga je za las zletela mimo vrat. Še dvakrat so v nadaljevanju prvega dela z glavo streljali Hrvati, obakrat Oblak ni imel veliko dela. Precej resnejše posredovanje je imel v 40. minuti, ko je predložek Barišića zavil proti golu, toda slovenski kapetan je bil pozoren in žogo odbil v kot. Kramarić se je s slovensko obrambo spet poigral v 43. minuti, znova se je izkazal Oblak.

Tekmo je spremljalo 16.000 gledalcev. Foto: Reuters

Hrvaška prevladovala tudi v nadaljevanju
Drugi polčas se je začel podobno, kot se je končal prvi. S premočjo Hrvatov, ki so prodirali mimo slovenske obrambe kot hitri vlak. V 54. minuti je nevidnega Iličića zamenjal Jan Mlakar.

Tempo je v nadaljevanju precej padel, toda Hrvati so še naprej gospodarili na zelenici. Slovenci so imeli težave že pri grajenju igre in so hitro izgubljali žogo, tako da so bili obsojeni na svojo polovico igrišča. Hrvaška je vodstvo povišala v 66. minuti. Spet je po levi strani prodrl Perišić, ki je na petih metrih našel Pašalića, temu pa ni bilo težko zadeti nebranjene mreže.

Sledilo je še nekaj nevarnih akcij pred golom Oblaka, ki je tretjič kapituliral v sodnikovem podaljšku. V kazenski prostor je podal Mislav Oršić, navdihnjeno hrvaško predstavo pa je kronal ljubljenec splitskega občinstva Vlašić.

"Fantje so odigrali sijajno tekmo, bili so agresivni, vložili so veliko energije. Vse so naredili tako, kot je bilo treba. Hvala navijačem, ki so poslali lepo sporočilo o tem, kako Hrvaška podpira reprezentanco. Gospod Kek je naredil lepe stvari na Hrvaškem, bil je še neporažen na Poljudu, ampak danes smo zasluženo zmagali. Slovenija je poskušala, toda nismo ji niti dali kakšne možnosti," je povedal Dalić.

Oktobra Slovenijo čakata še gostovanje na Malti in domač obračun z Rusijo, novembra pa še gostovanje na Slovaškem in domača tekma s Ciprom.