15-letna Luka Marovt in Miha Okorn sta s prebojem v četrtfinale presegla pričakovanja, naslednje leto pa bosta poskušala na domačem EP-ju U-18 v Kopru narediti še korak naprej in se vmešati v boj za medaljo. Foto: Osebni arhiv

Asja Šen in Ira Kadunc, Miha Okorn in Luka Marovt ter Žan Zajc in Rok Bračko so tako v Izmirju ob Egejskem morju v konkurenci 64 ekip iz 27 držav osvojili peto mesto.

Dekleti sta v skupinskem delu tekmovanja dvakrat zmagali in enkrat izgubili. V repasažu za osmino finala sta z 2:0 odpravili poljsko dvojico Marcinowska/Ciezkowska, zatem pa z 2:0 zmagali še nad Hrvaticama Mrkić/Šverko. Šenova in Kadunčeva sta se v boju za polfinale pomerili z ukrajinskim parom Čečelnicska/Romanjuk in prvi niz dobili z 21:18, naslednja dva pa izgubili na 19 in 15.

15-letna Miha Okorn in Luka Marovt, državna prvaka v konkurenci U-16 in U-18, sta se s tremi zmagami v skupinskem delu neposredno uvrstila v osmino finala, v kateri sta z 2:0 izločila španski par Viera/Vernal. V četrtfinalu sta kamniško-braslovško navezo, ki bo naslednje leto močno slovensko orožje na domačem EP-ju v Kopru, po 37 minutah boja ustavila Rusa Žarovin in Markov. Niza sta se končala na 20 in 19.

Katarina Bulc in Nina Zdešar sta na EP-ju do 20 let prišli med 16 najboljših. Foto: OZS

Žan Zajc in Rok Bračko sta po treh zmagah v predtekmovanju v osmini finala igrala z ukrajinsko dvojico Merkulov/Tereščenko in ju premagala z 2:0, nato pa sta morala z 1:2 (zadnji niz: 8:15) priznati premoč Ukrajincema Boiku in Omelčuku, ki sta na koncu osvojila zlato medaljo. Tudi v ženskem delu turnirja je šlo zlato v Ukrajino.

Zajc in Bračko sta že teden prej igrala na EP-ju do 20 let v Brnu, vendar se nista prebila iz skupine. Med dekleti sta Katarina Bulc in Nina Zdešar v predtekmovanju trikrat zmagali, v osmini finala pa je bila madžarska dvojica močnejša z 2:0.

Izmir je teden pozneje gostil še evropsko prvenstvu igralcev do 22 let. Zala Špoljarič in Lano Žužek sta osvojili 9. mesto. 18-letni Slovenki, ki sta poleti postali državni podprvakinji, sta bili v osmini finala usodni prvi nosilki, Rusinji Maria Voronina in Maria Bočarova.

Norvežana tretjič zapored evropska prvaka
V zadnjem tednu so se za evropske naslove v odbojki na mivki pomerili tudi najboljši, žal brez Slovencev. Pri moških sta primat na evropskih tleh s tretjim zaporednim naslovom potrdila Norvežana Anders Mol in Christian Sorum, ki sta v finalu z 21:19 in 21:15 premagala rusko dvojico Krasilnikov/Stojanovskij, bron pa sta si priborila Italijana Nicolai in Lupo.

Pri dekletih sta po hudem boju v tretjem nizu finala, ki se je končal na 18. točki, naslov evropskih prvakinj osvojili Švicarki Anouk Verge-Depre in Joana Heidrich, srebro je pripadlo nemški dvojici Behrens/Tillmann, bronasto odličje pa sta osvojili Rusinji Makroguzova in Holomina.