Slovenska odbojkarska reprezetanca je na prvi tekmi dodatnih kvalifikacij za nastop na evropskem prvenstvu premagala Hrvaško s 3:1. Z zmago se je že zelo približala nastopu na prvenstvu, ki ga bosta septembra gostili Poljska in Danska. Za vstopnico mora v soboto v Stožicah še enkrat premagati hrvaško vrsto ali zmagati v zlatem nizu. Foto: Aleš Fevžer
Slovenski odbojkarji ugnali Hrvate v Dalmaciji

Hrvati so nazadnje med evropsko elito igrali leta 2007. Zato ne preseneča šaljiva pripomba hrvaškega kolega sredi 3. niza: "Prosim ne pozabite mi poslati razglednice iz Danske." Hrvaški komentator Sloveniji privošči uvrstitev na evropsko prvenstvo, ker tudi sam ve, da je slovenska vrsta v tem trenutku boljša od hrvaške. Res spoštljivo o slovenski vrsti govorijo tudi številni drugi poznavalci odbojke.

Trener hrvaških prvakov Mladosti iz Kaštele Ivan Rančič, ki igra v sosednjem kraju Kaštel Stari, pred tekmo kar ni mogel prehvaliti Dejana Vinčiča in Klemna Čebulja. Med dvobojem pa je vneto beležil slovenske akcije in z nami delil statistiko.

Največji zvezdnik hrvaške odbojke Igor Omerčen, ki je zaradi poškodbe tekmo spremljal s tribune, izjemno ceni slovenske reprezentante, sploh tiste, ki igrajo v Italiji. Za vsakega od njih je imel med tekmo tudi recept, kako lahko igra še bolje. Hrvaški selektor Igor Šimunčič, ki ima slovenske korenine, pa je pred tekmo in po njej v slovenščini delil komplimente vrsti Luke Slabeta.

Da slovenska reprezentanca na Hrvaškem pa tudi sicer v državah nekdanje skupne države uživa tako velik ugled, ni samoumevno. Ob hrvaški samozavesti serijsko in srbski simpatični samovšečnosti pa sploh. Srbski selektor Igor Kolaković je že pred časom dejal, da si v naslednjih letih ne bi želel igrati s Slovenijo. A očitno bo, saj bo Slovenija ob uvrstitvi na evropsko prvenstvo igrala prav v skupini z branilci naslova Srbi.

Slovenska reprezentanca si je spoštovanje tekmecev zaslužila s sistematičnim delom in s tem, da številni slovenski odbojkarji igrajo v uglednih evropskih klubih. Če bo tako nadaljevala, ima priložnost, da jeseni poskrbi za to, da jo bodo spoštovale tudi reprezentance z evropskega vrha. Na res odmeven rezultat reprezentance kljub strmemu vzponu v zadnjih letih še čakamo.