Z dobrim napadom in odličnim servisom so Slovenci vknjižili osmo zmago v predtekmovanju. Foto: FIVB
Slovenija
V prvih dveh nizih je bila Slovenija prepričljiva, tretji niz je v končnici uspelo osvojiti Portugalcem. Četrti niz je bil na začetku izenačen, a so Slovenci znova prevzeli pobudo in niz dobili s 25:19. Foto: FIVB

Zelo sem vesel, da smo danes zares dobro igrali in da smo priložnost dobili igralci, ki sicer ne igramo veliko. Danes sem bil najstarejši na igrišču, na meni je bila največja odgovornost. Vsaka zmaga nam vlije samozavest, tudi današnja. Na zaključni turnir v Avstralijo odhajamo z dvignjeno glavo in seveda ciljamo na prvo mesto, a to bo treba pokazati tudi na igrišču.

Alen Šket
Slovenija
Kovač je ponudil priložnost rezervnim igralcem. Foto: FIVB

Zadnja tekma za Slovenijo ni imela nobene teže, saj so si že predtem zagotovili nastop na sklepnem turnirju v Avstraliji, tako da je selektor Slovenije Slobodan Kovač na igrišče poslal igralce, ki na dozdajšnjih tekmah niso dobili veliko priložnosti.

Slovenci odločno v napadu
Motiva igralcem ni manjkalo, kar so pokazale že uvodne minute srečanja. Na krilih Alena Šketa so povedli s 6:2. Tako prednost so nekaj časa držali, pred drugim tehničnim odmorom pa je sledil nov nalet in pri drugem tehničnem odmoru so vodili s 16:10. Dokončno pa so Portugalce v tem nizu strli z odličnim obdobjem, ko so po izidu 18:14 dosegli štiri zaporedne točke, rezultat 22:14 je z napadom iz druge linije dosegel Matej Kök.

Slovenci so dobro začeli tudi drugi niz, po odličnih servisih Šketa so povedli s 5:2. Nato so sicer zašli v rahlo krizo, tekmeci so prišli do vodstva 11:10 in 17:16, toda končnica je vseeno pripadla Slovencem. Po izidu 20:20 so po dobrih začetnih udarcih Gregorja Ropreta dosegli tri zaporedne točke, as Šketa pa je pomenil izid 25:21.

Zelo dobro je Kovačevim izbrancem šlo v prvem delu tretjega niza, ko so vodili z 1:7, toda tekmeci so pri izidu 16:17 povedli, končnico so odigrali bolj zbrano in z nekaj sreče niz dobili.

Toda Slovencev to ni zmedlo, hitro so pokazali, da jih izgubljeni niz ni potrl. Še naprej so imeli pobudo, odločilno prednost v četrtem nizu pa so si priigrali pri izidu 13:13. Dosegli so tri zaporedne točke, dve izmed njih Kök. Ta je bil s svojim servisom tudi zaslužen, da je nekaj trenutkov pozneje razlika še narasla, takrat pa so Portugalci spoznali, da so v izgubljenem položaju ter se praktično predali.

Slovenija proti Nizozemski
Naslednji teden bo zaključni turnir, kjer bodo nastopile Slovenija, Nizozemska, Avstralija in Japonska. Slovenija bo v polfinalu igrala proti Nizozemski.

Vodstvo lige je polfinalna para sestavilo na podlagi statusa nosilcev, Avstralija je prvi nosilec in se bo v drugem polfinalu pomerila s četrtouvrščeno Japonsko.

Zmagovalec tega turnirja se bo uvrstil v elitni razred svetovne odbojke.