Slovenski odbojkarji so morali priznati premoč Iranu. Foto: VolleyballWorld

Evropski podprvaki zdaj znova zasedajo deveto mesto. Po petih zmagah in šestem porazu imajo 15 točk. Slovenijo na zadnji tekmi ligaškega dela v nedeljo čaka Poljska pred najbrž polno dvorano Ergo v Gdansku. Za nastop na zaključnem turnirju v Bologni mora premagati Poljake, obenem pa upati še na ugoden razplet preostalih obračunov najbližjih tekmecev.

Iranci so bili boljši v vseh prvinah igre. Foto: VolleyballWorld

Varovanci Marka Lebedewa so se v dvoboj proti Iranu tako rekoč za neposredno uvrstitev na zaključni turnir podali motivirani, a naleteli na razigrane tekmece. Prvi niz je bil zelo izenačen, sprva so vodili Iranci s 13:11, nato pa so Slovenci pripravili preobrat in povedli s 16:14. Vodili so vse do 20:18, nato pa so tekmeci pritisnili na plin in v zaključek prišli z minimalno prednostjo ter izkoristili drugo žogo za niz.

Iranci so na krilih uvodnega niza začeli drugega s prednostjo 7:2. Naskok so nato le še oplemenitili in povedli celo za devet točk (19:10), s čimer je bilo niza hitro konec (25:14). Z osvojeno vsaj točko so odbojkarji iz Irana že storili pomemben korak do zaključnega turnirja, sploh glede na lažji razpored do konca turnirja, Slovenija pa je za ohranitev upov potrebovala vse tri preostale nize.

V tretjem so Slovenci začeli bolje, hitro povedli za dve točki, a se Iranci niso dali. Pri 11:10 so vnovič povedli in se nato odlepili na 17:13. Bližje kot na dve točki (17:15) Slovenci niso več prišli, Iranci pa so zanesljivo dvoboj pripeljali h koncu.

Pri Slovencih je bil točkovno najuspešnejši Klemen Čebulj z 11 točkami, Jan Kozamernik in Tonček Štern sta jih dodala po sedem. Pri Irancih, ki so prevladovali v vseh prvinah igre, pa je bil prvi strelec tekme Amin Esmaelnežad s 14 točkami.

Izjave iz slovenskega tabora:
Mark Lebedew, selektor: "Danes sem naredil ogromno menjav, mislim, da celo enajst. Bila je tekma kot tekma. V prvem nizu smo igrali dobro, a smo zapravili tri priložnosti v protinapadih in napadih in to nas je stalo zmago v prvem nizu. Drugega smo izgubili že na začetku, ko smo zaostali, v tem novem formatu pa je brez dveh tehničnih odmorov in odmora težko spremeniti ritem. Poskušali smo z menjavami, a se nam ni izšlo. V tretjem nizu smo se sicer borili, a to ni bilo dovolj. Ne vem točno, kakšne so še naše možnosti za uvrstitev na zaključni turnir, a čaka nas še tekma s Poljsko, s katero Slovenija vedno igra na visoki ravni, in prepričan sem, da bomo videli najboljšo predstavo Slovenije v Ligi narodov doslej."

Tine Urnaut, kapetan: "Vidi se razlika v kakovosti. Iran ima zelo dobro igro za menjavo in dober sprejem. Z izjemo prvega niza jim s servisom nismo naredili veliko škode. V drugem in tretjem nizu se je videla razlika v igri za menjavo, imeli so precej večji odstotek od nas. Tu je bila največja razlika. V vsakem nizu so vedno naredili prednost, potem smo jih lovili, a naš servis ni bil dovolj učinkovit, da bi jih z blokom in obrambo lahko ujeli. Kot smo že nekajkrat povedali, imamo veliko dela. Izpred nekaj dni pa do zdaj se ni veliko spremenilo. Razmišljamo o nas samih in o tem, kaj vse moramo še storiti. Zavedamo se, da imamo veliko dela, in to nas čaka v prihodnjih dneh."

Jani Kovačič: "Iran je danes igral odlično, predvsem na servisu, s katerim so nam naredili največ težav, in posledično smo imeli težave tudi drugje. Mi smo premalo pritiskali s servisi in v tem je bila danes največja razlika, torej servis in sprejem. Iran je zasluženo zmagal, dvigujejo formo in danes se je to videlo. Zdaj nas čaka Poljska. Če bomo z glavami pri stvari, lahko zmagamo kljub polni dvorani. Lahko se zgodi vse."