Iza Mlakar je vodila reprezentanco do nove zmage na kvalifikacijskem turnirju za SP 2018. Foto: www.alesfevzer.com

Zelo smo veseli zmage. Dva niza smo igrali zelo dobro, v tretjem nizu pa nam je manjkalo agresivnosti in tudi pristop ni bil pravi. Finke niso slaba ekipa, imajo zelo dober začetni udarec, zato nisem želel, da igramo točko po točko in sem dekletom rekel, naj poizkušajo priti do serije. V končnici smo zaostajali že z 21:24, ampak z dobrimi servisi in z blokom smo prišli do zmage. To je za dekleta in samozavest zelo pomembno. Za nami je težek turnir, saj so vse ekipe prišle dobro pripravljene. Igrala se je odbojka na visoki ravni. Zaključiti turnir s štirimi zmagam s 3:0 je zares dobro in zelo sem zadovoljen z igro ekipo in z vsako posameznico. Moramo biti ponosni na to, kar smo naredili, ampak prostora za napredek je še veliko. Treba bo veliko delati. To je šele začetek skupne poti in ni bilo slabo. Nam je pa žal, ker prve tekme nismo odigrali tako kot znamo. A je kot je, zdaj je na vrsti čas, da malo proslavimo ta uspeh.

Alessandro Chiappini, selektor Slovenije

Slovenke so kvalifikacijski turnir, na katerem so izpolnile cilj in zaostale le za Nemkami, končale z novo zanesljivo zmago. Na poti do nje so proti Finski, ki je na turnirju le enkrat zmagala, imele nekaj težav le v tretjem nizu. V prvih dveh nizih tekme, ki ni odločala o ničemer, so vodile od začetka do konca, v drugem so se jim Finke nekajkrat nevarno približale, a v končnici niso imele možnosti. V tretjem pa so Finke vodile ves čas, imele tudi dve zaključni žogi, a so ju Slovenke ubranile, s štirimi zaporednimi točkami pa osvojile novo zanesljivo zmago.

Varovanke selektorja Alessandra Chiappinija so večino tekme odigrale v najboljši postavi, občasno pa so v igro s klopi vstopile Nika Blagne, Sara Najdič in Katja Mihalinec, ki so z učinkovitim napadom hitro pokazale, da bo padel še en tekmec. Iza Mlakar in Saša Planinšec sta bili najzaslužnejši, da je njuna ekipa v prvem nizu hitro prišla do visoke prednosti, povedle so s 13:5, pozneje je razlika narasla tudi že na +12 (21:9), tako da kljub nekoliko manj zbrani igri Slovenk v končnici dvoma, kdo bo niz dobil, ni bilo.

Tako kot v prvem so Slovenke tudi v drugem hitro povedle. Mlakarjevi in Planinščevi sta si pri zbiranju točk pridružili Anita Sobočan in Tina Grudina, posledica je bilo vodstvo s 7:1, šest točk prednosti je obstalo vse do izida 14:8. Nato pa so se Finke začele približevati, dvakrat prišle le na točko zaostanka, a po izidu 22:21 so Slovenke osvojile tri zaporedne točke in izid je bil 2:0.

Tretji niz so Finke vendarle odigrale nekoliko bolje. Na začetku so povedle s 4:1, nato še nekajkrat vodile s tremi točkami prednosti, nazadnje s 23:20. Toda borbene in zbrane Slovenke jim niso privoščile niti častnega niza, ko je bilo najbolj potrebno, so bile na pravi ravni, tako da se je tekma končala po treh nizih.

Konec avgusta se bodo v dodatnih kvalifikacijah pomerile z Grčijo, Češko, Bolgarijo, Belgijo in Nizozemsko. Na svetovno prvenstvo se bosta uvrstili prvouvrščeni ekipi dodatnih kvalifikacij, prireditelj turnirja pa še ni znan. Ob Nemčiji bodo prihodnje leto na Japonskem iz Evrope zanesljivo igrale še Rusija, Srbija, Turčija, Italija in Azerbajdžan.