Vsi za enega, eden za vse. Slovenci so proti Japoncem upravičili vlogo favoritov. Foto: OZS
Dejan Vinčić, Alen Šket in Tine Urnaut v slovenskem bloku, ki je dobro deloval. Slovenci so iz bloka dosegli 13 točk. Foto: OZS
Slovenija
Na tribunah dvorane Nelson Mandela Forum se je zbralo tudi približno 150 slovenskih navijačev. Foto: OZS
Slovenski odbojkarji v 3. in 4. nizu nadigrali Japonce
Pajenk: Formo bo treba še dvigniti proti najboljšim

Japonci so sicer v uvodnem nizu povedli s 3:0, a je Slovenija hitro izenačila, nato pa prevzela pobudo. Slovenci so z zbrano igro tako v obrambi kot tudi v napadu ušli na 12:8, tako da je moral japonski selektor vzeti minuto odmora. Po njej varovanci Slobodana Kovača niso popuščali. Tine Urnaut je zaključil uspešen napad za 17:12. Slovenci so niz dobili s 25:20, odločilno točko je prispeval Mitja Gasparini.

Drugi niz je bil precej bolj izenačen. Japonska je bila vseskozi v vodstvu za točko ali dve, Slovenija pa je po asu Jana Kozamernika izenačila na 19:19. Končnica je spet pripadla Japoncem, ki so po 20:20 naredili delni niz 4:1 in prišli do prve zaključne žoge. To so Slovenci ubranili, malo pozneje pa so bili ob japonskem napadu za 25:21 nemočni.

Čebulj z začetnimi udarci zlomil Japonce
Japonci so do sredine tretjega niza držali korak s Slovenci (15:14), nato pa so se Slovenci odlepili na 21:16. Odločilna serija pa je sledila pred drugim tehničnim odmorom in po njem, ko so osvojili štiri zaporedne točke. Točko za zmago s 25:20 je z blokom prispeval Dejan Vinčić. Slovenija je v četrtem nizu nadaljevala v visokem ritmu, medtem ko je Japonska padala. Slovenci so povedli s 16:9, za kar ima največ zaslug Klemen Čebulj, ki je z odličnimi začetnimi udarci zrežiral niz 5:0. Tekmo je z asom (25:13) po uri in 50 minut zaključil Alen Pajenk.

Pri Sloveniji je bil najučinkovitejši kapetan Tine Urnaut, ki je dosegel 19 točk. Mitja Gasparini jih je dodal 12, Jan Kozamernik pa 11.

Slovenci se bodo v soboto ob 17.00 pomerili z Belgijo.

Slobodan Kovač, selektor Slovenije: "Ko smo prebrali njihovo igro, nam ni bilo treba tako tvegati s servisom, čeprav smo pred začetkom rekli, da jih moramo premagati prav s tem elementom. S taktičnimi servisi smo izključevali njihovega igralca, nato pa dobro formirali blok. Igra blok-obramba-protinapad je bila danes na zavidljivi ravni. Niz smo izgubili po svoji krivdi in ne zaradi dobre igre tekmecev. Takrat smo naredili preveč nepotrebnih napak. To je bila velika zmaga, solidna predstava, a mi lahko igramo mnogo bolje. Upam, da nam bo to uspelo dokazati že jutri proti Belgiji."

Alen Pajenk, bloker Slovenije: "V nasprotju s prvo tekmo smo danes tekmo začeli, kot smo si želeli. Z močnimi servisi nismo dovolili, da se razigrajo. V drugem nizu smo sicer naredili preveč napak, predvsem smo grešili pri servisu, naredili so nam nekaj brejkov, zato smo izgubili. V naslednjih dveh smo močno pritisnili in mirno pripeljali tekmo do konca."