Michael Phelps ima v svoji zbirk zdaj že 22 olimpijskih kolajn. 18 zlatih in po dve srebrni ter bronasti. Iz Pekinga drži pa tudi rekord po osmih zlatih na enih igrah. Foto: EPA

Po zmagi kitajskih športnikov na domačih olimpijskih igrah v Pekingu so na vrhu znova ZDA, ki so v Veliki Britaniji skupaj osvojile 104 medalje. Kitajska jih je kot druga najuspešnejša 87, gostitelji pa so jih dobili 65. Američanom je podvig uspel predvsem zaradi atletike in plavanja, saj so v teh dveh športih zbrali kar 60 odličij. Tudi na vrhu najuspešnejših posameznikov pa je med prvimi 15-imi kar 11 plavalcev, med najboljšimi sedmimi pa celo šest Američanov.

Najuspešnejši olimpijci v Londonu:
1. Michael Phelps (ZDA/plavanje) 4-2-0
2. Missy Franklin (ZDA/plavanje) 4-0-1
3. Allison Schmitt (ZDA/plavanje) 3-1-1
4. Usain Bolt (Jamajka/atletika), Allyson Felix (ZDA/atletika), Diana Vollmer (ZDA/plavanje)
7. Ryan Lochte (ZDA/plavanje) 2-2-1
8. Jang Sun (Kitajska/plavanje) 2-1-1
9. Nathan Adrian (ZDA/plavanje), Yannick Agnel (Francija/plavanje), Matthew Grevers (ZDA/plavanje), Ranomi Kromowidjojo (Nizozemska/plavanje), Rebecca Soni (ZDA/plavanje) 2-1-0
14. Alexandra Raisman (ZDA/gimnastika), Kaj Zou (Kitajska/gimnastika) 2-0-1

V spodnji fotogaleriji si oglejte najboljše posameznike na preteklih igrah.

Michael Phelps je v Londonu osvojil šest odličij. Zlato je dobil na 100 m delfin in 200 m mešano, olimpijski prvak pa je postal tudi s štafetama 4 x 200 m prosto in 4 x 100 m mešano. Okitil se je še z dvema srebrnima kolajnama. Drugi je bil na 200 m delfin in s štafeto 4 x 100 prosto. Nastopil je še na 400 m mešano, a ostal brez medalje. Na sliki je ameriški plavalec s posebno nagrado za najuspešnejšega olimpijca vse časov po koncu zadnje tekme v Londonu. 27-letni Phelps je plaval na zadnjih igrah, saj je že pred tem napovedal slovo. Foto: EPA
Drugo mesto in prvo v ženski konkurenci je pripadlo komaj 17-letni plavalki Missy Franklin. Na svojih prvih olimpijskih igrah je Američanka osvojila štiri zlata odličja in en bron. V Londonu je najstnica plavala v sedmih disciplinah. Najboljša je bila na 100 in 200 m hrbtno ter v štafetah 4 x 200 m prosto in 4 x 100 mešano. Na najnižjo stopničko je stopila s štafeto 4 x 100 m prosto. Foto: EPA
Da je "oder za zmagovalce" med najuspešnejšimi posamezniki ob koncu iger povsem ameriški, je poskrbela Allison Schmitt. 22-letna plavalka je osvojila pet medalj, trem zlatim je dodala po eno srebrno in bronasto. Schmittova je plavala že na igrah v Pekingu, kjer je osvojila en bron. V Londonu je bila zlata na 200 m prosto in s štafetama 4 x 200 m prosto in 4 x 100 m mešano. Na 400 m prosto je zasedla drugo mesto, s štafeto 4 x 100 m prosto pa tretje. Foto: EPA
Skoraj zagotovo prvi zvezdnik iger, ki je zasenčil tudi velikega Phelpsa, je Usain Bolt. 25-letni jamajški atlet je s tremi zlatimi medaljami ponovil uspeh iz Pekinga. Na igrah leta 2008 je bil s tremi zlatimi na drugem mestu, v Londonu pa si deli četrto. Najhitrejši mož na svetu je v velikem slogu pometel s konkurenco v teku na 100 in 200 m, s štafeto 4x100 m pa je odtekel nov svetovni rekord. Foto: EPA
Boltov dosežek na olimpijskem stadionu je dosegla tudi sprinterka Allyson Felix. 26-letna Američanka je dokazala, da je popolna spinterka. Najhitrejša je bila v teku na 200 m in s štafetama 4 x 100 m, ko so ZDA tekle tudi nov svetovni rekord, in 4 x 400 m. Tekla je tudi v finalu na 100 m, a ostala brez medalje. Felixova je nastopila na tretjih igrah. V Atenah, ko je bila stara komaj 18 let, in v Pekingu je osvojila srebrni medalji v teku na 200 m. Tako kot Bolt in Felixova je tri zlate kolajne osvojila tudi plavalka Dana Vollmer. Foto: EPA
S petimi medaljami se iz Londona vrača drugi superzvezdnik ameriškega plavanja Ryan Lochte. Najboljši je bil na 400 m mešano in s štafeto 4 x 200 m prosto. Srebrni medalji je dobil na 200 m mešano in s štafeto 4 x 100 m prosto, bron pa na 200 m hrbtno. Lochte, ki je 3. avgusta dopolnil 28 let, je kljub bogati zbirki v Londonu, kjer je nastopil v šestih disciplinah, pričakoval več, saj je na lanskem svetovnem prvenstv, ko je bil v izjemni formi, kar petkrat postal prvak. Lochte je na treh olimpijskih igrah sicer osvojil 11 odličij. Foto: EPA
Pet medalj je na igrah osvojila tudi Avstralka Alicia Coutts, a je dobila le eno zlato in je tako ni med najuspešnejšimi. 24-letna plavalka je dobila zlato s štafeto 4 x 100 m prosto, srebro na 200 m mešano in s štafetama 4 x 100 mešano ter 4 x 200 m prosto, bron pa na 100 m delfin. Nastopila je tudi na igrah v Pekingu, kjer pa je ostala brez medalj. Foto: EPA
Najsupešnejša telovadca sta v Londonu s po dvema zlatima in enim bronom postala Alexandra Raisman in Kaj Džov. 18-letna Američanka je nastopila na prvih olimpijskih igrah. Mlada Bostončanka je slavila z ekipo ZDA in na parterju, na gredi pa je bila tretja. 24-letni Kitajec, ki je v Londonu zmagal z ekipo in na parterju ter bil tretji na drogu, je pred štirimi leti v Pekingu osvojil tri zlate kolajne in si še s tremi drugimi športniki delil drugo mesto za Phelpsom. Foto: EPA
Prvo ime gostiteljev iger je postal Chris Hoy. 36-letni škotski kolesar, ki je na slovesnosti ob odprtju nosil britansko zastavo, je bil dvakrat zlat na stezi. Zmagal je na ekipnem zasledovanju in v keirinu. Hoy je z dvema novima zlatima odličjema postal najuspešnejši britanski športnik na olimpijskih igrah. V svoji zbirki ima sedem kolajn, od tega kar šest zlatih. Prvič je na igrah nastopil pred 12 leti v Sydneyju, v Pekingu pa je dobil kar tri zlate. Sedem medalj ima tudi Bradley Wiggins, a ima Hoy več zlatih. Oba kolesarja sta na igrah v Londonu prehitela legendarnega veslača Stevena Redgrava, ki je osvojil pet zlatih in en bron. Foto: EPA
Domače navijače je obnorel tudi Mohamed Farah, ki je uspel za nekaj časa celo vzeti atletski šov Boltu. 29-letni Mo, ki je v Veliko Britanijo prišel kot begunec iz Mogadiša v Somaliji, je osvojil zlati kolajni v tekih na 5.000 in 10.000 m ter dvakrat spravil olimpijski stadion v delirij. Farah je šele kot drugi tekač osvojil dvojno krono na dolgih progah na istih igrah. Pred tem je to uspelo le še Etiopijcu Kenenisi Bekeleju. Popularni Mo je oba teka dobil z izjemnima zaključkoma. Foto: EPA