Vasilij Žbogar je dve olimpijski medalji osvojil v razredu laser, nato pa se preselil v razred finn in vse podredil Londonu 2012. Foto: JZS
Ben Ainslie
Veliko slavje Bena Ainslieja, ki je s to zlato medaljo postal tudi najuspešnejši jadralec na olimpijskih igrah. Foto: EPA

Po bronu iz Aten in srebru iz Pekinga se zdaj Žbogar, ki je pred tremi leti iz razreda laser prestopil v finn, v domovino vrača brez odličja. V Londonu je jadral zelo konstantno, saj je vse regate končal v prvi deseterici. 36-letni jadralec je pred zadnjo etapo, ki je štela dvojno, zasedal šesto mesto, razlika do tretjega mesta sicer ni bila velika in je bila bronasta kolajna ob odličnem nastopu povsem dosegljiva, a je moral dobitnik dveh olimpijskih medalj v razredu laser napasti na vso moč.

Napad se Izolanu ni povsem izšel. Že na začetku ni bil v ospredju in je na prve boje prišel na osmem mestu, do konca pa mu je uspelo pridobiti le eno mesto. Neposredni konkurenti za bron so bili tokrat hitrejši in spretnejši. Še posebej dobro je na zadnji regati, na kateri je nastopilo le deset tekmovalcev, jadral Francoz Jonathan Lobert, ki je suvereno dobil regato in na koncu tudi s četrtega mesta napredoval na tretje. Bronasto odličje je v zadnji regati izgubil Nizozemec Pieter-Jan Postma, ki je na koncu zasedel četrto mesto, pred Žbogarjem pa je igre končal še Hrvat Ivan Kljaković Gašpić.

"Regata je bila naporna, odločen sem bil napasti, kar mi je na štartu tudi uspelo. Žal pa so se med regato zaradi vetra spremenljivih smeri kmalu zamenjala priborjena mesta na štartu in sem kmalu izpadel iz boja za medalje. Kljub temu je za mano uspešen nastop na OI, s katerim ne smem biti nezadovoljen, saj sem na regatnem polju dal vse od sebe," je povedal Žbogar

Ainslie četrtič na olimpijskem vrhu
Zadnje dejanje v finnu je prineslo tudi spremembo na vrhu. Za britansko slavje je poskrbel legendarni Ben Ainslie, ki je v zadnji regati jadral na zlato in tako ves čas nadziral Jonasa Hogha Christensena, ki je vodil po prvih desetih regatah. Na koncu je bil Ainslie pred Dancem in z devetim mestom osvojil zlato odličje. Ainslie in Hogh Christensen sta imela enako število točk, a je bil Britanec boljši na zadnji regati, kar mu je prineslo četrto zaporedno olimpijsko zmago.

Trikrat je slavil v finnu, leta 2000 pa v laserju. V svoji vitrini ima tudi srebro v laserju z iger v Atlanti leta 1996. S četrtim zlatom je Ainslie na večni lestvici olimpijskih jadralcev na prvem mestu prehitel Danca Paula Elvstroma.