Južnoafričani se bodo četrtič merili za pokal Webba Ellisa, doslej pa v finalu še nikoli niso klonili. Slavili so na domačih tleh leta 1995, nato pa leta 2007 in še na zadnjem prvenstvu na Japonskem. Foto: Reuters

Obe reprezentanci se bosta v soboto, 28. oktobra, merili za četrti naslov. Statistika je na strani Novozelandcev, ki so dobili 62 od skupno 105 uradnih tekem, Južnoafričani so zmagali 39-krat.

Južnoafričani so se v polfinalu srečali s povsem drugačnim tekmecem kot v četrtfinalu, ko so premagali Francijo z 29:28. Angleži so se izkazali za čvrste tekmece, kradli žoge v prvem polčasu (4:1) ter izsilili tri kazni globoko v južnoafriški coni za lahke točke s kazenskimi streli.
Po 40 minutah so Otočani vodili z 12:6, v drugem delu pa si privoščili nekaj napak predvsem ob avtih v južnoafriških 22 m. Je pa Owen Farrell z "drop kickom" s precejšnje oddaljenosti povišal vodstvo na 15:6 ravno v trenutku, ko so Južnoafričani delovali bolj sveže.

V finalu najboljši reprezentanci v zgodovini

Vse bolj aktivno igro so kaznovali v 70. minuti, ko je z edinim polaganjem za zadetek na tekmi postregel RG Snyman, zadetek pa je potrdil Handre Pollard za zaostanek le še s 13:15.

"Springboks" so imeli v zadnjih minutah vnovič posest in štiri minute pred koncem izsilili še eno kazen, s kazenskim strelom s polovice igrišča pa je bil natančen Pollard. Zadnji napad so imeli Angleži in skušali priti vsaj do oddaljenosti za strel iz igre, a so se afriški predstavniki ubranili in končali upe zadnje preostale evropske reprezentance.

Novozelandci so Argentino premagali kar s 44:6. V finalu bodo "all blacks" igrali petič, slavili so v letih 1987, 2011 in 2015, izgubili pa le leta 1995 prav proti Južni Afriki.