Tessa Virtue in Scott Moir sta v Pjongčangu v dveh nastopih osvojila dve medalji, s čimer sta svoj karierni izkupiček popravila na pet nastopov in pet medalj. Foto: Reuters
Natalie Geisenberger
Dve zlati medalji je v Južni Koreji dobila tudi Natalie Geisenberger v sankanju. Nemka ima zdaj štiri naslove olimpijske prvakinje. Foto: Reuters
Jayna Hefford, Gillian Apps in Catherine Ward
Kanadčanke imajo 4 zlate in 2 srebrni medalji. Foto: Reuters
Marina Klimova in Sergej Ponomarenko
Marina Klimova in Sergej Ponomarenko sta medalje osvajala med letoma 1984 in 1992. Foto: Reuters

Na portalu Športni SOS v dneh po koncu olimpijskih iger še vedno dihamo v znamenju iger v Pjongčangu. Tokrat raziskujemo tiste športnike, ki so prav v vsakem nastopu osvojili medaljo. Še vedno ste vabljeni k pošiljanju vprašanj.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

1.114. Ali obstaja kakšen športnik, ki je nastopil na vsaj treh zimskih olimpijskih igrah in je v vsakem svojem nastopu dobil tudi medaljo? Dodatni kriterij, če je na enih igrah nastopil v več disciplinah, bi potem moral v vsaki disciplini osvojiti medaljo. Blizu temu sta Shaun White (4 ZOI, 4 nastopi, 3x1. + 1x4.) in Žan Košir (3 ZOI, 4 nastopi, 1x2. + 2x3. + 1x6.).

Jernej Rus

Takih športnikov sploh ni malo, najdemo jih natanko 77, od tega jih kar 58 prihaja iz hokeja na ledu. To je razumljivo, saj so, denimo, hokejisti Sovjetske zveze nepretrgoma osvajali medalje od leta 1956 do 1992, ko so sicer igrali pod olimpijsko zastavo. Nekaj podobnega velja za ženski hokej, ki se na igrah pojavlja od leta 1998 naprej, prav vselej pa so medalje osvojile tako Američanke kot Kanadčanke. Med hokejisti imata največ medalj Kanadčanki Jayna Hefford in Hayley Wickenheiser (po štiri zlate in eno srebrno medaljo).

V spodnjem seznamu so torej nehokejisti, ki so medalje osvajali na vsaj treh igrah in v vsaki disciplini, v kateri so nastopili.

Opombe:
- Kanadčana Scott Moir in Tessa Virtue sta med plesnimi pari skupaj osvojila dve zlati in eno srebrno medaljo, še eno zlato in srebro pa sta osvojila na ekipni tekmi.
- Nemca Jan Behrendt in Stefan Krausse sta medalje skupaj osvajala v sankanju v dvosedu.
- Rusa Marina Klimova in Sergej Ponomarenko sta medalje skupaj osvajala med plesnimi pari.

1.115. Katera država je v primerjavi s Sočijem osvojila najmanj medalj? Je v vrhu Rusija?
Anže Bašelj

Tako je Rusi, ki so tokrat nastopali pod olimpijsko zastavo, so v Pjongčangu osvojili 17 medalj, kar je 12 manj kot na zadnjih igrah leta 2014. Na drugem mestu pa je že Slovenija, ki je osvojila šest medalj manj. Na drugi strani skrajnosti - torej med državami, ki so najbolj popravile svoj izkupiček - pa sta Norveška in Nemčija. Podrobnosti so v spodnji tabeli.