Kranjec je v Franciji osvojil dve šesti mesti, s čimer je bil najuspešnejši Slovenec. Šesta je bla tudi Ilka Štuhec na smuku. Foto: Reuters

Na portalu Športni SOS tokrat odgovarjamo na vaši vprašanji o alpskem smučanju. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

2092. Katero svetovno prvenstvo je bilo za Slovenijo najmanj uspešno? Kje na tej lestvici je letošnje?
Sandi Pavec

To je 16. svetovno prvenstvo, na katerem je Slovenija nastopila. Če upoštevamo merilo najboljšega izida, je to 12. najbolj uspešno prvenstvo, slabša pa so bila le tri tekmovanja. Šesto mesto sta v Franciji namreč osvojila Ilka Štuhec (smuk) in Žan Kranjec (veleslalom, paralelna tekma).

V spodnji tabeli so najboljše uvrstitve po posameznih izvedbah.

10.Rene Mlekuž; Jernej Koblarslalom; kombinacija1997

2093. Če bi seštel neki skupni koeficient vseh uvrstitev reprezentanc (pri obeh spolih), na primer povprečno uvrstitev ali nekaj podobnega, kje bi bila Slovenija? Ali smo pred kakšno "jedrno" smučarsko reprezentanco ali smo med samimi eksoti? Da poenostavim, prosim za statistični dokaz, kje je na tem prvenstvu pristala Slovenija? Takole na prvo žogo, prehiteva nas očitno tudi Grčija.
Sandi Pavec

Če naredimo kriterij medalj (torej najprej razvrstimo države po prvih mestih, nato drugih, nato tretjih ...), se Slovenija znajde na 12. mestu. Poleg klasičnih velesil so pred Slovenijo tudi Grčija, Poljska in Slovaška.