Aprila lani sta Tina Trstenjak (druga z leve) in Andeja Leški (tretja z leve) na evropskem prvenstvu v judu osvojili zlato in srebrno medaljo. Foto: EPA

Na portalu Športni SOS v času olimpijskih iger odgovarjamo na vaša vprašanja o dogajanju v Pekingu. Seveda ste še vedno vabljeni k postavljanju vprašanj.

Vabljeni k sodelovanju

Smo pozabili na kakšen primer - lahko nam ga pošljete po elektronski pošti.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

1884. Kdaj je Slovenija na eni tekmi (poleg današnje) osvojila dve ali celo tri medalje?
@aeroplan15

Takoj po razpletu prve skakalne tekme smo na naši spletni strani poročali, da smo bili priča zgodovinskemu razpletu, saj se je prvič v zgodovini olimpijskih iger razpletlo, da sta dve medalji na isti tekmi osvojila slovenska športnika oziroma športnici − Urša Bogataj je postala olimpijska prvakinja, Nika Križnar pa je osvojila bron.

Če odmislimo tekme za svetovni pokal in se res osredotočimo le na svetovna in evropska prvenstva, je to res redek scenarij. Iz zgodovinskih knjig najdemo še nekaj takih dogodkov. Eden se je zgodil še pred osamosvojitvijo, leta 1981 na evropskem prvenstvu v plavanju, kjer sta medalji osvojila brata Borut in Darjan Petrič.

EP v plavanju, Split 1981, 400 m prosto
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Borut PetričSlovenija3:51,63
2Vladmir SaljnikovRusija3:51,77
3Darjan PetričSlovenija3:53,71

Opomba: Brata Petrič sta takrat nastopala za Jugoslavijo, Saljnikov pa za Sovjetsko zvezo.

Plavalcem je nekaj podobnega uspelo tudi pod slovensko zastavo in, zanimivo, znova se je zgodilo v hrvaških bazenih, le da je šlo za evropsko prvenstvo v kratkih bazenih.

EP v plavanju, kratki bazeni, Reka 2008, 50 m prsno
1Matjaž MarkičSlovenija26,47
2Aleksander HetlandNorveška26,64
3Emil TahirovičSlovenija26,66

Še enkrat smo videli enako kombinacijo zlato-bron, kar je pravzaprav še zelo sveže, zgodilo se je namreč lani na evropskem prvenstvu v judu.

EP v judu, Lizbona 2021, do 63 kg (Ž)
UvrstitevTekmovalecDržava
1Tina TrstenjakSlovenija
2Daria DavidovaRusija
3Andreja LeškiSlovenija
3Sanne VermeerNizozemska

Ko govorimo o najpomembnejših tekmovanjih, nikakor ne moremo mimo kolesarske Dirke po Franciji, ki je po pomembnosti na ravni olimpijskih iger. Leta 2020 je bil vrh popolnoma obarvan v slovenske barve.