Zlatko Zahovič je med 155 slovenskimi reprezentanti rekorder po številu nastopov (80) in zadetkov (35). Foto: Aleš Fevžer
Aleš Kokot
Hit Gorica je bila v sezoni 2003/2004 edini slovenski prvak v zadnjih 15 letih, ki je sezono začela s porazom. Novogoričani so izgubili na gostovanju pri Celju z 2:1. Foto: EPA
Marouane Fellaini
V angleški ligi je edini poraz med poznejšimi prvaki v uvodnem krogu doživel Manchester United, ki je lani izgubil pri Evertonu z 1:0. Edini zadetek je dosegel Marouane Fellaini, ki je poletnem prestopnem roku prestopil prav v United. Foto: EPA
Jose Mourinho
(Poznejši) prvaki so bili v uvodnem krogu najuspešnejši v Italiji (12 zmag in 3 remiji). Za vse tri remije je poskrbel Inter, dvakrat je na njegovi klopi sedel Jose Mourinho. Foto: EPA
Wolfsburg
Wolfsburg je v sezoni 2008/2009 po polovici sezone zasedal le 9. mesto, za vodilnima Hoffenheimom in Bayernom je zaostajal za 9 točk. V drugem delu lige pa je dobil 14 od 17 tekem in presenetljivo osvojil naslov. Foto: EPA

Športni SOS tokrat raziskuje, kako pomemben je začetek nogometnega prvenstva za osvojitev naslova državnega prvaka, odgovarja pa tudi na vprašanje o vseh nogometaših, ki so v času samostojne Slovenije oblekli reprezentančni dres.

Še vedno ste vabljeni, da pošiljate svoja vprašanja iz športa, športne zgodovine in statistike.

175. Koliko nogometašev je zaigralo za slovensko nogometno reprezentanco vse od osamosvojitve naprej in kdo vse so tisti?

Matej Žerjav

Za slovensko nogometno reprezentanco je od osamosvojitve naprej igralo 155 nogometašev. Na portalu Športni SOS imamo posebno stran, ki je posvečena slovenski nogometni reprezentanci. Med številnimi rubrikami tako lahko preverite vse reprezentante (po abecedi ali po številu nastopov).

176. Kot vemo, je pri nogometu izjemno pomemben začetek sezone. Zato me zanima, kolikokrat je slovenski nogometni prvak zmagal prvo tekmo in koliko je takšnih ekip, ki so prvo tekmo izgubile in je nato ta ekipa postala prvak. Prav tako me zanima, kako je to navadi v drugih ligah (Anglija, Nemčija, Španija, Francija in Italija).
Žiga Kos

Analiziral sem zadnjih 15 prvenstev v omenjenih šestih nogometnih prvenstvih. Poznejši prvaki so v uvodnem krogu zmagali 63-krat (70 odstotkov), remizirali 19-krat (21 odstotkov), izgubili pa le osemkrat (9 odstotkov). Podrobnosti po posameznih prvenstvih so v spodnji tabeli.

Francija843

Analiziral sem še uspešnost prvakov v prvih petih krogih in po polovici prvenstva. V spodnji tabeli je povprečna uvrstitev končnih prvakov po 5. krogu in po polovici prvenstva.

Francija4,271,93

Kvocient 1,47 pri Sloveniji pomeni, da je bil prvak v povprečju že po petih krogih povsem na vrhu lestvice ali pa tik pod njim. V devetih primerih je poznejši prvak že vodil, v petih primerih je bil drugi, le enkrat pa tretji. Precejšnja determiniranost je tudi dokaz o majhnem kakovostnem vrhu oziroma širini. Po petih krogih so prvenstvo najslabše začeli prvaki v Franciji (koeficinet 4,27). Le štirje prvaki so bili že po 5. krogu na prvem mestu, dva prvaka sta bila osma, dva pa celo deseta. To gre tudi z roko v roki z zgornjim podatkom, da je poznejši prvak v Franciji v uvodnem krogu zmagal le osemkrat (najmanj med izbranimi prvenstvi).

Sledi še pregled najslabših štartov v prvenstvo po prvih petih krogih, a so vse ekipe kasneje osvojile naslov prvaka.