Novak Đoković je šestič osvojil zaključni turnir ATP-ja. Foto: Reuters

Gledalci so bili v uvodnem nizu priča mrtvemu teku do 12. igre, v kateri je Đokoviću uspel brejk, s katerim je prvi niz tudi dobil s 7:5. S senzacionalnim forhendom iz kota igrišča je najprej izenačil izid v igri na 30, nato je Ruud skrajšano žogico poslal v mrežo in nasprotniku ponudil prvo priložnost za zmago v nizu.

Casper Ruud ni našel pravega recepta za Novaka Đokovića. Dolge izmenjave brez pravih napadov niso bile prava rešitev za uspeh. Na morebitno zmago proti Srbu bo moral počakati vsaj do nove sezone. Foto: Reuters

To je tudi izkoristil, potem ko je žogico poslal na Ruudov bekhend, Norvežan pa je z nevsiljeno napako moral priznati premoč v prvem nizu po 52 minutah.

Odvzem začetnega udarca je Đokoviću v drugem nizu uspel veliko prej, in sicer v 4. igri, po kateri je povedel s 3:1. Priigral si je dve priložnosti za brejk, po vrsti silovitih forhendov je izkoristil že prvo. Ruudu nikakor ni uspelo streti Beograjčana, ta je relativno mirno dobival igre na svoj servis, igral je praktično brezhibno, njegov forhend je nasprotniku povzročal največ težav. Zmago na zaključnem turnirju je potrdil v slogu – z asom.

23-letni Ruud je tako izgubil še četrti dvoboj z Đokovićem: dvakrat v polfinalu Rima na peščeni podlagi (leta 2020 in 2022) in lani ravno na zaključnem turnirju v Torinu, ko je bilo v skupinskem delu 7:6 (4) in 6:2 za Srba.

Z zmago je Beograjčan, ki je zaključni turnir končal neporažen, pobral največjo denarno nagrado v teniški zgodovini: kar 4.740.040 ameriških dolarjev.

"Silil sem ga v tek, silil sem ga igrati. Zelo sem zadovoljen s svojim načinom igre. Želel sem biti agresiven in delovalo je odlično. Res sem zadovoljen s svojo predstavo," je po dvoboju dejal Đoković, 21-kratni zmagovalec turnirjev za grand slam.

Novak izenačen z Rogerjem

Združenje profesionalnih teniških igralcev (ATP) prireja zaključni turnir sezone že vse od leta 1970, pri čemer se je petkrat spremenilo uradno ime turnirja, leta 2017 v zdajšnji ATP Finals. S šestimi lovorikami sta na vrhu večne lestvice Švicar Roger Federer (slavil v obdobjih 2003–04, 2006–07, 2010–11) in Srb Novak Đoković (2008, 2012–15, 2022), Američan Pete Sampras (1991, 1994, 1996–97, 1999) in Čeh Ivan Lendl (1981–82, 1985–87), štiri lovorike s samega začetka pa ima Romun Ilie Nastase (1971–73, 1975).

Pokal za zmagovito dvojico Ram in Salisbury. Foto: Reuters

Ram in Salisbury ugnala Hrvata

Američan Rajeev Ram in Britanec Joe Salisbury sta zmagovalca Torina med dvojicami. Po uri in 27 minutah sta s 7:6 (4), 6:4 premagala hrvaško navezo Nikola Mektić in Mate Pavić. Tako za Rama kot Salisburyja je to prva lovorika na zaključnih turnirjih. Lani sta morala v finalu priznati premoč Francozoma Pierre-Huguesu Herbertu in Nicolasu Mahutu.