Kaja Juvan je v 2. krogu Wimbledona igrala že pred dvema letoma. Foto: Reuters

20-letna Ljubljančanka je dosegla eno največjih zmag v karieri in bo drugič zaigrala v drugem krogu najprestižnejšega turnirja na svetu. Švicarka je bila na turnirju deveta nosilka, nekoč pa je že zasedala četrto mesto lestvice WTA. Trenutno je 11. igralka na svetu, v dvoboju proti slovenski teniški igralki pa ni imela pravih možnosti.

"Odločno sem šla v dvoboj, da zmagam. Z Belindo sem se že pomerila in vem, kako igra. Vem, kako dobra igralka je. Še posebej je težko z njo igrati na travi, ker je to njena podlaga. Odločila sem se, da bo ne glede na vse to moj Wimbledon, da bom uživala. Imela sem precej dobrih treningov, posvečam se vsem vidikom. Fizično sem pripravljena bolje, kot sem bila – tudi taktično in predvsem psihično. Je pa mentalno težko iti v vsako tekmo znova. Sem vesela, da sem tukaj in osredotočena na naslednjo tekmo," je povedala po veliki zmagi.

Točke na mreži7/1113/21

Juvan je z raznovrstno igro že od samega začetka dvoboja spravljala v obup izkušenejšo tekmico. Polfinalistka OP-ja ZDA leta 2019 ni imela odgovora in je takoj zaostala z 0:5. Kaja je nato sicer nekoliko popustila, dovolila tekmici, da je izničila en brejk, v drugem poskusu pa ni ponovila napake, ko je servirala za prvi niz.

V drugem nizu je bil začetek bolj izenačen, slovenska predstavnica pa je v drugi igri ubranila žogico za odvzem servisa. Potrpežljivo je čakala na svojo priložnost, odvzela začetni udarec Švicarki v peti igri, a nato takoj dovolila izenačenje. Tudi tokrat je po prvem padcu koncentracije strnila vrste, dosegla dva zaporedna brejka in slavila po uri in 21 minutah.

Ljubljančanka, ki na lestvici WTA zaseda 102. mesto, se bo v drugem krogu pomerila s Francozinjo Claro Burel, ki je izločila Avstralko Ellen Perez s 6:2, 6:2. S francosko vrstnico sta se doslej pomerili enkrat, Burel je bila boljša lani na Roland Garrosu s 7:6 (2), 6:2. Njun drugi dvoboj bo predvidoma na sporedu v četrtek.

Aljaž Bedene se je v Wimbledonu leta 2017 prebil do tretjega kroga, kar je njegov najboljši dosežek na tem turnirju. Foto: AP

Bedene napredoval po uri in 43 minutah

Bedene, ki se je na sveti travi četrtič v karieri prebil med 64 najboljših, je servis proti devet let mlajšemu tekmecu izgubil le enkrat, in še to v prvem nizu, ko je že imel brejk prednosti. "Skozi ves dvoboj sem bil osredotočen in discipliniran. Mogoče sem imel tudi malce sreče, sploh pri tisti točki pri 30:30 za 4:4 v drugem nizu, ko sem klical hawk-eye (sokolje oko). Po tistem se je obrnilo. V tretjem nizu sem odigral skoraj brez napake, nasprotnik je popustil. Sem zadovoljen s svojo igro. Dober sem bil pri servisu, prihajal naprej, ko je bilo treba, na splošno torej zelo v redu," je bil zadovoljen najboljši slovenski teniški igralec.

Aljaž Bedene in Kaja Juvan uspešno čez prvo oviro Wimbledona

64. igralec sveta je v prvem nizu hitro po 16 minutah prišel do vodstva s 4:1 v igrah, potem pa se je Moutet prebudil in osvojil naslednji dve. V deveti igri je imel Bedene na servis 83. igralca sveta tri priložnosti za osvojitev niza, a jih ni izkoristil. Je pa zato v naslednji igri po 55 minutah dvoboja osvojitev prvega niza s 6:4 potrdil na svoj servis.

V drugem nizu je bil edini odvzem servisa v deveti igri, ko je to uspelo 31-Ljubljančanu, ki je tudi drugi niz osvojil s 6:4. Francoz je bil od konca drugega niza naprej vidno nejevoljen, ob tla je tudi vrgel lopar, a Bedeneta to ni zmedlo. Tretji niz je po 23 minutah osvojil s 6:0 in tako dosegel prvo letošnjo zmago na travnati podlagi. V drugem krogu ga čaka Japonec Jošihito Nišioka, ki je s 7:6 (5), 2:6, 6:3, 6:7 (3), 6:4 premagal 28. nosilca turnirja, Američana Johna Isnerja.

Đoković že v 3. krogu

Novak Đoković je medtem že napredoval v 3. krog. Na osrednjem igrišču je v ponovitvi finala iz leta 2018 s 6.3, 6:3 in 6:3 v uri in 43 minutah premagal Južnoafričana Kevina Andersona. Srb, ki v Wimbledonu lovi šesto lovoriko, skupno pa rekordno 20. na turnirjih velike četverice, je v prvem nizu do odločilnega brejka prišel v osmi igri, v drugem pa je dvakrat zapovrstjo ob koncu odvzel servis tekmecu. V tretjem nizu je Anderson znova stik s številko ena držal do osme igre, Nole pa je nato izkoristil tretjo žogico za brejk in v naslednji igri zanesljivo zaključil dvoboj.

Izjava Đokovića po zmagi v 2. krogu Wimbledona

"Taktično sem želel napraviti čim manj neizsiljenih napak z osnovne črte. Vedel sem, da ne bom imel veliko priložnosti, ampak nato mi je šlo še veliko bolje od rok, kot sem pričakoval," je dejal Đoković, ki je napravil vsega šest neizsiljenih napak ob 25 "winnerjih". "Kevin je zelo nevaren na hitrih igriščih, tukaj je igral v finalu, tudi na OP-ju ZDA, nato pa imel nekaj težav s poškodbami. Zadovoljen sem z zmago v treh nizih, čeprav je bilo tesno, zgolj po brejk v vsakem nizu. Serviral sem dobro in tudi vračal kar v redu, še posebej, ker je težko igrati proti nekomu, ki tako dobro servira."

Murray v nogometnem vzdušju izločil Otteja
Ljubljenec občinstva Andy Murray je v nogometnem vzdušju na osrednjem igrišču premagal Nemca Oscarja Otteja s 6:3, 4:6, 4:6, 6:4 in 6:2.

Andy Murray je znova navdušil navijače. Po dveh operacijah kolka se je uspel vrniti. Foto: Reuters

7.500 gledalcev, ki so imeli vstopnico za osrednje igršče, je pripravilo imenitno vzdušje. Ko se je na Church Roadu že spustila tema, se je drama pod reflektorji šele začela. Dan po veliki zmagi Angeležev nad Nemci na Wembleyju je bilo vzdušje v teniški meki nogometno.

151. igralec sveta, ki je v uvodnem krogu Roland Garrosa vodil z 2:0 v nizih proti Alexandru Zverevu, je bil v izjemni formi. Po zaostanku s 3:6 in 1:3 je prikazal vrhunsko predstavo in povedel z 2:1 v nizih.

Tema se je spustila nad osrednje igrišče in na vrsti je bilo četrt ure odmora. Premična streha je poskrbela za tiste dodatne decibele. Vsako točko Škota so navijači glasno pozdravili. 27-letnik iz Kölna je v šesti igri četrtega niza izgubil servis, a je uspel znižati na 4:5. Otte je serviral za 5:5, a se mu je zatresla roka. Murray je z odvzemom servisa izenačil na 2:2. Zalet je prenesel v odločilni niz, ko je povedel s 3:0 in prednost zadržal do konca. Obračun je po treh urah in 56 minutah zaključil z imenitnim lobom.

Spočiti Shapovalov bo visoka ovira za Škota
Nekdanji prvi igralec sveta in trikratni zmagovalec turnirjev velike četverice se bo za preboj med 16 najboljših na pomeril s Kanadčanom Denisom Shapovalovom, ki mu je Španec Pablo Andujar dvoboj predal brez boja zaradi poškodbe reber.