Sunak je pohvalil večjo prožnost pri regulaciji poslovanja in strožji nadzor nad mejami po odhodu iz Evropske unije. Foto: Reuters
Sunak je pohvalil večjo prožnost pri regulaciji poslovanja in strožji nadzor nad mejami po odhodu iz Evropske unije. Foto: Reuters

Sunak je pred udeleženci konference o industriji poudaril, da je glasoval za brexit, verjame vanj in ve, da življenje zunaj Evropske unije Združenemu kraljestvu že prinaša velike koristi in priložnosti. Omenil je večje omejevanje priseljevanja, ki je ključni element dogovora o brexitu, in tesnejše trgovinske vezi z Azijo.

Sunak se je tako odzval na pisanje časopisa Sunday Times, da se želi zaradi gospodarske krize znova približati Uniji in razmišlja o tem, da bi Velika Britanija z EU-jem imela podoben odnos kot Švica. Švica je z Unijo povezana z dvostranskimi sporazumi, ki omogočajo dostop do enotnega trga in visoko stopnjo prostega gibanja.

Pisanje Sunday Timesa in nedavna izjava finančnega ministra Jeremyja Hunta, da želi odstraniti veliko večino trgovinskih ovir z EU-jem, sta sprožila nelagodje med evroskeptičnimi člani vladajočih britanskih konservativcev.

Zmanjšanje trgovine z EU-jem

Združeno kraljestvo je Evropsko unijo dokončno zapustilo januarja 2021, po več letih političnih sporov po referendumu o brexitu leta 2016. S tem je izstopilo iz evropskega enotnega trga in carinske unije, hkrati pa se je za Britance končalo prosto gibanje med državami članicami.

To je povzročilo precejšnje gospodarske težave. Trgovina z EU-jem se je precej zmanjšala, saj so kljub celovitemu sporazumu na nekaterih področjih potrebne carine, birokracija pa se je na splošno močno povečala. Ker je dostop državljanov EU-ja do trga dela v Združenem kraljestvu otežen, je pomanjkanje kvalificiranih delavcev še večje.

Sunak je poudaril, da ima Združeno kraljestvo po izstopu iz Unije nadzor nad svojimi mejami, tudi pri trgovini ima zdaj odprtih več možnosti. Država želi po njegovih besedah svojo "svobodo po brexitu" izkoristiti za oblikovanje do inovacijam prijaznejšega okolja, na primer na področjih bioloških znanosti, finančnih storitev in umetne inteligence.

Nedavna raziskava britanskega inštituta za javnomnenjske raziskave Yougov sicer kaže, da se je podpora brexitu skoraj dve leti po dokončnem izstopu Združenega kraljestva iz EU-ja zmanjšala na rekordno nizko raven. Odločitev za izstop podpira le še 32 odstotkov vprašanih, več kot 56 odstotkov pa jih je brexit označilo za napako.