Christian Schmidt s spremembami, kot je dejal, želi zagotoviti svobodne in poštene volitve ter njihovo integriteto. Foto: Reuters
Christian Schmidt s spremembami, kot je dejal, želi zagotoviti svobodne in poštene volitve ter njihovo integriteto. Foto: Reuters

Schmidt je obžaloval, ker je moral v skladu s svojimi pooblastili namesto domačih politikov uvesti spremembe, o katerih govorijo že od leta 2010. Poudaril je, da to niso končne spremembe volilnega zakona, in domače politike pozval k nadaljnjim spremembam, če menijo, da so potrebne.

Z uvedenimi tehničnimi spremembami želi zagotoviti pravilno glasovanje in štetje volilnih glasov, BiH pa podpreti pri približevanju Evropski uniji, je dejal po poročanju sarajevskega portala Klix.ba. Med drugim je prepovedal kandidaturo obsojenim vojnim zločincem.

Povedal je, da bo v skladu s spremembami državna volilna komisija imenovala predsednike volilnih odborov in da bodo odbori postali profesionalni. Uvedli bodo videonadzor in optične čitalnike za volilne lističe, okrepili identifikacijo volivcev. Elektronskega glasovanja ne bo, bodo pa papirnate volilne lističe elektronsko preverili in prešteli. S tem bodo onemogočili njihovo zamenjavo in prirejanje izidov, je dodal. Ob tem je napovedal, da teh sprememb sprva ne bodo uvedli na vseh voliščih, ampak da bo to pilotni projekt.

Poudaril je tudi, da je izpolnil obljubo, ki jo je dal lani v Srebrenici ob obletnici genocida sil bosanskih Srbov nad Bošnjaki julija 1995, da je nesprejemljivo, da obsojeni vojni zločinci lahko v BiH-u kandidirajo na volitvah in zasedajo javne položaje, poroča portal N1 BiH.

Nujnost uvedbe sprememb je utemeljil tudi s tem, da bodo volitve v BiH-u že čez pol leta. Poudaril je, da je to zakon volivcev, s katerim želi prispevati k temu, da bi mladi želeli ostati v BiH-u.

EU: BiH bi moral spremembe izvajati sam

Parlament Bosne in Hercegovine. Foto: AP
Parlament Bosne in Hercegovine. Foto: AP

Bošnjaški politični voditelji so spremembe pozdravili, srbski in hrvaški politiki v BiH-u pa so bili do njih kritični.

Spremembe je že pozdravil zunanji minister BiH-a Elmedin Konaković, ki je dejal, da končno omogočajo, da odločajo volivci in ne tisti, ki preštevajo glasove. Pozdravilo jih je tudi ameriško veleposlaništvo.

Predstavniki entitete Republike Srbske, ki Schmidta ne priznavajo kot visokega predstavnika, so bili pričakovano kitični. Srbska članica predsedstva BiH-a Željka Cvijanović je ocenila, da so spremembe "klofuta demokratičnemu procesu in evropski poti BiH-u", pa tudi EU.

V vodilni stranki Hrvatov HDZ BiH pa so jih danes označili kot popolnoma nepotrebne in nesprejemljive, saj da vsiljevanje sprememb visokega predstavnika kompromitira vse dosedanje pozitivne učinke parlamentarne večine, poroča sarajevski portal Klix.

Iz urada visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU-ja Josepa Borrella so v torek v izjavi za javnosti spomnili, da bi visoki predstavnik mednarodne skupnosti svoja pooblastila moral uporabljati le kot skrajni ukrep proti nepopravljivim nezakonitim dejanjem.

Misija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi v BiH-u je ocenila, da so odločitve visokega predstavnika skrajni ukrep, je poročal Klix, saj kljub dolgoletnemu pregovarjanju politiki niso uveljavili sprememb volilnega zakona, ki so jih priporočali Urad za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR), Skupina držav proti korupciji (GRECO) in Beneška komisija, svetovalni organ Sveta Evrope o ustavnih vprašanjih.

Spremembe je pozdravil tudi nizozemski veleposlanik v BiH-u Henk van den Dool, ki je na družbenem omrežju X zapisal, da so spremembe zakonika ključne za vračanje zaupanja javnosti v volilne postopke in v skladu s priporočili Beneške komisije.

Dodali so, da pričakujejo, da bodo oblasti v BiH-u izvedle potrebne reforme, s katerimi bodo zagotovile izvedbo volitev v skladu z evropskimi standardi in preglednost financiranja političnih strank. Poudarili so tudi, da obsežen mednarodni nadzor ni združljiv z evropsko prihodnostjo BiH-a.

ZDA so Schmidtovo odločitev pozdravile in jo pripisale neuspehu političnih strank v BiH-u, da to storijo same. "Njihov neuspeh je razlog, da je visoki predstavnik moral ukrepati. Ključno je zagotoviti, da so volitve svobodne in poštene in da državljani BiH-a vedo, da bodo njihove glasovnice preštete tako, kot so jih oddali," so sporočili z veleposlaništva v Sarajevu na družbenem omrežju X.