Mette Frederiksen je bila z izidom referenduma zadovoljna. Foto: EPA
Mette Frederiksen je bila z izidom referenduma zadovoljna. Foto: EPA

Danski volivci so z veliko večino podprli odpravo desetletja trajajoče izključitve države iz skupne obrambne politike EU-ja, kažejo uradni izidi. Za ukinitev izvzetja je glasovalo 66,9 odstotka od 4,3 milijona volilnih upravičencev, 33,1 odstotka pa jih je bilo proti.

"Dokazujemo, da ko Putin napade svobodno državo in ogrozi stabilnost v Evropi, se tudi drugi povežemo," je še dejala danska premierka. "Danska se lahko zdaj vključi v evropsko sodelovanje na področju obrambe in varnosti. In tega sem zelo, zelo vesela." Pred tem je Mette Frederiksen ob oddaji glasu dejala, da je Danska premajhna, da bi bila sama v zelo, zelo negotovem svetu.

Izid referenduma sta pozdravila tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel, ki je odločitev danskega naroda označil za zgodovinsko, ter dodal, da bo koristila Evropi, EU-ju in Danski, in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Pozdravljam odločno sporočilo o zavezanosti naši skupni varnosti, ki so ga danes poslali Danci. Dansko strokovno znanje na področju obrambe je zelo cenjeno. Prepričan sem, da bo ta odločitev koristila tako Danski kot EU-ju," je zapisala na Twitterju.

Danska bo v prihodnosti tako lahko sodelovala v evropskih programih sodelovanja na področju varnosti in obrambe, na primer v vojaških misijah EU-ja v tujini.

Napoved preobrata v več kot 30 let stari obrambni politiki Danske se dogaja v času, ko so se tudi druge evropske države po ruskem napadu na Ukrajino 24. februarja odmaknile od svojih dolgoletnih stališč na področju obrambne in varnostne politike. Za članstvo v Natu sta tako nedavno zaprosili Švedska in Finska, ki sta bili prej nevtralni. Danska je članica Nata od leta 1949.