Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

"Ne moremo reči, da to podpiramo, vsekakor pa razumemo ravnanje učiteljice. Ne morem in ne želim govoriti v njenem imenu, ampak vsekakor razumem ta izraz nezadovoljstva in razočaranja zaradi sistema ocenjevanja," je izjavila ravnateljica osnovne šole Borovje Branka Štefok Boradžija.

Poudarila je, da so učitelji zaradi pritiskov v zadnjih desetih, dvajsetih letih začeli popuščati in zniževati kriterije ocenjevanja. Z odličnim uspehom na Hrvaškem osnovno šolo konča 60 odstotkov vseh učencev. V srednjih šolah je delež odličnjakov 26-odsoten.

Primer Milanovićevega sina

Problem vedno večjega deleža visokih ocen v hrvaških osnovnih in srednjih šolah je v javnosti spet postal aktualen zaradi primera sina hrvaškega predsednika Zorana Milanovića.

Predsednikova žena Sanja Musić Milanović je ob koncu letošnjega šolskega leta namreč pisala ravnateljici zagrebške klasične gimnazije, ki jo obiskuje njen sin, in opozorila na nepravilnosti pri pouku matematike.

V sporočilu je poudarila, da ne zahteva dviga zaključne ocene iz matematike s štiri na pet, a so na šoli to vseeno storili, čeprav se je šolsko leto že končalo.

Ko je najslabša ocena trojka

Predsednik sindikata zaposlenih v šolstvu Preporod Željko Stipić je ravnanje učiteljice pozdravil. "Če bi vprašali mene, bi postala oseba leta, zelo verjetno pa bo dobila opomin, kazen. Imate razmere, kjer ima odlično oceno 90 odstotkov učencev, tu pa gre samo za 100 odstotkov. To ni velika razlika. Teh 100 odstotkov je sporočilo, da je 90, 80 ali 70 odstotkov groza. Pogosta groza v naših šolah," je dejal Stipić.

Nadaljeval je, da so najprej začele izginjati najslabše ocene in je najslabša ocena postala trojka. "Tako ste imeli bolj ali manj samo štirice in petice. Zgodba je šla v to smer, da imate same petice in potem petica nima več prave vrednosti," je še dejal.

Z državne agencije za vzgojo in izobraževanje so ob seznanitvi s primerom za RTL sporočili le, da nasprotujejo pritiskom, in staršem svetovali, naj svoje pravice ščitijo po predpisanih pravilih.