Hrvaška policija (fotografija je simbolična). Foto: EPA
Hrvaška policija (fotografija je simbolična). Foto: EPA

Študentka je bila ubita s službeno pištolo 27-letnega osiješkega policista, s katerim se je občasno dobivala. Domnevni zločin se je zgodil v njegovem stanovanju.

Policist je prejšnjo sredo zvečer poklical policijo in sprva trdil, da se je dekle ubilo samo. Policija ga je nato naslednje jutro pridržala zaradi suma uboja iz malomarnosti, kar je lažje kaznivo dejanje.

Državno tožilstvo je kazensko ovadbo prekvalificiralo v umor, to pa je v javnosti in medijih še spodbudilo namigovanja, da je policija namerno prikrivala podrobnosti primera.

Notranji minister Davor Božinović je zavrnil očitke. V pogovoru za hrvaško televizijo N1 je dejal, da policija ni verjela trditvam 27-letnika, da je šlo za samomor, in poudaril, da so osumljenega pridržali že naslednje jutro in proti njemu vložili kazensko ovadbo za uboj iz malomarnosti. Državno tožilstvo je ovadbo nato prekvalificiralo, kar pa je po Božinovićevih besedah običajen pojav.

"Policija ima včasih eno kvalifikacijo, državno tožilstvo pa jo lahko potrdi, zveča ali zmanjša. Pomembno je, da je tožilstvo to ugotovilo na podlagi dokazov, na katerih je policija utemeljila svojo kazensko ovadbo," je pojasnil.

Stranka Zmoremo! zahteva ukrepanje

Ravnanje policije je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina obsodila tudi poslanka opozicijske stranke Zmoremo! Ivana Kekin. Notranjemu ministru je sporočila, da pričakuje njegovo ukrepanje.

"Našim institucijam ne uspeva preprečiti femicida," je dejala. Prepričana je tudi, da spremembe zakonov ne bodo spremenile ničesar. "Začnimo preiskavo in sankcije za sramotno ravnanje policije v Osijeku. Gospod Božinović, vi ste na vrsti," je izjavila.

Hrvaška le minimalno spoštuje carigrajsko konvencijo

Na problematiko nasilja nad ženskami na Hrvaškem je v svojem poročilu pred kratkim opozorila tudi strokovna skupina Sveta Evrope Grevio, ki preverja spoštovanje krovnega dokumenta za boj proti nasilju nad ženskami – carigrajske konvencije.

Poročilo ugotavlja, da carigrajsko konvencijo, ki jo je Hrvaška ratificirala pred petimi leti, država spoštuje minimalno. Poudarili so, da Hrvaška v nobenem dokumentu ali zakonu ne priznava nasilja nad ženskami.

Navedli so še, da manj kot 10 odstotkov obsojenih nasilnežev konča v zaporu in da policija pogosto pridrži tako tistega, ki je pretepel žensko, kot žensko, ki naj bi ga verbalno napadla. Opozorili so tudi, da državni tožilci pogosto opustijo pregon, sodniki pa izrekajo kazni, nižje od minimalnih.

Na Hrvaškem bodo predvidoma na začetku prihodnjega leta sicer uvedli strožje kazni za nasilje nad ženskami. Femicid bo kaznivo dejanje, za katero bo predvidenih najmanj deset let zapora, višje pa bodo tudi kazni za posilstvo.

Lani je bilo na Hrvaškem ubitih 14 žensk, letos osem.