Nemški vojaki spremljajo govor obrambne ministrice Ursule von der Leyen v Vilni. Foto: Reuters
Nemški vojaki spremljajo govor obrambne ministrice Ursule von der Leyen v Vilni. Foto: Reuters

Nemci bodo Litovcem pomagali zgraditi predvsem namestitvene objekte in vadbene poligone, je med obiskom v Vilni napovedala nemška obrambna ministrica Ursula von der Leyen.

Nemška ministrica je Litvo v ponedeljek obiskala ob drugi obletnici namestitve štirih večnacionalnih bataljonov zveze Nato v baltskih državah in na Poljskem v okviru operacije Okrepljene prednje prisotnosti. S tem naj bi odvračali morebitno rusko invazijo ali destabilizacijo območja, kakršno je izvedla na vzhodu Ukrajine in s protipravno priključitvijo polotoka Krim.

Nemčija vodi bataljon, ki je nameščen v Litvi. Šteje okoli 1200 vojakov iz desetih držav. Slovenija deluje v bataljonu, ki je nameščen v Latviji in ki ga vodi Kanada. Bataljona v Estoniji in na Poljskem pa vodita Velika Britanija in ZDA.

Nemčija v Litvi "dolgoročno"

Von der Leyenova je med obiskom v Vilni napovedala, da bo Nemčija do leta 2021 za dolgoročno navzočnost v Litvi namenila 110 milijonov evrov. Gradili bodo vojašnice in vadbene poligone, je povedala.

Njen litovski kolega Raimundas Karoblis je to napoved pozdravil kot dokaz predanosti Nemčije sodelovanju v Natu in tej misiji. "Zelo uradno in politično nadvse jasno smo slišali, da je Nemčija tu dolgoročno in da bo tu, dokler bodo varnostne razmere to zahtevale," je dejal Karoblis.

Strah vmešavanja v volitve

Ni treba biti strokovnjak, da se ve, koga vidi Litva kot sovražnika, pred katerim bi se bilo treba ubraniti ‒ Rusijo.

Ravno danes so litovske obveščevalne agencije sporočile, da se bojijo, da se bo Rusija vmešala v njihove prihajajoče volitve, vključno v tiste maja, na katerih bodo Litovci volili naslednika goreče protikremeljske predsednice Dalie Grybauskaite.

To baltsko državo, ki je bila večji del 20. stoletja pod moskovsko nadvlado, a je zdaj članica tako EU-ja kot Nata, je močno vznemirila ruska priključitev Krima leta 2014, zato ima v državi tudi nameščeno tako veliko število tujih vojakov pod vodstvom Nemčije.

Letos bodo v Litvi potekale predsedniške, županske in evropske parlamentarne volitve, leta 2020 pa še parlamentarne volitve.