Klinika Žana Mitreva je med epidemijo covida-19 v Makedoniji izvajala tudi hitre teste. Foto: EPA
Klinika Žana Mitreva je med epidemijo covida-19 v Makedoniji izvajala tudi hitre teste. Foto: EPA

Mitrev naj bi pri zdravljenju bolnikov s covidom-19 na svoji zasebni kliniki v Skopju pri več kot 280 pacientih nezakonito uporabil invazivno metodo hemofiltracije. Če bo sodišče odločilo, da je Mitrev, ki je lastnik klinike, kriv, bi ga lahko obsodili na zaporno kazen od enega do deset let.

Proti kliniki so prijavo na tožilstvo prve vložile družine osmih umrlih. Obtožnici se je nato pridružilo še 283 pacientov, ki naj bi jih oškodoval Mitrev.

Tožilstvo je vložilo obtožnico, potem ko je preiskovalna novinarska mreža IRL lani objavila zgodbo o neetični uporabi metode hemofiltracije, invazivne metode prečiščevanja krvi pri zdravljenju bolnikov s covidom-19.

Novinarji mreže so skoraj dve leti preiskovali prijave 24 državljanov Severne Makedonije in Kosova. Ugotovili so, da so za zdravljenje covida-19 plačali po najmanj 12.000 evrov, za postopek hemofiltracije pa od tri do pet tisoč evrov.

Med zdravljenjem izvajal klinične preiskave

Preiskava je pokazala, da so na kliniki postopek hemofiltracije med letoma 2020 in 2022 uporabljali brez dovoljenja državne agencije za zdravila in medicinska sredstva. Ugotovili so tudi, da je Mitrev med zdravljenjem bolnikov izvajal klinične preiskave filtrov za hemofiltracijo ameriške družbe Baxter. Po trditvah uvoznika izdelkov tega podjetja za Severno Makedonijo je tako skušal filtre dobiti brezplačno v okviru sponzoriranih preiskav.

Po predvajanju dokumentarnega filma Nečista kri v produkciji IRL in makedonske nacionalne televizije MRT o praksi Mitreva so se oglasili tudi sorodniki drugih pacientov, ki so se zdravili na kliniki Žana Mitreva in so imeli dvome o zdravljenju covida-19.

Vodja državnega tožilstva v Skopju Gavril Bubevski je po poročanju makedonskih medijev sporočil, da je Mitrev že med preiskavo oktobra lani plačal milijon evrov varščine za garancijo, da ne bo pobegnil iz države, predtem pa so mu avgusta odvzeli potni list. Tožilstvo je doslej opravilo pogovore z večino ljudi, ki trdijo, da jih je Mitrev oškodoval.