Jamo Jazovko je odkril speleolog Mladen Kuka 22. januarja leta 1989 po 14 letih preiskav. Fotografija je simbolična. Foto: EPA
Jamo Jazovko je odkril speleolog Mladen Kuka 22. januarja leta 1989 po 14 letih preiskav. Fotografija je simbolična. Foto: EPA

Hrvaški časopis Večernji list, ki se sklicuje na vire s hrvaškega ministrstva za veterane, poroča, da so žrtve iz Jazovke večinoma ujeti pripadniki ustaških in hrvaških domobranskih enot, med katerimi so bili tudi ranjenci in medicinsko osebje.

Pripadnike vojaških enot nekdanje Neodvisne države Hrvaške so partizani ujeli v treh zagrebških bolnišnicah maja 1945 in jih nato prepeljali do Jazovke ter tam umorili. Predtem naj bi v Jazovki končali tudi partizanski ujetniki po zmagi nad ustaši in domobranci v boju za žumberško vas Krašić januarja 1943.

Odkrili tudi številne predmete

Ekshumacija žrtev povojnih pobojev se je začela 13. julija letos, v tednu dni so poleg ostankov žrtev našli tudi številne predmete, ki so jih uporabljali pri pomoru ljudi. Našli so tudi nekaj škornjev, za katere menijo, da pripadajo partizanom, ki so nasprotovali pobojem, še navaja zagrebški časopis. Vse ostanke so prepeljali na zagrebški zavod za sodno medicino.

Ostanki žrtev na globini 30 metrov

Jama Jazovka je globoka okoli 40 metrov, ostanke žrtev pa so našli na globini približno 30 metrov. Jama na Žumberku je ena najbolj znanih lokacij na Hrvaškem, ki jih povezujejo s povojnimi poboji. Nasprotniki jugoslovanskega komunističnega režima pri Jazovki vsako leto 22. junija organizirajo spominsko slovesnost. 13. julija sicer na Hrvaškem praznujejo dan boja proti fašizmu.

Hrvaško ministrstvo za veterane je na spletni strani potrdilo, da so hkrati z ekshumacijo v občini Žumberak začeli iskati še druge žrtve povojnih pobojev na lokaciji, ki so jo označili kot Jazovka 2.