
Zmagovalec prvega kroga ponovljenih predsedniških volitev je pričakovano postal Simion. Vodja opozicijskega Zavezništva za enotnost Romunov, ki je računal tudi na volivce, ki so na lani razveljavljenih volitvah glasovali za Calina Georgescuja – temu so kandidaturo prepovedali –, je zbral več kot 40 odstotkov glasov.
Simion je na volišče prišel skupaj z Georgescujem, za katerega obljublja, da ga bo vrnil na politično prizorišče. Kandidiral je tudi na novembrskih volitvah, a je takrat prejel le 14 odstotkov glasov. Zdaj pa je izkoristil jezo tistega dela volilnega telesa, ki je prej podpiral Georgescuja, je poročal dopisnik RTV Slovenija Boštjan Anžin.
"Romunsko ljudstvo je spregovorilo in čas je, da se sliši. Kljub vsem oviram in manipulacijam ter medijem, ki so plačani, da nas ponižujejo, so Romuni vstali," je po zmagi v prvem krogu dejal Simion.
Kritičen do EU-ja in pomoči Ukrajini
Simion velja za nekakšnega romunskega Trumpa. Njegova izvolitev bi lahko pomenila večjo osamitev ene ključnih zaveznic Nata. Zaradi ozemeljskih teženj ima prepoved vstopa v Ukrajino in Moldavijo.
Kritičen je do Bruslja in vojaške ter druge pomoči Ukrajini, čeprav zavrača, da bi bil naklonjen Rusiji. Ameriškega predsednika Trumpa je označil za "naravnega zaveznika", njegovo skrajno desno Zavezništvo za enotnost Romunov (AUR) pa je med pandemijo covida-19 sprožilo proticepilsko kampanjo.

Na koliko glasov lahko računa Dan?
Boj za drugo mesto in uvrstitev v drugi krog je bil zelo tesen. Izzivalec Simiona bo neodvisni kandidat, župan Bukarešte Nicusor Dan, ki je dobil 21-odstotno podporo in tako za las premagal skupnega kandidata vladajoče koalicije Crina Antonescuja, ki je zbral 20,34 odstotka volivcev. Antonescu je kljub tesnemu izidu že priznal poraz, poroča Guardian.
Dan v drugem krogu upa na mobilizacijo volivcev, ki podpirajo Evropsko unijo in Nato, a bodo tisti, ki so glasovali za tretjeuvrščenega političnega veterana Antonescuja, to storili s težkim srcem zaradi rivalstva s strankami vladajoče koalicije, ki jih je Dan obtoževal korupcije. Pomembno bo tudi, koga bo v drugem krogu podprl včeraj četrtouvrščeni, nekdanji premier Victor Ponta, je dodal Anžin.
"Demokracija se nanaša na skupnosti z njihovimi težavami in željami in nas, politike, čaka še dolga pot, da bomo dosegli želje skupnosti, ki jih želimo zastopati," je dejal Dan.
Georgescuja so iz predsedniške tekme izločili zaradi domnevnih nepravilnosti pri financiranju kampanje, ruskega vmešavanja, kar so v Moskvi zanikali, in privilegiranega položaja na omrežju TikTok. Razveljavitev volitev so kritizirali tudi v ZDA.
V tujini živi že več kot pet in pol milijona Romunov, ki so doma nezadovoljni zaradi razširjene korupcije, podražitev, institucij, ki so izgubile zaupanje.
Drugi krog volitev bo potekal 18. maja.
Odstop premierja Ciolacuja
Romunski premier Marcel Ciolacu je po ponovljenem prvem krogu predsedniških volitev in potem ko se kandidat, ki ga je podprla vladna koalicija, ni uvrstil v drugi krog, napovedal svoj odstop.
Kot je dejal Ciolacu iz vrst socialdemokratske stranke (PSD), vladna koalicija, ki jo je oblikoval z desnosredinsko liberalno stranko (PNL) in stranko madžarske manjšine (UDMR), glede na izide nedeljskih volitev "v sedanji obliki ni več legitimna". Zato je predsedniku podal odstopno izjavo in kolegom predlagal, naj zapustijo vlado.
Po decembrskih parlamentarnih volitvah je 57-letni Marcel Ciolacu ostal na čelu vlade na podlagi dogovora, po katerem naj bi vlada delovala kot branik pred vzponom skrajne desnice in predstavila enotnega kandidata za predsedniške volitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje