Truss je med govorom kar 27-krat omenila besedo rast. Foto: Reuters
Truss je med govorom kar 27-krat omenila besedo rast. Foto: Reuters

Nova premierka se vsega mesec dni po tistem, ko je nasledila Borisa Johnsona, spopada z resno krizo, potem ko je predstavila svoj načrt znižanja davkov in povečanja zadolževanja, kar je sprožilo pretrese na finančnih trgih, kritike na račun vlade in padec podpore v javnosti.

Kljub pretresom na trgih pa je Truss odločena, da bo še naprej sledila svojim načrtom za spodbuditev stagnirajočega britanskega gospodarstva, saj po njenih besedah ohranjanje zdajšnjega stanja ni mogoče.

"V teh težkih časih se moramo okrepiti," je dejala delegatom in bila pri tem ostra do, kot je dejala, "koalicije proti rasti", ki zavira poskuse oživitve gospodarstva.

"Predolgo smo politično razpravo omejevali na vprašanje, kako naj delimo omejeno gospodarsko pito. Namesto tega moramo pito povečati, da vsi dobijo večji kos," je dejala in dodala, da je "odločena slediti novemu pristopu".

"Odločena sem, da Britanijo premaknem, da nas popeljem skozi vihar in nas postavim na močnejšo podlago kot narod," je dodala in poudarila, da ima tri prednostne naloge za britansko gospodarstvo – "rast, rast in rast".

Da bi pomiril finančne trge, je finančni minister v ponedeljek sporočil, da ne bodo znižali davkov za največje zaslužkarje. Foto: Reuters
Da bi pomiril finančne trge, je finančni minister v ponedeljek sporočil, da ne bodo znižali davkov za največje zaslužkarje. Foto: Reuters

Truss je zagovarjala načrt zniževanja davkov, češ da se bo izpad proračunskih prihodkov povrnil v obliki gospodarske rasti, ki bo koristila vsem.

"Znižanje davkov je smiselno moralno in ekonomsko. Moralno, ker država ne troši lastnega denarja. Troši denar ljudi. Ekonomsko pa, ker ljudi, če obdržijo več svojega denarja, spodbudimo, da delajo več tega, v čemer so najboljši," je pojasnila. Gospodarstvo z nizkimi davki je po njenih besedah znak, da je Velika Britanija odprta za podjetja.

V prizadevanjih, da bi pomirila trge, ki jih je načrt velikega zniževanja davkov precej pretresel, pa je premierka obljubila, da bo "z železno pestjo" bedela nad državnimi financami ter da bo vodila vitko državo.

"Pripravljena sem sprejeti težke odločitve. Lahko mi zaupate, da bom naredila, kar je potrebno. Ne moremo popustiti glasovom propada," je še dejala 47-letna premierka.

Truss namerava torej vztrajati na poti zniževanja davkov, čeprav je finančni minister Kwasi Kwarteng že odstopil od načrta znižanja najvišje stopnje dohodnine s 45 na 40 odstotkov. Kot je dejal pred dnevi, ta predviden ukrep preveč odvrača pozornost od drugih.

Nizka podpora javnosti

Njen govor sta danes zmotili dve okoljski aktivistki, ki sta pri tem dvignili napis organizacije Greenpeace, na katerem je pisalo: "Kdo je glasoval za to?" Premierko pa sta obtožili, da se je odpovedala predvolilnim obljubam. Truss je varnostnikom ukazala, naj ju odstranijo iz dvorane.

Protest okoljskih aktivistk, ki so prekinile govor premierke. Foto: Reuters
Protest okoljskih aktivistk, ki so prekinile govor premierke. Foto: Reuters

Njena prenovljena podnebna politika je razjezila okoljevarstvene organizacije, ki jih skrbi okrepljeno iskanje nafte in plina v Severnem morju ter konec moratorija na pridobivanje plina s sporno tehnologijo hidravličnega lomljenja, znanega pod izrazom fracking.

Tudi v konservativni stranki se pojavljajo kritike, da nekatere njene napovedi ne ustrezajo volilnemu programu, s katerim so torijci zmagali na splošnih volitvah leta 2019.

Glede na zadnje javnomnenjske raziskave je nova premierka po le mesecu dni na položaju manj priljubljena, kot je bil njen predhodnik Johnson. Raziskava inštituta YouGov je pokazala, da ima le 14 odstotkov vprašanih pozitivno mnenje o Liz Truss, kar je 12 odstotnih točk manj kot pred dvema tednoma. Skoraj tri četrtine (73 odstotkov) pa jih ima o premierki slabo ali zelo slabo mnenje.