
"Zahod je skupaj porušil Berlinski zid. In ponovno so ga zgradili – ne Sovjeti ali Rusi, ampak nemški establišment," je v odzivu na odločitev BfV-ja, ki je AfD za desničarsko ekstremistično organizacijo uradno označil v petek, na omrežju X zapisal ameriški podpredsednik J. D. Vance. Tudi državni sekretar Marco Rubio je odločitev nemške notranje obveščevalne agencije obsodil in jo označil za "prikrito tiranijo".
"Nemčija je svoji obveščevalni agenciji pravkar dala nova pooblastila za nadzor opozicije. To ni demokracija – to je prikrita tiranija. Nemčija bi morala spremeniti smer. Resnično ekstremistična ni priljubljena AfD (...), temveč smrtonosna politika priseljevanja (...), ki ji AfD nasprotuje," je dodal Rubio. Vance, ki se je pred volitvami v Münchnu srečal z vodstvom stranke in v govoru na Münchenski varnostni konferenci izrazil podporo AfD-ju, je ob tem opozoril, da birokrati v Nemčiji poskušajo uničiti stranko.
Nemško zunanje ministrstvo je medtem v odzivu na izjave Rubia na omrežju X zagovarjalo odločitev agencije BfV. "Iz svoje zgodovine smo se naučili, da je treba ustaviti desničarski ekstremizem," so sporočili z ministrstva. Dodali so, da je bila odločitev sprejeta po "temeljiti in neodvisni preiskavi" in da je mogoče nanjo vložiti pritožbo.
BfV: Obstajajo dokazi, da AfD predstavlja grožnjo nemški demokratični ureditvi
Agencija BfV, ki je v petek sporočila, da je AfD opredelila za desničarsko ekstremistično organizacijo, je pri tem navedla, da obstajajo zadostni dokazi, da ta stranka predstavlja grožnjo nemški demokratični ureditvi. "Prevladujoče strankino razumevanje ljudi na podlagi etnične pripadnosti in rodu je nezdružljivo s svobodnim demokratičnim temeljnim redom," so še sporočili iz nemške notranje obveščevalne agencije.
AfD si po navedbah agencije "prizadeva izključiti določene skupine prebivalstva iz enakopravne udeležbe v družbi" ter državljanov "iz večinoma muslimanskih držav" ne šteje za enakopravne člane nemškega naroda. Nova klasifikacija oblastem daje večja pooblastila za nadzor nad AfD-jem, poroča BBC. Pred tem je bila stranka označena za desničarsko ekstremistično že v treh nemških deželah, v Turingiji, Saški in Saški-Anhalt.
V AfD-ju trdijo, da gre za politično motivirano odločitev in diskreditacijo
V stranki, ki je na februarskih predčasnih parlamentarnih volitvah osvojila rekordnih 20,8 odstotka glasov in 152 sedežev v 630-članskem parlamentu, so v odzivu sporočili, da gre za hud udarec za demokracijo. "AfD je zdaj kot opozicijska stranka javno diskreditirana in kriminalizirana," sta v izjavi sporočila njena voditelja Alice Weidel in Tino Chrupalla. Prepričana sta, da je odločitev politično motivirana. Namestnica vodje poslanske skupine Beatrix von Storch je za britanski BBC povedala, da je ta označitev "način, kako bi avtoritarna država, diktatura, obravnavala svoje stranke".
Nemški kancler Olaf Scholz pa je v odzivu posvaril pred prehitro prepovedjo stranke. Opozoril je, da je ustavno sodišče zavrnilo vse nedavne poskuse prepovedi stranke. Nova klasifikacija je sicer ponovno spodbudila tudi pozive k prepovedi AfD-ja pred potrjevanjem konservativnega voditelja in predsednika stranke CDU Friedricha Merza za kanclerja, ki bo prihodnji teden potekalo v bundestagu. Lars Klingbeil, vodja stranke SPD, ki naj bi postal podkancler in finančni minister, je dejal, da se prenagljene odločitve ne bodo sprejemale, a da bo vlada razmislila o prepovedi AfD-ja. "Želijo si drugačno državo, želijo uničiti našo demokracijo. In to moramo vzeti zelo resno," je povedal za nemški časopis Bild.
Označitev agencije namreč ne vodi samodejno v prepoved politične stranke. O prepovedi lahko namreč odloča le ustavno sodišče na zahtevo od enega od domov nemškega parlamenta ali vlade.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje