Spominski zid pred osnovno šolo Vladislava Ribnikarja v Beogradu, maja lani. Foto: Reuters
Spominski zid pred osnovno šolo Vladislava Ribnikarja v Beogradu, maja lani. Foto: Reuters

Pred šolo, v kateri se je zgodil pokol, v stanovanjski četrti Vračar, se je po poročanju srbskih medijev od jutra oblikovala dolga vrsta ljudi, ki so čakali, da položijo cvetje in prižgejo sveče v spomin na deset žrtev. Poklon žrtvam se je z minuto molka pred šolo začel ob 8.40, ko naj bi deček pred dvema letoma začel streljati. Mediji so prekinili program oziroma zatemnili televizijske zaslone.

Ves dan so načrtovani shodi in razprave, na katerih bodo sodelovali starši, učitelji in vodstvo šole. V okviru spominskega programa potekajo tudi forumi in javne tribune. Na vhodu v šolo, ki je zaprta, so fotografije z imeni ubitih, ulica pred njo pa bo ves dan zaprta za promet, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Strelec, ki v času pokola še ni bil star 14 let in po srbski zakonodaji ni kazensko odgovoren, je od dneva pokola v psihiatrični bolnišnici. Na prvi šolski uri je 3. maja 2023 z dvema očetovima pištolama ubil osem sošolk, sošolca in varnostnika, ranil pa pet učencev in učiteljico zgodovine, spominja hrvaška tiskovna agencija Hina.

Njegova starša, ki so ju po tragediji aretirali, sta bila na prvi stopnji obsojena na zaporne kazni, ker nista poskrbela za varnost orožja, ki sta ga hranila doma, in ker sta dečku dovolila vaditi streljanje na mestnem strelišču. Oče je obsojen na 14 let in šest mesecev zapora, mati pa na tri leta zapora. Čaka ju pritožbeni postopek.

Mestne oblasti pozvale na družabne dogodke

Beograjske mestne oblasti, ki jih vodi župan Aleksandar Šapić iz vladajoče Srbske napredne stranke (SNS), so medtem prav na ta dva dneva organizirale dneve družin. Pod sloganom Beograd ima samo en načrt – družinski dan, ki se ga boste spominjali, so pozvale meščane k udeležbi na številnih zabavnih dogodkih, poroča portal N1 Srbija.

Opozicijske stranke so poziv in organizacijo zabavnih vsebin obsodile, saj so jih pripravili "na najbolj žalosten dan v zgodovini Beograda". Pozvale so k odpovedi vseh dogodkov ob dnevu družin.

Delovna skupina za vzpostavitev spominskega centra v spomin na žrtve pokola na beograjski osnovni šoli pa je v odprtem pismu mestnemu svetu in županu Šapiću kot neprimerno obsodila, da proslavlja prav Beograd, od koder prihaja večina žrtev obeh pokolov. Poudarili so, da gre za skrajno nespoštovanje ne samo do družin žrtev in preživelih, temveč tudi do "vseh državljanov, ki se ta konec tedna spominjajo nepredstavljivih tragedij, ki sta do temeljev pretresla srbsko družbo".

Dva pokola v dveh dneh

Dan po šolskem pokolu je v približno 60 kilometrov oddaljenih vaseh 21-letnik z avtomatskim orožjem streljal iz avtomobila in ubil devet večinoma mladih ljudi, 12 pa ranil. Obsojen je na maksimalno 20-letno zaporno kazen.

V Srbiji je zato vlada 3. in 4. maj razglasila za dneva spomina na žrtve množičnih umorov.

Javna tribuna: Živimo v družbi, ki poveličuje nasilje

O razlogih, ki so privedli do pokola na osnovni šoli, in nujnosti odprtega pogovora o odgovornosti so v Beogradu spregovorili na javni tribuni z naslovom Črna skrinjica 3. maj.

Profesor filozofske fakultete v Beogradu Aleksandar Baucal je na tribuni opozoril, da je v Srbiji že dolgo prisotno mišljenje, da so tragedije popolnoma nepredvidljive, je poročal srbski N1. To družbi preprečuje, da bi naredila analizo razlogov in preprečila, da se kaj podobnega zgodi v prihodnosti.

Profesorica s pravne fakultete Vanja Bajović je na tribuni poudarila, da bi zaradi pokola morali premisliti tudi o spremembi kazenskega zakonika, morebitnem zmanjšanju starostne odgovornosti ali tudi opredelitvi novih kaznivih dejanj, predvsem glede odgovornosti staršev.

Novinarka in predstavnica gibanja Novinarke proti nasilju Jovana Gligorijević je ocenila, da je bilo ob poročanju o pokolih, ki sta se zgodila pred dvema letoma, več kršitev zasebnosti kot v celotnem letu 2023.

Tudi novinar Veran Matić je opozoril na družabne dogodke, ki jih je organizirala mestna oblast, in poudaril, da tu ne gre za odsotnost pozornosti ali sočutja, temveč za namerno dejanje, s katerim želijo zločin relativizirati in "pomesti pod preprogo".

Opozoril je, da srbska družba korakov proti večjim spremembam ne bo mogla narediti, saj "že desetletja živimo v družbi, ki poveličuje nasilje".

V Beogradu zaznamujejo drugo obletnico pokola na šoli