Volišča v Romuniji bodo odprta od 6. do 20. ure po srednjeevropskem času. Kmalu po zaprtju volišč je pričakovati prve projekcije rezultatov. Foto: EPA
Volišča v Romuniji bodo odprta od 6. do 20. ure po srednjeevropskem času. Kmalu po zaprtju volišč je pričakovati prve projekcije rezultatov. Foto: EPA

Javnomnenjske raziskave, ki jih je združil in analiziral medij Politico, v prvem krogu zmago s 30 odstotki glasov napovedujejo 38-letnemu kandidatu desnice Georgeju Simionu, vodji opozicijskega desnega Zavezništva za enotnost Romunov (AUR). Na drugem mestu mu glede na javnomnenjske ankete s 24-odstotno podporo sledi kandidat vladajoče levosredinske koalicije Crin Antonescu. Na tretjem mestu pa naj bi bil z okoli 22 odstotki župan Bukarešte Nicusor Dan, neodvisni kandidat s podporo več manjših konservativnih strank.

Ker se torej nobenemu kandidatov ne obeta absolutna večina glasov, bo za izvolitev novega predsednika države verjetno potreben drugi krog, ki bo potekal 18. maja. Skupno se za predsedniški položaj sicer poteguje 11 kandidatov, med njimi pa ni proruskega populista Calina Georgescuja, ki je novembra lani presenetljivo dobil največ glasov v prvem krogu volitev, preden jih je ustavno sodišče razveljavilo zaradi nepravilnosti pri financiranju njegove kampanje in opozoril obveščevalcev o domnevnem ruskem vmešavanju.

Georgescu je odločitev ustavnega sodišča poskusil izpodbijati, a je bil pri tem neuspešen. Volilna komisija je nato marca njegovo kandidaturo za ponovljene volitve zavrnila zaradi domnevnega ogrožanja demokratičnih standardov, kar je pozneje po pritožbi potrdilo tudi ustavno sodišče.

Simion računa tudi na glasove podpornikov Georgecuja

Vlogo do Evropske unije in pomoči Ukrajini nenaklonjenega Georgecuja je v ponovljenih volitvah tako prevzel 38-letni Simionu, ki vzor vidi v ameriškem predsedniku Trumpu in napoveduje boj proti elitam in esteblišmentu, je za Radio Slovenija poročal dopisnik Boštjan Anžin. Favorit ponovljenih volitev se tako zanaša tudi na glasove podpornikov Georgescuja. Simon je kandidiral tudi lani, a je takrat zasedel šele četrto mesto. Med tokratno volilno kampanjo se je tudi on zanašal na socialna omrežja in zavračal soočenja s protikandidati, je poročal Anžin.

Sorodna novica Romunska volilna komisija zavrnila predsedniško kandidaturo skrajno desnega Georgescuja

Politični povratnik Antonescu, ki ga javnomnenjske ankete uvrščajo na drugo mesto, je medtem zagovornika Nata, Evropske unije ter pomoči Ukrajini, med kampanjo pa je poudarjal, da želi ponovno vzpostaviti zaupanje v demokratične institucije. Za petami sta mu še župan Bukarešte Dan, ki ga je podprla tudi stranka Rešimo Romunijo in s tem obrnila hrbet Eleni Lasconi, ki se je sicer v prvem krogu razveljavljenih volitev uvrstila na drugo mesto.

Romunska družba je medtem vse bolj razklana, v vzponu so nacionalisti in skrajna desnica, raste evroskepticizem, ljudje so nezadovoljni zaradi razširjene korupcije in neučinkovitega upravljanja institucij, ki izgubljajo zaupanje, je splošno družbenopolitično ozračje v državi opisal Anžin.