Neenakost med spoloma je na koncu vprašanje moči, je dejal Guterres. Foto: EPA
Neenakost med spoloma je na koncu vprašanje moči, je dejal Guterres. Foto: EPA

Zasedanju sicer predseduje veleposlanica Južne Afrike Mathu Joyini, ki je v uvodnem nagovoru poudarila, da nove digitalne tehnologije prinašajo velike nove izzive na področju enakopravnosti spolov. "Diskriminacija na podlagi spola je sistemska težava, ki je vpletena v naše politično, družbeno in gospodarsko življenje, in v tehnološkem sektorju ni nič drugače. Vendar se ta težava še stopnjuje, če upoštevamo številne dejavnike, ki vplivajo na to vrojeno diskriminacijo in jo še povečujejo," je dejala.

Guterres pa je opozoril, da se CSW sestaja v času, ko napredek na področju pravic žensk izginja – na primer v državah, kot je Afganistan, kjer so ženske in dekleta dejansko izbrisane iz javnega življenja. "Vaš letošnji poudarek na odpravljanju razlik med spoloma na področju tehnologije in inovacij ne bi mogel priti ob bolj pravem času, kajti medtem ko tehnologija napreduje, ženske in dekleta ostajajo zadaj," je dejal in dodal, da bosta brez ustvarjalnosti polovice človeštva znanost in tehnologija izkoristili le polovico svojega potenciala.

Ker je neenakost med spoloma na koncu vprašanje moči, je generalni sekretar ZN-a pozval k nujnemu ukrepanju na treh področjih – izobraževanje, dohodek in zaposlovanje.

Guterres je dejal, da mora mednarodna skupnost ustvariti varno digitalno okolje za ženske in dekleta. ZN si v povezavi s tem prizadeva za uveljavitev kodeksa ravnanja za integriteto informacij na digitalnih platformah, katerega cilj je zmanjšati škodo in povečati odgovornost.
"Svet potrebuje strokovno znanje in izkušnje žensk za reševanje kompleksnih in medsebojno povezanih kriz, kot so podnebne spremembe, konflikti, revščina, lakota in pomanjkanje vode," je dejal predsednik Generalne skupščine ZN-a Csaba Korosi. Opozoril je, da ženske predstavljajo manj kot 35 odstotkov svetovne delovne sile na področju informacijske in komunikacijske tehnologije.

"Verjetnost, da bodo uporabljale splet, je za 20 odstotkov manjša kot pri moških, vendar je 27-krat večja verjetnost, da se bodo soočile s spletnim nadlegovanjem ali sovražnim govorom, ko ga bodo uporabljale," je dejal.

Guterres: Pravice žensk so kratene povsod

Izvršna direktorica agencije ZN-a za ženske Sima Bahous je dodala, da digitalna revolucija ponuja možnosti za izboljšanje življenja žensk in deklet brez primere, in to v času, ko je ogrožen napredek pri doseganju trajnostnega razvoja.

"Učinkovito izkoriščena tehnologija in inovacije lahko spremenijo pravila igre, kar bo pospešilo boj proti revščini, zmanjšalo lakoto, okrepilo zdravje, ustvarilo nova delovna mesta, ublažilo podnebne spremembe, odpravilo humanitarne krize, izboljšalo dostop do energije ter povečalo varnost in trajnost celotnih mest in skupnosti, kar bo koristilo ženskam in dekletom," je še dejala Bahous.

CSW se sestaja od leta 1946, tokratno zasedanje pa je prvo v živo po letu 2019. Trajalo bo do petka, 17. marca, poleg plenarnega dela se bo zvrstilo tudi več stranskih dogodkov.

V posebnem sklopu bodo mladi razpravljali o prednostnih temah, potekali bodo tudi letni dialog generalnega sekretarja ZN-a z ženskimi in feminističnimi skupinami civilne družbe, mladinski forum, na katerem bo poseben poudarek namenjen glasovom ljudskih množic in skupnosti, ter razprava o spodbujanju socialnih, gospodarskih in političnih pravic žensk in deklet v Afganistanu.