V sredo popoldne se bo začel konklave, na katerem bodo kardinali volili Frančiškovega naslednika. Foto: EPA
V sredo popoldne se bo začel konklave, na katerem bodo kardinali volili Frančiškovega naslednika. Foto: EPA

Kardinali se bodo po nedeljskem premoru še danes (ponedeljek) in v torek sestali na kongregacijah, na katerih razpravljajo o ključnih problemih Cerkve in njeni vlogi v svetu. V sredo popoldne se bo začel konklave, na katerem bodo volili Frančiškovega naslednika.

Cerkev se ne sme zapirati vase, odpreti se mora svetu in ljudem kazati luč, če ne bo živela v svetu in za svet, če ga ne bo znala razumeti, bo izgubila pomembnost in vpliv. To je bil le eden od povzetkov razprave na zadnji kongregaciji v soboto, ki je bila deveta po vrsti.

Na njej je sodelovalo 177 kardinalov, med njimi 127 volivcev, k besedi se jih je prijavilo 26. Cerkev mora po njihovem mnenju tudi pod novim papežem slediti smernicam pokojnega Frančiška in nadaljevati njegove reforme.

Sorodna novica Na stavnicah favorit za novega papeža kardinal Parolin

Kongregacij ali kardinalskih razprav pred konklavom se udeležujejo vsi kardinali, ne le volivci. Na njih se tudi spoznavajo med sabo, saj številni delujejo na oddaljenih koncih sveta in se ne srečujejo pogosto. Večino jih je imenoval Frančišek, na svojem zadnjem konzistoriju decembra lani kar dvajset.

Gasilci so na vrh Sikstinske kapele že namestili dimnik, ki bo z belim ali črnim dimom svet obveščal o izidih volilnih krogov.

Za kardinali volivci se bodo vrata kapele zaprla v sredo popoldne, ko bodo imeli prvo glasovanje, nato pa vsak dan po štiri, dve dopoldne in dve popoldne. Za izvolitev sta potrebni najmanj dve tretjini glasov.

Iz Vatikana so v nedeljo tudi sporočili, da se bodo v ponedeljek končala dela v Domu svete Marte, v katerem bodo kardinali bivali med konklavom. 133 volivcev se bo lahko v svoje sobe vselilo med torkom popoldne in sredo zjutraj.

V Katoliški cerkvi se je končalo devetdnevno žalovanje za papežem Frančiškom