
V proračunskem predlogu ameriškega predsednika Donalda Trumpa za leto 2026, ki sicer za kongres ni zavezujoč, se znatno veča predvsem obrambna postavka. Zanjo naj bi ZDA prihodnje leto namenile za 13 odstotkov več sredstev, kar bilijon dolarjev. Porabo ministrstva za domovinsko varnost bi Trump ob tem povečal za 65 odstotkov, predlog pa predvideva tudi povečanje porabe za pobudo Naredimo Ameriko spet zdravo, ki jo vodi minister za zdravje Robert Kennedy mlajši, poroča televizija NBC.
Pred rezi naj bi predlog varoval področja, kot so transport, domovinska varnost, veteranske zadeve, ostala bi tudi podpora šolam za šolarje iz revnejših družin, vlada pa ob tem namerava krčiti sredstva za področja, ki so od začetka drugega Trumpovega mandata najbolj na udaru – socialna sfera, zdravstveno zavarovanje, šolstvo, pomoč tujini in okoljevarstveni programi, je za Radio Slovenija poročal dopisnik iz ZDA Andrej Stopar.
Med drugim so v predlogu predvideni veliki rezi sredstev za Nacionalni inštitut za zdravje (NIH), ki izvaja obsežne raziskave zdravil za bolezni, kot je rak, in za Center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC), poroča Guardian. Zmanjšanje porabe je predvideno tudi za Upravo za boj proti mamilom (DEA) in Urad za alkohol, tobak, strelno orožje in eksplozive (ATF). Predlog sicer v primerjavi s tekočim fiskalnim letom, ki se konča 30. septembra, skupno predvideva 22,6-odstotni rez, kar pomeni približno 163 milijard dolarjev (144 milijard evrov).
Proračunski boj se bo nadaljeval v kongresu
Predsednik predstavniškega doma Mike Johnson je prepričan, da je bil petek svetel dan za Ameriko. "Hitro moramo sprejeti to gospodarsko olajšavo za Američane in jo uzakoniti, za kar se v predstavniškem domu že pripravljamo. Postopek nameravamo končati do spominskega dne. Ne vem pa, kako dolgo bo trajalo potrjevanje v senatu," je dejal. Russell Vought, direktor proračunskega urada Bele hiše in zagovornik množičnih rezov v zvezno delovno silo, pa je dejal, da je načrt namenjen odpravi "razsipne porabe in napihnjene birokracije".
Proračunskih predlogov Bele hiše kongres sicer nikoli ne uresniči in predstavljajo le predsednikovo vizijo porabe namenjeno širši javnosti. Vsak član zveznega kongresa ima svoje proračunske prioritete za svoje volivce, zato se bo proračunski boj nadaljeval. "Proti temu brezčutnemu proračunu se bomo bojevali z vsemi sredstvi. Trumpovega pretvarjanja, da je populist, je zdaj konec," je o predlogu v sporočilu za javnost dejal vodja demokratske manjšine v senatu Chuck Schumer.
Vodja demokratske opozicije v predstavniškem domu Hakeem Jeffries je ob tem prepričan, da bodo morali republikanci za to nekoč odgovarjati. "Republikanci si prizadevajo obtesati sklad medicaid za do 880 milijard dolarjev, kar je največji rez v zdravstveno varstvo v ameriški zgodovini. In zakaj si republikanci prizadevajo odtrgati zdravstveno varstvo od delovnih ljudi, od ljudi s posebnimi potrebami, otrok? Zato, da bodo lahko dali svojim milijarderjem, kakršen je Elon Musk, novo davčno olajšavo," je opozoril.
Člani predsednikove stranke sicer manjšanje porabe za zvezna zdravstvena programa medicaid in medicare večinoma zanikajo. Trump je sicer že pred volitvami zagotovil, da se omenjenih programov ne bo dotikal.
Musk pred tedni izrazil željo, da bi porabo ZDA skrčili za 1000 milijard dolarjev
Trumpov proračun sloni na dejavnostih urada za vladno učinkovitost (Doge), ki ga vodijo mladi prostovoljci milijarderja Elona Muska. Ta je pred tedni izrazil željo, da bi z odpuščanji in ukinjanjem programov proračunsko porabo v ZDA do 1. oktobra skrčil za 1000 milijard dolarjev. Predsednikov predlog prav tako formalizira ukinitev Agencije za mednarodni razvoj (USAID), dejavnosti, ki ne bodo ukinjene, pa bi se prenesle pod nadzor državnega sekretarja ZDA Marca Rubia. "Američani so imeli predolgo časa le malo ali nič povračila za svoje naložbe. Njihovi davki so bili poslani neodgovornim nevladnim organizacijam v tujini za financiranje programov, ki ne služijo interesom našega naroda. Tega je konec," je na družbenem omrežju X objavil Rubio.
Vitkejša pa v prihodnje ne bo le ameriška socialna sfera, ampak tudi javni mediji v ZDA, ki so že tako v popolnoma drugačnem položaju, kot so na primer evropski. Predsednik Trump je namreč podpisal izvršni ukaz o ukinitvi državnega financiranja javnih medijev. Ukaz sicer nima pravne podlage, kajti na tem področju ameriški predsednik nima pristojnosti, ima pa jih kongres, kjer imajo večino republikanci. Javni radio NPR in javna televizija PBS se v ZDA financirata predvsem s pomočjo donacij, a sta iz državnega proračuna kljub temu dobivala približno pol milijarde dolarjev na leto. Še bolj pa bodo ukinitev sredstev, ki jih razporeja družba za javne medije CPB, občutili lokalni mediji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje