V ukrajinskem napadu naj bi bila uničena ladja Novočerkask razreda Ropuča. Foto: EPA
V ukrajinskem napadu naj bi bila uničena ladja Novočerkask razreda Ropuča. Foto: EPA

"Flota v Rusiji postaja vse manjša! Hvala pilotom letalskih sil in vsem sodelujočim za filigransko delo," je poveljnik ukrajinskih zračnih sil Mikola Oleščuk sporočil na družbenem omrežju Telegram.

V ločeni izjavi so ukrajinske zračne sile sporočile, da so ukrajinski piloti napadli Feodozijo ponoči okoli 2.30 z vodenimi izstrelki in uničili ladjo Novočerkask, ki pripada ruski črnomorski floti. Kot so še zapisali, je ladja prevažala brezpilotne letalnike šahed iranske izdelave, ki jih Rusija uporablja za napade na ukrajinsko ozemlje.

Rusko obrambno ministrstvo je potrdilo napad in sporočilo, da je bil ubit en človek, dva pa sta bila ranjena. Ruska tiskovna agencija Interfax, ki se sklicuje na rusko obrambno ministrstvo, poroča, da je Ukrajina v napadu uporabila vodene rakete, ki so jih izstrelili z letal.

V Moskvi niso navedli, kako obsežna je škoda na ladji, so pa zatrdili, da je uspelo ruski zračni obrambi uničiti dve ukrajinski bojni letali, ki sta sodelovali v napadu na ladjo.

Ladja Novočerkask je bila zgrajena na Poljskem in so jo začeli uporabljati konec 80. let prejšnjega stoletja. Foto: Reuters
Ladja Novočerkask je bila zgrajena na Poljskem in so jo začeli uporabljati konec 80. let prejšnjega stoletja. Foto: Reuters

Ustavljen železniški promet

Proruski guverner Krima Sergej Aksjonov je sporočil, da je ukrajinski napad povzročil požar na območju pristanišča v Feodoziji, ki pa so ga hitro pogasili. Poškodovanih je bilo šest stavb. Območje okoli pristanišča je zaprto.

Proruske oblasti na Krimu so sicer sporočile, da so zaradi "tehničnih razlogov" zaustavili železniški promet iz Feodozije, v mestu pa so zaprte nekatere ceste.

Posnetki, objavljeni na več ruskih kanalih na Telegramu, prikazujejo močne eksplozije in požare na območju pristanišča v Feodoziji, ki leži na južni obali Krimskega polotoka in ima okoli 69.000 prebivalcev.

Rusija je Krimski polotok zasedla leta 2014. Foto: AP
Rusija je Krimski polotok zasedla leta 2014. Foto: AP

Zelenski: Res impresivno

Ukrajini je v zadnjih dneh uspelo sestreliti tudi pet ruskih bojnih letal, kar je v svojem dnevnem nagovoru poudaril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. "To je res impresivno," je dejal.

Rusija pa je medtem v ponedeljek po navedbah ruskega obrambnega ministrstva Sergeja Šojguja na območju Donecka zavzela kraj Marinka, ki je bil med spopadi v celoti uničen. Ukrajinska vojska je trditve pozneje zavrnila, saj naj bi se spopadi v kraju nadaljevali.

Čeprav je Ukrajina s protiofenzivo od junija letos le malo pridobila na bojišču in je ruska vojska na več mestih znova prevzela pobudo, pa je ukrajinska vojska izvedla niz napadov na Krim, kjer ima sedež ruska črnomorska flota, in povzročila znatno škodo.

Zaporna kazen za izmikanje mobilizaciji

Ukrajinski premier Denis Šmigalj je parlamentu predstavil dva nova zakona, namenjena lažjemu vpoklicu vojakov, ki jih Ukrajina nujno potrebuje na fronti za bojevanje proti ruski agresiji. Ukrajinska vojska je namreč pozvala k okrepitvi svojih vrst na bojišču in predlagala mobilizacijo več sto tisoč Ukrajincev.

Zaradi trajajoče ruske agresije je treba izboljšati mehanizme mobilizacije, piše v enem od dveh predlogov zakonov, ki sta bila objavljena v noči na torek, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Po novi zakonodaji bi se začetna starost za rezerviste znižala s 27 na 25 let, kar za vojsko potencialno predstavlja več kot 400.000 mladih moških. Obenem naj bi znova preverili že izdana potrdila za tiste, ki so bili prej ocenjeni kot nesposobni za služenje vojaškega roka.

Ukrajinci, stari od 18 do 60 let, ki so vojaški obvezniki, bodo morali biti v prihodnje vpisani v vojaški register in redno posodabljati svoje podatke. Obvestila o vpoklicu bi lahko pošiljali tudi po elektronski pošti, ne glede na dejansko prebivališče, in ne samo v papirnati obliki po pošti, kot je veljalo doslej. To bi omogočilo dostop tudi do Ukrajincev, ki so v tujini, izhaja iz osnutka zakona.

V skladu z drugim predlogom pa bi zaostrili kazni za manjkajoče podatke v vojaškem registru. Neupoštevanje pozivov bi namesto sedanje denarne kazni imelo za posledico takojšnjo zaporno kazen. Neupoštevanje predpisov o registraciji lahko povzroči zaplembo avtomobilov, zamrznitev računov in prepoved pridobivanja posojil.

Ukrajinci, ki živijo v tujini, bodo lahko na konzulatih nove osebne dokumente pridobili le, če bodo vpisani v vojaški register, poroča DPA.

Veto Zelenskega?

Predloga zakonov bi bila lahko še deležna sprememb. Po sprejetju zakonov tudi ni mogoče izključiti veta predsednika Zelenskega.

Zelenski je pred dnevi dejal, da želi ukrajinska vojska mobilizirati več sto tisoč Ukrajincev za bojevanje proti ruski invaziji, ki traja že več kot 22 mesecev. Vojaško vodstvo je predlagalo mobilizacijo od 450.000 do 500.000 Ukrajincev, vendar pa, kot je pojasnil ukrajinski predsednik, sam potrebuje več argumentov v podporo tej zamisli. Mobilizacijo vidi kot občutljivo vprašanje, med drugim tudi zaradi z njo povezanih stroškov.