Arcturjevo HPC kompetenčno središče Foto:
Arcturjevo HPC kompetenčno središče Foto:
Superračunalnik Arctur-I

V novogoriški družbi so se ob zaključku uspešnega poslovnega leta in ob skorajšnji 20-letnici podjetja odločili, da slovenskim raziskovalnim skupinam namenijo 100.000 EUR v obliki brezplačnih superračunalniških storitev na superračunalniku Arctur-I.
V 20 letih je Arctur prehodil pot od prvega ponudnika interneta na Goriškem, prek postavitev prvih spletnih portalov državnih ustanov, razvoja naprednih spletnih aplikacij, samostojnega oddelka za raziskave in razvoj, do danes vodilnega ponudnika visoko zmogljivih računalniških storitev (HPC) v oblaku v Sloveniji.
Razpis, na katerega lahko raziskovalci prijavijo svoje projekte, je objavljen na strani hpc.arctur.si/razpis, kjer so tudi pogoji za prijavo. Komisijo za izbor najboljših projektov bodo sestavljali domači in tuji neodvisni strokovnjaki s področja visoko zmogljivega računalništva.
Direktor družbe Arctur, Tomi Ilijaš, je ob tej priložnosti povedal: „Naš namen je spodbujati interes razvojnih oddelkov v gospodarstvu in v akademski sferi po visoko zmogljivih računalniških kapacitetah. S tem uresničujemo naše poslanstvo, saj menimo, da lahko superračunalniške storitve zelo koristno vpeljemo v marsikatero panogo, kot so na primer biotehnologija, farmacija, razvoj novih materialov, promet, finance, multimediji, astrofizika, ipd. Naša zmogljiva infrastruktura je lahko dodatna priložnost za prenos naprednih tehnologij iz teorije v akademski sferi v prakso v gospodarstvu. Na tak način tudi sami doprinesemo k zviševanju dodane vrednosti slovenskim izdelkom in storitvam.“
Poleg visokih računskih zmogljivosti superračunalnika Arctur-I bodo strokovnjaki podjetja Arctur raziskovalcem nudili tudi sistemsko podporo ter pomoč na področju paralelizacije kode in matematičnega modeliranja. V podjetju namreč opažajo, da znanstvenikom včasih zmanjka nekaj specifičnih znanj s tega področja, ki večinoma ni njihovo glavno znanstveno področje dela. So pa marsikdaj ravno takšna specifična znanja na področju HPC odločilnega pomena za uspeh posameznih projektov.
Zato so vabljene vse raziskovalne skupine, da prijavijo svoje projekte, ki bi potrebovali močno računalniško podporo in se potegujejo za brezplačno uporabo Arcturjevih HPC zmogljivosti.
Novico je napisal uporabnik HPC.